Małżeństwo i finanse: na co warto zwrócić uwagę przygotowując się do ślubu?

|

Małżeństwo i finanse: na co warto zwrócić uwagę?
Najważniejsze kwestie w temacie małżeństwa i finansów

Czas czytania: ok. 4 minuty

  • Bierzesz ślub? Zmieniając stan cywilny, zadbaj o sprawy związane z Waszymi finansami i zabezpieczeniem finansowym.
  • Przed ślubem trzeba przede wszystkim zaplanować, w jaki sposób chcecie sfinansować swoje wesele. Pod rozwagę warto wziąć też i to, jakie byłyby konsekwencje finansowe w przypadku ewentualnego rozwodu.
  • Aby beztrosko rozpocząć wspólne życie, powinniście jeszcze przed ślubem porozmawiać, jak będziecie regulować kwestie Waszych finansów i kont jako małżeństwo – tym bardziej, jeśli planujecie posiadanie dzieci.
  • Wspólne ubezpieczenia przyniosą Wam z pewnością finansowe korzyści.
  • Ważne jest również, aby wzajemnie się zabezpieczyć, na wypadek gdyby komuś z Was przytrafiło się coś złego.

Wesele niesie ze sobą wiele zmian – również w kwestiach finansowych. Aby ten najwspanialszy dzień życia przeżyć spokojnie, powinieneś z wyprzedzeniem pomyśleć o Waszych finansach i innych ważnych decyzjach. Oprócz sfinansowania wesela, dotyczy to przede wszystkim podatków, majątku, wspólnych ubezpieczeń i zabezpieczenia na przyszłość.

Jeśli wstępujesz w związek małżeński,  wcześniej czy później powinieneś  zatroszczyć się o mniej romantyczne kwestie. Tematy związane z pieniędzmi odgrywają bardzo ważną rolę w Waszej wspólnej przyszłości. Ślub daje pewne korzyści, jak na przykład wspólne ubezpieczenia, niższe podatki czy też wzajemne zabezpieczenie partnerów.

Czym trzeba się zająć przed ślubem?

Zanim powiesz „tak”, trzeba zająć się też kilkoma sprawami. Oprócz organizacji wesela, chodzi o  omówienie kwestii prawnych, na przykład czy po ślubie będziecie chcieli zachować swoje nazwiska rodowe. Aby nie obciążać później Waszego związku niepotrzebnymi dyskusjami, lepiej jest z wyprzedzeniem przemyśleć i ustalić, kto przejmuje jakie koszty, w jaki sposób będzie prowadzić Wasze konta i kto będzie organizował wasze wspólne sprawy finansowe.

Intercyza – tak czy nie?

Choć zawarcie małżeństwa jest sprawą wyjątkową, piękną i romantyczną, faktem jest, że w Europie rozwody dotyczą około połowy wszystkich małżeństw. W niektórych krajach odsetek jest jeszcze wyższy - w Portugalii i Luksemburgu dwa na trzy małżeństwa kończą się rozwodem. Aby uniknąć przykrych kłótni po rozwodzie, pomocna może być intercyza. Nawet, jeśli przed ślubem niechętnie chce się dyskutować o końcu związku, powinniście wspólnie pomyśleć, czy chcielibyście podpisać intercyzę czy nie.

Bez intercyzy podczas rozwodu obowiązują przepisy ogólne. Cały majątek budowany podczas trwania małżeństwa jest dzielony. Przy intercyzie można natomiast ustalić indywidualne regulacje. Jest to sensowne choćby w przypadku mocno zróżnicowanego stanu majątkowego małżonka. Jeśli, na przykład, w intercyzie zastrzeżecie rozdzielność majątkową, Wasz majątek pozostanie rozdzielony w trakcie trwania małżeństwa i nie będzie dzielony po połowie w przypadku rozwodu.

Finansowanie wesela

Kolejnym pytaniem jest, w jaki sposób chcecie sfinansować swoje wesele. Imprezy takie zwykle kosztują mnóstwo pieniędzy, a dodatkowo trzeba jeszcze pamiętać o kosztach sukni ślubnej i miesiąca miodowego. Biorąc ślub i planując wesele, przede wszystkim powinniście ustalić budżet. Możliwe, że Wasi rodzice lub inni krewni zechcą pomóc i dołożą trochę pieniędzy? Możecie też  zaoszczędzić sami. Nawet przy małym budżecie można zorganizować piękny ślub, a podróż poślubna nie musi oznaczać wyjazdu do luksusowego hotelu.

Jeśli nie chcecie sfinansować wesela z oszczędności i prezentów, możecie pomyśleć o kredycie. Obowiązują tutaj te same zasady, jak w przypadku kredytu konsumenckiego: najpierw przemyślcie dokładnie, czy rzeczywiście potrzebujecie kredytu na wesele i czy szybko spłacicie kredyt. Zadłużenie się na lata, to nienajlepszy pomysł na dobry początek małżeństwa.

Jeśli zdecydujecie się na kredyt, opłaca się porównać różne oferty. Ważne są przede wszystkim miesięczne raty, bezpłatna spłata przed terminem i sprawdzenie czy są jakieś ukryte opłaty. Aby znaleźć korzystny kredyt na wesele i nie wdepnąć w pułapkę długów, najlepiej zwrócić się do Doradcy OVB.

Czy potrzebujecie sfinansowania Waszego wesela?

Doradca OVB pomoże Wam znaleźć odpowiednie finansowanie.

Co się zmieni po ślubie?

