Planowanie ślubu - jak zaoszczędzić pieniądze

|

Panna młoda i pan młody przytulają się śmiejąc się - Planowanie ślubu
Najważniejsze kwestie dotyczące planowania ślubu

Czas czytania: ok. 5 minuty

 • Ślub to kosztowne wydarzenie. Budżet obciążają zwłaszcza koszty wynajęcia lokalu, cateringu i koszt ślubnych kreacji. W Europie koszty te wynoszą średnio od ok. 5000 euro do nawet 50 000 euro.
 • Każde wesele ma także ukryte koszty, które należy wziąć pod uwagę przy jego planowaniu.
 • Większość ludzi finansuje swoje wesele z pieniędzy, które zaoszczędzili. Są też tacy, którzy pożyczają od rodziny, a nawet biorą kredyt.
 • Dzięki prowadzeniu domowej kesięgowości możesz lepiej rozplanować budżet i odłożyć pieniądze na konkretny cel.
 • Kilka wskazówek, które pomogą zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu ślubu.

Czy to w kameralnym gronie we własnym ogrodzie, czy z setką gości w eksluzywnym lokalu – dla wielu par ślub jest jednym z najpiękniejszych i najdroższych wydarzeń w życiu. Ślub trzeba nie tylko dobrze zaplanować, ale także sfinansować. Przeanalizowaliśmy najważniejsze kwestie dotyczące finansowania ślubu i podpowiadamy, jak zaplanować swój budżet.

Dla wielu osób ślub jest niezwykłym wydarzeniem. Każda panna młoda ma swoje wyobrażenia  i marzenia, jak ten wielki dzień ma wyglądać. Aby je zrealizować, potrzebujesz dobrego planowania i jeszcze lepszej organizacji. Szczególne znaczenie odgrywają tu oczywiście finanse.

Koszt ślubu

Ten wielki dzień oznacza zwykle także duże koszty. Odpowiednia lokalizacja, weselna kreacja czy choćby wystrój sali - koszty wesela sumują się. Ile może więc wynieść koszt całkowity tego wydarzenia? Badanie przeprowadzone przez ING International Survey w 2015 roku w państwach europejskich pokazuje, że dla respondentów na przestrzeni pięciu ostatnich lat, to właśnie wesele było najdroższym wydarzeniem. Narzeczeni wydają średnio 5000 euro na własne wesele. Tak znaczne kwoty są często dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla młodych par, a obniżenie kosztów weselnych uroczystości jest dla wielu par bardzo trudne. Nic dziwnego, że według badania ING International Survey prawie 50 procent osób poniżej 25 roku życia zdecydowałoby się zaciągnąć kredyt na własne wesele. Dlaczego jest to tak drogie przedsięwzięcie i jak można obniżyć jego koszty?

Największe koszty

Zwykle największym kosztem uroczystości weselnej jest koszt wynajęcia lokalu. Szukanie odpowiedniej lokalizacji jest czasochłonne. Nasza wskazówka: daj sobie na to naprawdę dużo czasu. Cena zależy od rodzaju lokalizacji, liczby gości, terminu i cateringu. Niektóre lokale mają ustaloną stałą opłatę minimalną na osobę. Wtedy najłatwiej jest obliczyć, ile na to zarezerwować środków w budżecie.

Para patrzy na siebie śmiejąc się - planowanie budżetu weselnego

Kolejnym dużym kosztem jest weselny strój. Suknie ślubne są zwykle bardzo drogie. Także garnitur szyty na miarę może być naprawdę dużym wydatkiem. Do tego dochodzą koszty wynajęcia DJ, zespołu, weselnego tortu, fotografa,itp. To wszystko ma wpływ na budżet.

Ukryte koszty uroczystości weselnej

Przy każdym weselu są też wydatki, o których na etapie planowania finansów możesz jeszcze nie pomyśleć. A są one także znaczące dla budżetu. Aby upewnić się, że taka sytuacja Cię nie zaskoczy, mamy kilka przykładów ukrytych kosztów, które możesz wziąć pod uwagę.

