Rozsądne inwestowanie - jak zyskać więcej ze swoich oszczędności

|

Dziewczynka z serduszkiem i świątecznymi światełkami - Właściwe inwestowanie pieniędzy
Najważniejsze fakty nt. inwestowania pieniędzy

Czas czytania: ok. 4 minuty

  • Istnieją różne sposoby mądrego inwestowania swoich oszczędności. Rodzaj inwestycji, która jest dla Ciebie odpowiednia, zależy od Twojej indywidualnej sytuacji.
  • Zainwestuj pieniądze długoterminowo. W ten sposób masz więcej czasu na budowanie majątku, osiąganie zysków i łagodzenie wahań rynkowych. Dlatego tak ważne jest, aby zacząć inwestować w młodym wieku.
  • Aby zacząć inwestować, wystarczą niewielkie środki. Z biegiem czasu, nawet przy niewielkich wpłatach w długim okresie można zgromadzić znaczną ilość aktywów. Ważna jest również szeroka dywersyfikacja zainwestowanego kapitału.

Niedługo święta! Roczne premie, „trzynastki” i prezenty gotówkowe na Boże Narodzenie uprzyjemniają przełom roku wielu osobom. I choć jest to kuszące, nie powinno się wszystkiego wydawać od razu. Rozsądniej byłoby właściwe zainwestowanie tych pieniędzy i zadbanie o własną przyszłość. Jak to zrobić, oto kilka wskazówek.

Rozpoznanie właściwej strategii inwestycyjnej sprawia trudność zwłaszcza ludziom młodym i  niedoświadczonym inwestorom. Wiele osób nie ma ochoty zbyt wcześnie myśleć o swojej przyszłości, nie ma też wystarczającej wiedzy na temat sposobów i możliwości inwestowania i finansów, albo po prostu nie posiada zbyt wiele na koncie. Podpowiadamy jednak, że dzięki kilku prostym działaniom można od dziś zacząć inwestować w swoją przyszłość - nawet jeśli nie otrzymuje się wysokiego wynagrodzenia i nie posiada się profesjonalnej wiedzy w dziedzinie inwestycji.

Dlaczego ważne jest, aby właściwie inwestować swoje pieniądze

Rozwiązania, które jeszcze do niedawna się sprawdzały, dziś już nie są użyteczne: rachunki bieżące, lokaty, czy domowa skarbonka już dawno przestały być odpowiednimi rozwiązaniami inwestycyjnymi.

Przeciwnie, lokując swoje pieniądze w tradycyjnych, rzekomo bezpiecznych miejscach, ryzykujemy utratę ich wartości. Stopa inflacji sprawia, że im dłużej odkładasz swoje oszczędności, tym mniej zyskujesz. A z powodu obecnego niskiego oprocentowania, nie możesz też liczyć odsetki od swoich lokat.

Oczywiście, nie ma sensu zupełnie rezygnować z oszczędzania i wydawać całe  swoje oszczędności natychmiast. Wielu ludzi posiada zresztą obecnie nadmiar rzeczy, których często nawet nie używa. Najważniejsze jest, aby być dobrze zabezpieczonym,  a dotyczy to także przyszłości.

Jakie są opcje inwestycyjne?

W zależności od celu i ram czasowych, w których chcemy inwestować, istnieje wiele różnych opcji inwestycyjnych. Różnią się one przede wszystkim pod względem ryzyka i okresu inwestycji.

Pieniądze na żądanie i depozyty terminowe

Klasyczne opcje, takie jak rachunek bieżący, czy rachunek oszczędnościowy nie nadają się do długoterminowego oszczędzania, ale są przydatne, jeśli chce się mieć pewną rezerwę finansową.

Eksperci rekomendują kwotę rezerwy od dwóch do trzech dochodów netto, aby środki te stanowiły zabezpieczenie na niespodziewane wydatki.

Obok kont oszczędnościowych, lokaty terminowe są również bezpieczną formą inwestycji, która chroni Twój kapitał. W przypadku lokaty terminowej, inwestujesz określoną kwotę na z góry ustalony okres i oprocentowanie. Oznacza to jednak, że nie można jej w międzyczasie wykorzystać i pieniądze te są niejako zamrożone.

Fundusze i inne inwestycje giełdowe

Jeśli chce się z zyskiem zainwestować pieniądze, idealnym rozwiązaniem wydaje się inwestycja na giełdzie. Fundusze inwestycyjne są również dobrym sposobemna rozpoczęcie inwestowania zarówno dla początkujących inwestorów, jak i ludzi młodych.

