Nareszcie lato! Oto wskazówki dotyczące twojego wakacyjnego budżetu i ubezpieczenia podróży

|

Dziecko przy basenie z pistoletem na wodę - podróżuj bezpiecznie
Najważniejsze informacje o ubezpieczeniu podróży

Czas czytania: ok. 5 minuty

  • Nie ma jednego uniwersalnego ubezpieczenia turystycznego. W naszym artykule przedstawiamy trzy rodzaje ubezpieczeń podróży.
  • Wakacje kosztują - w 2020 r. jeden dzień wakacyjnego urlopu w Europie kosztował średnio ok. 98 euro.
  • Dziennik podróży z określeniem budżetu i limitów wydatków pomoże ci podczas wakacji utrzymać finanse pod kontrolą.
  • Mamy 5 wskazówek, które pomogą ci oszczędnie gospodarować wakacyjnym budżetem

Bez względu na to, czy podróżujesz z plecakiem po Tajlandii, czy wybierasz opcję all inclusive w hotelu w Tunezji, warto wykupić ubezpieczenie, na wypadek choroby lub kradzieży. W ten sposób chronisz się przed konsekwencjami finansowymi i możesz beztrosko się urlopować.

Czy ty też po powrocie z wakacyjnych podróży jesteś zaskoczony, jak  bardzo skurczyło się twoje saldo w banku? Oczywiście podczas urlopu powinniśmy się trochę rozpieszczać. To nam sie po prostu należy! Warto jednak skorzystać z kilku wskazówek, które pomogą ci śledzić wydatki na wakacjach, aby nadmiernie nie nadwyrężać swojego konta.

Ubezpieczenie turystyczne - co musisz wiedzieć

Nie ma jednego uniwersalnego ubezpieczenia na podróż, ale są ubezpieczenia, które wchodzą w skład ubezpieczenia turystycznego. Można je wykupić na określony czas lub na określoną podróż. Najczęściej spotykanymi ubezpieczeniami turystycznymi są: ubezpieczenie podróży, ubezpieczenie za odwołany lot i ubezpieczenie bagażu podróżnego.

Nasza rada: Przed wykupieniem ubezpieczenia sprawdź, czy jesteś objety ubezpieczeniami, zawartymi w istniejących już umowach lub np. wynikających z posiadania karty kredytowej.

Międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne

W Unii Europejskiej i kilku innych krajach obowiązuje obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli podróżujesz za granicę i chcesz być ubezpieczony w większym zakresie, możesz wykupić dodatkową ochronę.

Załóżmy, że przydarza ci się wypadek na nartach i musisz być przewieziony helikopterem do miejscowego szpitala. Następnie musisz zostać przetransportowany do swojego kraju. W tym przypadku nie ma możliwości skorzystania z jakiegoś ustawowego ubezpieczenia. Wtedy właśnie przydałoby się dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Trzeba też pamiętać, że w większości krajów poza UE koszty leczenia musimy ponieść sami. Szczególnie wysokie koszty leczenia są na przykład w USA.

Międzynarodowe ubezpieczenia zdrowotne mogą być zawierane elastycznie. Mogą dotyczyć niektórych dni podróży, jednego roku lub dłuższych podróży zagranicznych, które wiążą się na przykład z wykonywaną pracą. Zwykle ubezpieczenie obejmuje: opiekę medyczną i zabiegi medyczne w przypadku nagłej choroby lub wypadku, opiekę szpitalną, leki, opatrunki i środki lecznicze oraz transport niezbędny z medycznego punktu widzenia.

Ubezpieczenie za odwołany lot

Otrzymałeś atrakcyjną ofertę pracy, ale przed jej rozpoczęciem zrobiłeś już rezerwację hotelu i masz wykupione bilety lotnicze na wakacje. Co za pech! Jeśli nie masz ubezpieczenia od odwołanego lotu, pieniądze przepadną. Chyba, że uda ci się uzgodnić urlop z nowym pracodawcą.

