Prowadzenie domowej księgowości - jak kontrolować swoje finanse?

|

Młoda kobieta siedząca przy stole ze smartfonem, notesem i dokumentami do prowadzenia domowej księgowości
Najważniejsze fakty dotyczące prowadzenia domowej księgowości

Czas czytania: ok. 5 minuty

 • Prowadzenie domowej księgowości pozwala na wgląd we wszystkie Twoje dochody i miesięczne wydatki. W ten sposób możesz sprawdzić, jakie ponosisz koszty i ile możesz odłożyć.
 • Możesz przeprowadzić analizę finansową na papierze, na komputerze lub za pomocą aplikacji. Jeśli robisz to w formie arkusza kalkulacyjnego Excel, masz większą elastyczność i korzystasz z automatycznych obliczeń.
 • Regularnie zapisuj swoje miesięczne przychody, stałe wydatki i inne koszty. To, co pozostaje na koniec miesiąca z Twoich dochodów, możesz oszczędzać lub inwestować.
 • Najważniejsza jest wytrwałość! Kilka tygodni to zdecydowanie za mało, aby zyskać właściwy ogląd sytuacji. Lepiej wypracować sobie nawyk, dzięki któremu będziesz mógł na stałe prowadzić swoją domową księgowość.

W codziennym zabieganiu niewiele osób analizuje, jak wyglądają ich finanse. Domowa księgowość pomoże Ci śledzić Twoje dochody i wydatki. Najlepsze jest to, że prowadzenie takiej domowej księgowości nie jest wcale trudne. Nie musisz być ekspertem w dziedzinie księgowości - wystarczy, że będziesz się starał.

Jak dobrze znasz swoje finanse? Większość ludzi orientuje się jeszcze jako tako w wydatkach, jeśli chodzi o regularne koszty, takie jak czynsz czy opłaty za telefon komórkowy. Ale jeśli chodzi o wydatki konsumpcyjne, jak np. zakupy, większość ludzi nie ma o tym pojęcia. Dlatego warto prowadzić regularną domową księgowość, aby zapisywać wszystkie miesięczne wydatki.

Czym jest domowa księgowość?

Domowa księgowość to przegląd wszystkich przychodów i wydatków. Dokumentując swoje finanse przez dłuższy okres czasu, możesz dowiedzieć się, na co wydajesz najwięcej, ile ci zostaje każdego miesiąca i w jakim obszarze możesz zaoszczędzić pieniądze.

Ma to kilka zalet, a przede wszystkim buduje świadomość swoich finansów. To automatycznie poprawi Twoje codzienne zarządzanie pieniędzmi i być może pomyślisz dwa razy, zanim dokonasz kolejnego impulsywnego zakupu.

Ponadto, analiza finansów pomoże Ci odkryć potencjalne oszczędności. Gdy tylko dowiesz się, gdzie, kiedy i ile pieniędzy wydajesz, możesz zastanowić się, jak zredukować poszczególne koszty.

Ma to sens, zwłaszcza jeśli chcesz oszczędzać na coś konkretnego. Niezależnie od tego, czy chodzi o duży zakup, wakacyjną podróż, czy o zabezpieczenie emerytalne. Tylko prowadząc domową księgowość wiesz dokładnie, ile możesz odłożyć każdego miesiąca. W zależności od celu oszczędzania, możesz odłożyć pieniądze lub mądrze je zainwestować.

Jak prowadzić domową księgowość?

Możesz prowadzić swojąksięgę budżetową na papierze, w komputerze lub za pomocą aplikacji. To, co wybierzesz, zależy od Twoich osobistych preferencji – efekt będzie taki sam.

Jeśli wolisz robić notatki, możesz wziąć zwykły zeszyt lub notes, aby tworzyc tam swoje tabele finansowe.

Na komputerze, najlepiej jest utworzyć arkusz kalkulacyjny Excel z różnymi podarkuszami. Zaletą cyfrowej tabeli jest to, że można w niej automatycznie obliczać kwoty lub tworzyć wykresy. Daje to również dużą elastyczność.