1. Akcesoria i koszty przeróbek

Oprócz sukni ślubnej lub garnituru, strój weselny młodej pary to również akcesoria, takie jak: biżuteria, buty, welon kapelusz, kwiaty, itp. Jeśli kupisz strój z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, konieczne mogą sie okazać poprawki krawieckie. Tego rodzaju koszty łatwo przeoczyć.

2. Wynagrodzenie za nadgodziny i napiwki

Jeśli impreza trwa dłużej niż planowano, zazwyczaj będziesz musiał zapłacić za nadgodziny,  miejsce i obsługę. Napiwki dla obsługi w lokalu lub zespołu grającego na żywo są również często zapominane.

3. Opłaty pocztowe i urzędowe

Zaproszenia są częścią niemal każdego wesela, drukowanie ich i wysyłka kosztuje, co także bywa pomijane. A co powiesz na cyfrowe zaproszenia? Opłaty w Urzędzie Stanu Cywilnego to również kolejny koszt, o którym łatwo się zapomina. Rejestracja w Urzędzie Stanu Cywilnego, a także zaświadczenia lub rejestry rodzinne to kolejne koszty, które powinny być brane pod uwagę.

4. Koszt kursu tanecznego

Dla wielu pierwszy taniec to obowiązkowy punkt wesela, jeśli ma być idealny młoda para często decyduje się na udział w kursie tańca. Nawet jeśli potrzebujesz tylko kilku lekcji, pamiętaj o kosztach i uwzględnij je przy planowaniu budżetu.

Finansowanie wesela

Nie ma wątpliwości, że ślub to droga impreza. Dlatego warto zastanowić się, jak sfinansować swoje wesele? W tym temacie opinie w Europie są różne. Według badania ING, 45 procent respondentów finansuje własne wesele z oszczędności. Około 15 procent deklaruje, że bierze pożyczkę na pokrycie kosztów wesela. Pożyczki gotówkowe na ślub i wesele umożliwiają przygotowanie wystawnej uroczystości. Czy warto jednak zaczynać wspólne  życie od razu z długami do spłacenia?

Jeśli chcesz samodzielnie sfinansować własne wesele bez zaciągania kredytu, masz dwie możliwości:

1. Nie brać ślubu, dopóki nie zaoszczędzisz pieniędzy na swoją wymarzoną uroczystość.

2. Dostosować planowane wesele do swojego obecnego budżetu.

Zaplanuj budżet

Jak sprawdzić wysokość potrzebnego budżetu? Aby dokładnie określić budżet na wesele, pomocny będzie dokładny przegląd przybliżonych kosztów. Każdy ślub jest inny, a zatem każdy budżet jest indywidualny i niepowtarzalny. Istnieją jednak ogólne wskazania, które będą przydatne dla wstępnej orientacji i lepszego podziału środków. Na przykład dla całkowitego budżetu (100 procent) można spodziewać się następującego podziału kosztów:

 • 45 procent na ceremonię ślubną, jedzenie i lokalizację
 • 15 procent na stroje dla nowożeńców
 • 10 procent dla fotografa
 • 10 procent na pozostałe koszty
 • 10 procent na obrączki
 • 5 procent na materiały drukowane
 • 5 procent na kwiaty i dekoracje

Nasza wskazówka: Zaplanuj bufor finansowy w wysokości od 10 do 15 procent swojego budżetu. Będziesz wtedy lepiej przygotowany na nieplanowane, mniejsze wydatki lub ukryte koszty.

Optymalizacja budżetu domowego

Przygotowałeś już swój plan finansowy na organizację ślubu i wesela – ale co zrobić, jeśli okazuje się, że Twoje środki są niewystarczające? Nadszedł czas, aby ustalić priorytety. Idąc na kompromis, rezygnujesz częściowo lub całkowicie z jednego punktu na rzecz innego.Jeśli np. przywiązujesz dużą wagę do niezwykłego miejsca i odpowiedniej oprawy muzycznej, zmniejsz wydatki np. na  dekoracje. Możesz również zoptymalizować swój prywatny budżet domowy, aby zaoszczędzić więcej na wesele. Nawet przy niewielkich zmianach możesz zaoszczędzić pieniądze w codziennym życiu bez uszczerbku dla standardu życia.