W tym przypadku nie trzeba  samemu decydować o poszczególnych akcjach i papierach wartościowych, bo powierza się swoje pieniądze funduszowi, który zajmuje się zarządzaniem inwestycjami.

Samodzielne inwestowanie w akcje jest mniej odpowiednie dla inwestorów bez fachowej wiedzy na temat rynku akcji. Z drugiej strony, w przypadku funduszu zawierającego szeroki wachlarz akcji i papierów wartościowych, ryzyko jest rozłożone znacznie szerzej. Na przykład, jeśli cena niektórych akcji spadnie, inne papiery wartościowe w funduszu mogą zrekompensować stratę.

Ważne jest również, aby pieniądze były inwestowane w fundusze na jak najdłuższy okres czasu, aby móc zrekompensować krótkoterminowe wahania cen. Wybierając fundusze dopasowane do swojego poziomu akceptacji ryzyka i okresu, na jaki chce się zainwestować, zwiększa się swoje szanse na osiągnięcie odpowiednich wyników.

Dziecko i młody mężczyzna wrzucają pieniądze do słoika

Zabezpieczenia i ubezpieczenia emerytalne

Jeśli chcesz uzyskać jeszcze większe wsparcie, a przede wszystkim myślisz o własnym zabezpieczeniu emerytalnym, możesz pomyśleć o ubezpieczeniu emerytalnym typu umów z gwarantowaną kwotą na koniec trwania umowy. W tym przypadku korzystasz z bezpieczeństwa i przewidywalności ubezpieczenia emerytalnego.

Kolejnym rozwiązaniem są IKE i IKZE czyli programy oferowane przez instytucje finansowe, jak banki, zakłady ubezpieczeń, domy maklerskie, itp. W przypadku IKE uzbierana przez nas suma zwolniona jest z podatku dochodowego. Jednak aby tak się stało musimy osiągnąć wiek 60 lat lub nabyć uprawnienia emerytalne i ukończyć 55. rok. życia oraz dokonać co najmniej pięciu wpłat w dowolnych latach. Korzyści z IKZE zauważalne są już wcześniej, gdyż instrument ten pozwala na wykorzystanie ulgi podatkowej w roku, w którym dokonano wpłaty na konto emerytalne, a wpłacana na rachunek kwota zmniejsza podstawę opodatkowania.

Aktywa materialne i nieruchomości

Możliwe jest również inwestowanie w aktywa materialne, takie jak metale szlachetne, przedmioty kolekcjonerskie lub nieruchomości.

Jednak ze względu na stosunkowo wysokie koszty i zmienne ryzyko, opcje te są raczej mniej godne polecenia dla początkujących i młodych inwestorów.

Postanowienia noworoczne (nie tylko na nowy rok)

Uprawiać sport, zdrowiej się odżywiać, rzucić palenie – takich postanowień może być wiele. A co powiesz na dodanie do tej listy punktu dotyczącego stworzenia własnego planu zabezpieczenia na przyszłość? Niewielka wpłata każdego miesiąca nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla twoich finansów. A im wcześniej zaczniesz, tym więcej zaoszczędzisz z biegiem czasu. Nie musisz sam być profesjonalistą w dziedzinie finansów, jeśli pomaga Ci w tym ekspert, który zaproponuje i wyjaśni różne opcje inwestycyjne oraz wybierze najlepsze oferty.

Wznoszenie toastu za Nowy Rok

Inwestowanie pieniędzy we właściwy sposób: porady i wskazówki

Pierwszy krok polega często na tym, aby pokonać wewnętrzny opór i niechęć przed inwestowaniem. Większość ludzi słyszała już o lukach w świadczeniach emerytalnych, ubóstwie osób starszych itp. i jest świadoma, że dobre zabezpieczenie emerytalne jest właściwie koniecznością.

Jednak dla wielu ludzi temat finansów jest stresujący lub skomplikowany. Szczególnie ludzie młodzi nie chcą myśleć o zabezpieczeniu swojej przyszłości na tak wczesnym etapie.

Jednak pozytywnego nastawienia do pieniędzy i planowania swojego zabezpieczenia emerytalnego można się nauczyć! Jeśli regularnie myślisz o swoich celach na przyszłość oraz o tym, co możesz zrobić, aby zgromadzić solidny majątek i bezpieczne rezerwy finansowe, łatwiej będzie Ci myśleć pozytywnie o oszczędzaniu i inwestowaniu.