Ubezpieczenie od rezygnacji pozwala na zwrot kosztów podróży tylko wtedy, gdy anulowanie rezerwacji nastąpi przed rozpoczęciem urlopu. Powód rezygnacji musi być nieoczekiwany i musi być również wymieniony w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Ale w jakich przypadkach jesteś faktycznie ubezpieczony? Nieoczekiwane przyjęcie nowej pracy jest jednym z powodów, tyle, że w momencie dokonywania rezerwacji musiałeś być zarejestrowany jako bezrobotny. Dodatkowymi powodami, dla których nie można odbyć podróży mogą być: poważny uraz lub choroba, a także ciąża.

Powody odwołania lotu różnią się w zależności od ubezpieczenia. Dlatego należy przyjrzeć się im bliżej. Ponadto wszystkie osoby, które chcą wyruszyć w podróż, powinny być wymienione w polisie ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie bagażu

Jesteś na lotnisku, rozmawiasz ze znajomymi, jesteście podekscytowani podróżą. Twoja walizka stoi obok ciebie… i nagle znika. Zdajesz sobie sprawę, że skradziono ci bagaż. W środku były nowe, drogie buty i laptop. I co teraz? Czy otrzymasz zwrot kosztów za rzeczy, które straciłeś? Owszem, jeśli wykupiłeś ubezpieczenie bagażu.

Ubezpieczenie to chroni twój bagaż przed utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem przez cały okres podróży. Ubezpieczenie bagażu można wykupić na tydzień, miesiąc lub rok.

Uwaga: Umowa określa maksymalne limity, do których można ubezpieczyć bagaż osobisty. Obejmuje: kamery wideo, biżuterię lub sprzęt sportowy, taki jak deski snowboardowe czy rowery górskie.

Z plecakiem czy w luksusowym hotelu - ile kosztują wakacje?

Wakacje na balkonie? Jest to jakiś pomysł, ale od czasu do czasu powinniśmy jednak zrobić sobie prawdziwy urlop. Jedni wybiorą się na trekking po górach, inni na wycieczkę do Barcelony, jeszcze inni na plażowanie na Ibizie. Każdy ma swój własny pomysł jak spędzić idealne wakacje. Wszystko to jednak kosztuje.

Z jakimi kosztami musimy liczyć się podczas podróży? Przede wszystkim powinniśmy być świadomi naszych potrzeb. Przedział cenowy od kempingu do 5-gwiazdkowego hotelu jest naprawdę bardzo duży. Zarówno destynacja jak i długość wakacji ma znaczenie.

W Europie koszty podróży w 2020 r. wyniosły średnio około 98 euro za dzień urlopu. Dobra rada dla tych, którzy chcą płacić mniej zagranicą: sprawdźcie i porównajcie ceny w poszczególnych krajach. Różnice mogą was zaskoczyć!

Rodzina na wakacjach przy basenie - ubezpieczenie podróżne

Jak kontrolować swoje finanse na wakacjach

Wyjeżdżając na wakacje chcemy spróbować lokalnej kuchni, wybrać się na ciekawe wycieczki i przywieźć ze sobą wyjątkowe pamiątki. Podróż trwająca dwa lub trzy tygodnie może nas sporo kosztować.

Jak zarządzać budżetem wakacyjnym? Nawet jeśli brzmi to staroświecko, najlepiej jest prowadzić dziennik podróży z określeniem budżetu na wydatki i limitów. Możesz to zrobić w tradycyjny sposób, za pomocą kartki i długopisu lub użyć aplikacji, aby mieć wszystko pod kontrolą. Istnieje sporo aplikacji do zarządzania finansami i wspólnego rozliczania się z innymi uczestnikami podróży.

Nasza wskazówka: Przed wyjazdem na urlop możesz ustalić dzienne lub tygodniowe limity na swojej karcie kredytowej. W ten sposób trudniej będzie ci przekroczyć wyznaczony przez siebie budżet.