W Internecie można również znaleźć gotowe programy i aplikacje, które oferują wiele automatycznych funkcji, a niektóre mogą być też połączone z Twoim kontem. Jednak nie wszystkie programy do obsługi ksiąg budżetowych są darmowe. Pamiętaj, że w większości z nich natkniesz się na reklamy, bo aplikacje budżetowe zwykle finansowane są właśnie z reklam i zakupów w aplikacji.

Młoda kobieta prowadzi domową księgowość na tablecie

Prowadzenie domowej księgowości - jak to zrobić?

W momencie, gdy uporządkujesz wykresy, możesz zacząć działać. Najlepiej zawczasu zebrać wszystkie ważne dokumenty, umowy, wyciągi bankowe i rachunki.

Podsumowując, musisz zrobić całkiem proste obliczenia:

Przychody - koszty stałe - koszty zmienne = nadwyżka

W tym celu konieczne jest wykonanie następujących czynności:

 1. Po pierwsze, zanotuj swoje dochody. Zwykle jest to wynagrodzenie, ale także ewentualne świadczenia socjalne, zasiłek na dziecko, itp. Ważne: weź pod uwagę tylko regularne dochody. Jednorazowy dochód, taki jak np. premia świąteczna lub bożonarodzeniowe bonusy, czy prezenty pieniężne, powinny być wpisywane w miesiącu, w którym wystąpiły.
 2. W kolejnym kroku wypisujesz swoje stałe wydatki, czyli miesięczne koszty stałe. Mogą to być czynsz, rachunki za elektryczność, ogrzewanie, telefon, ubezpieczenie lub subskrypcje. Koszty, które są ponoszone tylko raz w roku lub co pół roku, są redukowane do miesięcznej wpłaty. Wskazówka: Dowiedz się więcej o miesięcznych kosztach stałych tutaj!
 3. Na podstawie różnicy między stałym dochodem (krok 1), a wydatkami (krok 2) obliczysz, ile pieniędzy masz na inne wydatki. To jest budżet, którym możesz dysponować.
 4. Twoje koszty zmienne, czyli przeróżne zmienne wydatki, płacone z Twojego budżetu każdego miesiąca. Aby zorientować się, ile wydajesz dodatkowo oprócz kosztów stałych, powinieneś dokumentować te kwoty przez dłuższy okres czasu. Możesz stworzyć różne kategorie, na przykład: żywność, kosmetyki, ubrania, zwierzęta domowe lub wypoczynek. Z pomocą paragonów i wyciągów bankowych, możesz przypisać każdy wydatek do odpowiedniej kategorii.
 5. Na koniec każdego miesiąca możesz z łatwością zobaczyć, czy i ile zostało Ci jeszcze do wykorzystania. Aby to zrobić, wystarczy odjąć koszty zmienne poniesione w danym miesiącu od dostępnego budżetu. Jest to Twoja nadwyżka, którą możesz zaoszczędzić lub zainwestować. Jeśli zostaje Ci niewiele albo nawet nic Ci nie zostaje, powinieneś zastanowić się, gdzie możesz znaleźć oszczędności.
 6. Najlepiej zrobić podsumowanie na koniec roku. Zawsze są okresy, kiedy wydajesz więcej, na przykład dlatego, że płaciłeś za wakacje lub musiałeś zrobić jakiś duży zakup. W innych miesiącach zostaje Ci więcej pieniędzy, bo kupiłeś mniej lub otrzymałeś premię.

Jak mogę zaoszczędzić pieniądze?

Jeśli przez miesiąc jesteś na minusie, bo musiałeś ponieść duży wydatek, wszystko jest w porządku. Problem pojawia sie wtedy, gdy dzieje się tak regularnie lub nie masz prawie żadnych pieniędzy, które mógłbyś zaoszczędzić.

W tym przypadku konieczne jest, abyś dokładnie przyjrzał się swoim wydatkom. Dzięki stworzonym kategoriom możesz szybko zidentyfikować, gdzie wydałeś najwięcej i gdzie pojawiły się wydatki, których mógłbyś uniknąć.