Najpierw piękny ślub, później codzienność. Jak będą wyglądały Wasze finanse po ślubie, najlepiej jest ustalić już wcześniej i zastanowić się, jakie są korzyści podatkowe, czy warto mieć wspólne czy oddzielne konta, jak można się zabezpieczyć na wypadek sytuacji awaryjnej? Jest też kilka rzeczy, na które musicie zwrócić uwagę przed ślubem, jeśli chodzi o pieniądze i umowy.

Ślub i podatki

Jednym z ważniejszych tematów świeżo upieczonych małżonków są podatki. Aby móc korzystać z korzyści finansowych decydujący jest przede wszystkim wybór formy rozliczania się przed fiskusem. Trzeba dokładnie policzyć! Spiszcie wszystkie swoje dochody, przeanalizujcie progi podatkowe, wybierzcie najkorzystniejszą dla siebie opcję rozliczania. Musicie też zdecydować, czy od teraz wspólnie będziecie wypełniać deklarację podatkową.

Regulacja wspólnych finansów

To czy po ślubie wszystkim będziecie chcieli się dzielić, czy wolicie zachować niezależność finansową, to wyłącznie Wasz wybór. Możecie mieć konta wspólne lub osobne. Dobrym rozwiązaniem dla wielu par jest konto na wspólne wydatki, takie jak czynsz, samochód i składki na ubezpieczenie, a także osobne konta na własne dochody i wydatki.

Ważne jest, aby wspólne konto używać sprawiedliwie - po równo lub według wysokości dochodów. W każdym razie żaden z partnerów nie powinien być w niekorzystnej sytuacji. Temat ten jest szczególnie ważny, gdy na świat przychodzą dzieci i jeden z partnerów pozostanie w domu lub będzie musiał pracować na pół etatu. W większości przypadków są to kobiety, stąd niezmiennie w Europie to właśnie panie muszą mierzyć się z mniejszymi dochodami, a przez to brakami w zabezpieczeniu i lukami w świadczeniach emerytalnych. Niezależnie zresztą od płci, jako małżonkowie ponosicie odpowiedzialność za siebie nawzajem i żadna ze stron nie powinna być w związku pokrzywdzona finansowo.

Zawieranie wspólnych ubezpieczeń

Po ślubie powinniście koniecznie przejrzeć swoje dotychczasowe polisy ubezpieczeniowe. Można tutaj zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, wybierając np. taryfy rodzinne, które są o wiele korzystniejsze niż dwie osobne umowy. Przede wszystkim powinniście sprawdzić ubezpieczenie wyposażenia domu, od kosztów ochrony prawnej i OC.

Możliwe jest zawarcie polisy na życie, aby odpowiednio zabezpieczyć partnera lub dzieci w razie nagłego wypadku. Jest to ważne przede wszystkim wtedy, gdy jedno z Was jest głównym zarabiającym lub gdy musicie spłacać kredyt. Sensowne jest również ubezpieczenie od niezdolności do pracy, aby móc dalej utrzymywać siebie i rodzinę na wypadek, gdyby z powodu nieszczęśliwego zdarzenia lub choroby nie można było pracować.

Wspólne utrzymanie i zabezpieczenie finansowe

Oprócz zawarcia odpowiednich umów ubezpieczeniowych istnieje wiele innych opcji, aby zabezpieczyć się na przyszłość. Jest to kwestia indywidualnej decyzji, czy chcecie wspólnie oszczędzać czy każdy sam zajmuje się swoją emeryturą. Odpowiednie zabezpieczenie jest ważne w każdym przypadku, aby również na starość móc spokojnie żyć.

Młodzi małżonkowie niechętnie myślą o sytuacji kryzysowej. Mimo to ważne jest, aby się odpowiednio zabezpieczyć na wypadek, gdyby jednemu z Was coś się przytrafiło – zwłaszcza jeśli będziecie mieć dzieci. Jeśli macie oddzielne plany emerytalne lub oszczędnościowe, możecie wpisać swojego partnera jako beneficjenta. W przypadku śmierci, małżonek będzie mieć prawo do wypłaty pieniędzy. Oprócz upoważnienia i dyspozycji powinniście również porozmawiać o dziedziczeniu. Jeśli chcielibyście dokonać innych ustaleń niż ustawowa kolejność dziedziczenia, możecie to uregulować w formie testamentu.

Niezależnie gdzie i jak chcecie wziąć ślub, warto skorzystać z porady eksperta na temat różnych możliwości finansowych. Dzięki odpowiedniemu wsparciu, możecie spokojnie cieszyć się waszym ślubem, a z właściwym zabezpieczeniem możecie beztrosko patrzeć w przyszłość.

Przeczytaj również:

Para na kanapie wspólna przeprowadzka

| OVB Allfinanz Polska

Pierwsze wspólne mieszkanie – o czym warto wiedzieć

Dla par to może być jedna z ich pierwszych wielkich przygód - pierwsze wspólne mieszkanie. Samo znalezienie odpowiedniego lokum jest już wyzwaniem, ale zamieszkanie razem to stanowczo wyższy i bardziej ekscytujący level. Meble, dodatki, prowadzenie domu, finanse i … codzienne życie. Najlepiej aby wszystko było przedyskutowane i wyjaśnione. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze fakty i wskazówki.

Para planuje wspólny rachunek bieżący

| OVB Allfinanz Polska

Wspólne konto – kiedy to ma sens?

Będąc w związku dzielisz się wieloma rzeczami – zwłaszcza, kiedy mieszkacie razem. Ale czy dotyczy to także finansów? Kiedy warto mieć wspólne konto na wydatki? O czym powinieneś wiedzieć? Pokazujemy wady i zalety takiego rozwiązania, a także jakie są alternatywy.