Zrób dokładny przegląd miesięcznych wydatków. Dzięki domowej książce budżetowej możesz kontrolować swoje codzienne finanse i szybciej rozpoznawać potencjalne oszczędności. Po prostu zanotuj swoje regularne dochody i wydatki. Można z grubsza oszacować koszty zmienne, takie jak zakupy kosmetyków czy odzieży, i dodać je do pozostałych wydatków. Różnica międzyprzychodami a wydatkami to Twój miesięczny budżet oszczędnościowy. Czy chcesz, aby Twoje finanse były łatwiejsze do zarządzania? Wspólny rachunek  pomaga uzyskać lepszy przegląd wspólnych wydatków.

Para siedzi na ziemi z kwiatami w ręku - planowanie ślubu

5 wskazówek, aby zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu ślubu

Dzięki kilku wskazówkom możesz sporo zaoszczędzić przy planowaniu ślubu. Zaoszczędzone środki wykorzystasz np. na jakiś wspólny duży zakup już jako małżeństwo lub zainwestujesz je z myślą o waszej wspólnej przyszłości. Oto pięć prostych wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze.

1. Porównaj różne oferty

Najtańsza oferta niekoniecznie jest najlepsza. W dzisiejszych czasach istnieje szeroki wybór lokali czy firm świadczacych różne usługi. Zgromadź różne oferty i je porównaj. Dobry stosunek ceny do jakości ma kluczowe znaczenie.

2. Kompromis co do dnia ślubu

Chcesz wziąć ślub w miesiącach letnich? W tym przypadku wiele lokali trzeba rezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Warto wziąć po uwagę zmianę swoich planów. Zamiast wesela latem, można wybrać datę wiosenną lub jesienną – oferta może być wtedy lepsza, a nawet tańsza.

3. Zmniejsz liczbę gości

Zastanów się dokładnie, nad lista gości - czy chcesz rzeczywiście zaprosić także swoich dalekich krewnych? Mniejsza lista gości znacznie obniża koszty.

4. DIY i wynajem dekoracji

Wykonywanie dekoracji samodzielnie np. z kwiatów lub dekoracyjnych papierów może nie brzmi zbyt spektakularnie, jest to jednak tańsza alternatywa dla tradycyjnych dekoracji. Ewentualnie, można pożyczyć dekoracje na jeden dzień i zwrócić je po uroczystości.

5. Nadchodzi miesiąc miodowy

Miesiąc miodowy jest częścią każdego dobrze zaplanowanego ślubu. Aby się nim cieszyć, nie musisz wcale wyjeżdżać na Lazurowe Wybrzeże czy Karaiby. Zamiast tego sprawdź oferty w bliższej lokalizacji i wybierz hotel z pięknym widokiem albo zrealizuj swój wymarzony wyjazd krajowy. Nawet przy niewielkim budżecie możecie przeżyć niezapomnianą podróż.

Przeczytaj również:

Para wprowadza się do swojego pierwszego domu

| OVB Allfinanz Polska

Zakup nieruchomości - spełnij marzenie o własnym domu

Wyobraź sobie, wyprowadzasz się z wynajmowanego mieszkania do własnego domu z ogrodem. Teraz urządzisz swoje cztery kąty tak, jak Ci się podoba - bez pytania właściciela o pozwolenie. Aby jednak marzenie o własnym domu nie stało się dla Ciebie traumatycznym przeżyciem, ważne jest odpowiednie zaplanowanie jego sfinansowania. Dowiedz się, jak możesz zrealizować swoje marzenie.

Para na kanapie wspólna przeprowadzka

| OVB Allfinanz Polska

Pierwsze wspólne mieszkanie – o czym warto wiedzieć

Dla par to może być jedna z ich pierwszych wielkich przygód - pierwsze wspólne mieszkanie. Samo znalezienie odpowiedniego lokum jest już wyzwaniem, ale zamieszkanie razem to stanowczo wyższy i bardziej ekscytujący level. Meble, dodatki, prowadzenie domu, finanse i … codzienne życie. Najlepiej aby wszystko było przedyskutowane i wyjaśnione. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze fakty i wskazówki.