Jak zacząć inwestować

Pierwszą rzeczą, o której powinieneś pomyśleć jest to, jaki jest Twój cel inwestycyjny. Czy oszczędzasz na konkretny cel lub zakup, czy na swoją emeryturę? A może po prostu chcesz gromadzić aktywa?

Horyzont inwestycyjny, czyli okres inwestycji, również zależy od celu, jaki sobie stawiasz. Jest wiele form inwestowania, które szczególnie nadają się do inwestycji długoterminowych.

Ważne jest również, aby wiedzieć, jakim typem inwestora jesteś. Czy bardziej cenisz sobie bezpieczeństwo, czy chcesz wygenerować jak największy zysk?

Formy inwestycji, które obiecują wysokie zyski, są zazwyczaj narażone na duże wahania i dlatego są bardziej ryzykowne, podczas gdy bezpieczne opcje inwestycji generują niskie zyski. Zwykle zaleca się połączenie bezpieczniejszych i bardziej dochodowych form inwestycji.

Nawet małe wpłaty mają znaczenie. Nie musisz od razu inwestować wielkich kwot, aby zrobić coś dla swojej przyszłości.

Warto dobrze przyjrzeć się swoim finansom. Prawie każdy znajdzie wtedy niepotrzebne wydatki, takie jak np. nieużywane abonamenty, zbyt drogich dostawców energii elektrycznej lub niekorzystne polisy ubezpieczeniowe, na których można łatwo zaoszczędzić.

Nawet jednorazowo wpłacone kwoty, na przykład prezenty pieniężne na Boże Narodzenie, premie roczne lub spadek, mogą być dobrze i rozsądnie zainwestowane.

Dwie młode kobiety z telefonem

Odpowiednie połączenie ma znaczenie

Im szersza rozpiętość pomiędzy różnymi klasami aktywów, tym lepiej. Nazywa się to również dywersyfikacją. Dlatego należy inwestować swoje aktywa w różne aktywa, aby w ten sposób zmniejszyć ryzyko straty.

Idealnie byłoby wybrać połączenie bezpiecznych, zorientowanych na zwrot, krótko- i długoterminowych opcji. Podział zależy od Twoich osobistych preferencji i celów.

Ale nie stresuj się, nie musisz od razu tworzyć idealnego portfela inwestycyjnego. Bez względu na to, jak zaczynasz, pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy. Najważniejsze jest to, że go zrobisz!

Nasza wskazówka: korzystaj z porad ekspertów, którzy mogą Ci dokonać właściwego wyboru wśród wielu ofert.

Znalezienie wsparcia nie jest trudne

Jeśli zdecydowałeś się na mądre inwestowanie pieniędzy, jesteś już na dobrej drodze. Na pytanie, która forma inwestycji jest dla Ciebie odpowiednia i gdzie możesz osiągnąć rozsądny zysk, nie da się odpowiedzieć ogólnie.

Najlepiej poprosić o radę eksperta, który szczegółowo przeanalizuje Twoją sytuację i wskaże dostępne formy inwestycyjne oraz która z nich ma dla Ciebie największy sens.

Przeczytaj również:

Kobieta w supermarkecie - inflacja

| OVB Allfinanz Polska

Inflacja – jak się przed nią chronić

W ostatnich miesiącach ceny żywności i innych towarów oraz usług stale rosną. W wielu gospodarstwach domowych coraz trudniej jest pokryć miesięczne wydatki. Jak doszło do tej sytuacji i jak można chronić swoje pieniądze przed spadkiem siły nabywczej? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Emeryci z pustym portfelem - emerytury w podeszłym wieku

| OVB Allfinanz Polska

7 błędów w planowaniu emerytalnym – jak zabezpieczyć się finansowo

Obecnie wiele osób zdaje sobie sprawę, że ustawowa emerytura nie wystarczy, aby można było beztrosko spędzić jesień życia. Zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa prowadzą do załamania się systemu. Tym ważniejsza staje się kwestia zapewnienia sobie prywatnej opieki zdrowotnej. Trzeba jednak pamiętać, aby nie popełnić kilku błędów. Dowiedz się, jak można ich uniknąć i jak samodzielnie zabezpieczyć się finansowo.