Rodzina wybiera się na wycieczkę rowerem – fundusz podróżniczy

Jedziemy nad morze! Spontaniczna decyzja i już nasze ubrania, telefony i portfele, leżą niestrzeżone na plaży. Wszyscy znamy takie sytuację – wakacje sprawiają, że jesteśmy trochę bardziej beztroscy. W chwilach nieuwagi możemy zostać okradzeni. Najlepiej byłoby poprosić innych ludzi, aby rzucili okiem na nasze rzeczy lub zostawić je w pokoju hotelowym.

Jeśli zostaniesz okradziony, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zablokowanie kart. Możesz to zrobić przez aplikację lub dzwoniąc do swojego banku. Numer dostępny jest przez całą dobę.

5 wskazówek, jak zaoszczędzić w budżecie podróżnym

Zrelaksuj się i odkrywaj świat. Podczas podróży nie pozwólmy, aby nasze finanse psuły nam nastrój. Poznaj pięć praktycznych wskazówek, jak zaoszczędzić pieniądze podczas podróży.

  1. Rezerwacja: Planując wakacje, zawsze powinieneś korzystać z różnych wyszukiwarek. Również niekonwencjonalne godziny rezerwacji i rezerwacja z dużym wyprzedzeniem mogą okazać się korzystne. Twoje nowe motto powinno brzmieć - inteligentna rezerwacja online.
  2. Poza sezonem: Jeśli możesz elastycznie podejść do terminów podróży, pamiętaj, że loty i hotele są znacznie tańsze poza sezonem. Tanie miesiące podróży możesz wyszukać na stronach wielu linii lotniczych.
  3. Przelicznik: W bankomatach nie należy wymieniać pieniędzy na euro, ale na walutę lokalną. Kurs wymiany walut w bankomatach jest często drastycznie wyższy. Również w restauracjach należy zawsze płacić w lokalnej walucie.
  4. Jedzenie: Lokalne jedzenie jest smaczne i w większości przypadków znacznie tańsze niż ceny w restauracjach turystycznych przy głównych ulicach. Korzystaj ze wskazówek tubylców – w ten sposób zawsze znajdziesz dobry adres.
  5. Wypożyczenie samochodu: Najlepiej jest zarezerwować samochód przed podróżą. Ceny na miejscu, w ośrodku wypoczynkowym są znacznie wyższe. Przy rezerwacji samachodu, korzystaj z porównywarek cenowych.
Chcesz wiedzieć, które ubezpieczenia są dla Ciebie najlepsze?

Doradzimy Ci w Twoich poszukiwaniach i znajdziemy najlepsze rozwiązanie z naszej szerokiej palety produktowej.

Znajdź doradcę lub konsultanta finansowego w Twojej okolicy!

Przeczytaj również:

Dwóch młodych mężczyzn siedzi na aucie – podróżowanie kamperem

| OVB Allfinanz Polska

Wakacje w kamperze - jak sfinansować i ubezpieczyć podróżowanie kamperem

Budzisz się w jednym kraju, a zasypiasz w innym, wsłuchując się w morskie fale. Podróż kamperem to niezapomniana przygoda. Aby jednak to marzenie nie zamieniło się w koszmar, powinieneś dobrze się przygotować. Podpowiemy Ci, jak uniknąć przykrych niespodzianek - zarówno finansowych, jak i ubezpieczeniowych.

Młoda kobieta na skuterze - backpacking za granicą

| OVB Allfinanz Polska

Backpacking z głową - czego potrzebujesz za granicą

Podróżowanie z plecakiem dookoła świata to marzenie wielu, przede wszystkim młodych ludzi. Backpacking czyli indywidualne odkrywanie nowych krajów, kultur i miejsc z lekkim bagażem - to przygoda i wolność w jednym. Aby upewnić się, że podróż przebiegnie zgodnie z planem, ważne jest, aby zorganizować ją z dużym wyprzedzeniem. Dowiedz się, jak najlepiej sfinansować wyjazd i przygotować się na różne sytuacje.