Młoda para z notatnikiem

Oszczędności można znaleźć wszędzie: Może płacisz za dużo za ubezpieczenie lub telefon komórkowy? Może opłacasz nieużywane subskrypcje lub abonamenty, które mógłbyś anulować? Jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy często pomaga zmiana dostawcy lub operatora, na przykład telefonii komórkowej, energii elektrycznej lub firmy ubezpieczeniowej. Może wydajesz za dużo na zakupy, jeśli tak musisz przemyśleć swoje zachowania konsumpcyjne. Na dłuższą metę, świadoma i przemyślana konsumpcja jest dobra nie tylko dla Twojego konta bankowego, ale także dla Ciebie samego.

Najlepsze wskazówki i triki dotyczące prowadzenia domowej ksiegowości

Kiedy zaczniesz prowadzić domową księgowość, potrzebujesz tylko trochę dyscypliny, aby to kontynuować. Poniższe porady i wskazówki moga Ci w tym pomóc:

 • Nie musisz od razu zapisywać każdego drobnego wydatku. Najlepiej jest zbierać paragony lub zapisane kwoty w jednym miejscu do następnego razu, kiedy będziesz dokumentować swoje wydatki
 • Pomocne jest regularne prowadzenie księgi budżetowej – np. w każdy weekend, co dwa tygodnie lub nawet co miesiąc. Na początku ustaw sobie przypomnienie w telefonie lub zapisz datę w kalendarzu, żeby o tym nie zapomnieć. W końcu stanie się to Twoją rutyną i będziesz o tym pamiętać.
 • Aby ułatwić sobie oszczędzanie, możesz ustalić różne indywidualne budżety, na przykład określony miesięczny budżet na zakupy lub na zajęcia rekreacyjne. Gdy wykorzystałeś dany budżet, wiesz że przez resztę miesiąca nie powinieneś już dokonywać większych zakupów lub wydawać na jedzenie w restauracjach. W ten sposób masz znacznie większą kontrolę nad tym, ile wydajesz i możesz mieć pewność, że na koniec miesiąca zostaną Ci jakieś oszczędności.
 • Czy masz jakiś większy cel, na który oszczędzasz, np. wakacje? Zastanów się, ile pieniędzy potrzebujesz i do kiedy musisz je mieć. Następnie podziel tę kwotę przez liczbę miesięcy, które pozostały do tego czasu, aby dowiedzieć się, ile musisz odkładać co miesiąc. Jeśli wprowadzisz tę kwotę jako stałą rezerwę w swojej analizie  budżetowej, natychmiast zobaczysz, ile pieniędzy możesz jeszcze wykorzystać w pozostałych kategoriach i gdzie powinieneś się trochę ograniczyć, aby osiągnąć swój cel oszczędnościowy.

Domowa księgowość to świetny sposób, aby bacznie przygladać sięswoim finansom, rozpoznawać czynniki generujące koszty i identyfikować na bieżąco swój potencjał oszczędnościowy. Oczywiście, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do eksperta.

Ogarnij swój finansowy bałagan!

Doradca OVB pomoże Ci przeanalizować Twoją sytuację finansową i pokaże Ci, jak możesz oszczędzać.

Przeczytaj również:

Para planuje wspólny rachunek bieżący

| OVB Allfinanz Polska

Wspólne konto – kiedy to ma sens?

Będąc w związku dzielisz się wieloma rzeczami – zwłaszcza, kiedy mieszkacie razem. Ale czy dotyczy to także finansów? Kiedy warto mieć wspólne konto na wydatki? O czym powinieneś wiedzieć? Pokazujemy wady i zalety takiego rozwiązania, a także jakie są alternatywy.

Emeryci z pustym portfelem - emerytury w podeszłym wieku

| OVB Allfinanz Polska

7 błędów w planowaniu emerytalnym – jak zabezpieczyć się finansowo

Obecnie wiele osób zdaje sobie sprawę, że ustawowa emerytura nie wystarczy, aby można było beztrosko spędzić jesień życia. Zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa prowadzą do załamania się systemu. Tym ważniejsza staje się kwestia zapewnienia sobie prywatnej opieki zdrowotnej. Trzeba jednak pamiętać, aby nie popełnić kilku błędów. Dowiedz się, jak można ich uniknąć i jak samodzielnie zabezpieczyć się finansowo.