Pierwsze wspólne mieszkanie – o czym warto wiedzieć

|

Para na kanapie wspólna przeprowadzka
Najważniejsze rzeczy o wspólnym mieszkaniu

Czas czytania: ok. 5 minuty

 • Wiele par marzy o wspólnym mieszkaniu. W Polsce prawie 55 procent osób, żyjących w nieformalnych związkach mieszka razem.
 • Wprowadzając się do wspólnego mieszkania, zwykle dzielicie się także wszystkimi związanymi z tym kosztami i wydatkami.
 • Przeprowadzka do nowego lokum może szybko stać się kosztowna. Aby utrzymać koszty na niskim poziomie, ważne jest dobre planowanie.
 • Wspólne konto pomaga śledzić wspólne wydatki. Za jego pośrednictwem można również opłacić ubezpieczenia.

Dla par to może być jedna z ich pierwszych wielkich przygód - pierwsze wspólne mieszkanie. Samo znalezienie odpowiedniego lokum jest już wyzwaniem, ale zamieszkanie razem to stanowczo wyższy i bardziej ekscytujący level. Meble, dodatki, prowadzenie domu, finanse i … codzienne życie. Najlepiej aby wszystko było przedyskutowane i wyjaśnione. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze fakty i wskazówki.

Pierwsze wspólne mieszkanie zmienia w związku wiele rzeczy. Ciągłe dojazdy między mieszkaniami dobiegają końca, a wy poznajecie się na nowo z zupełnie innej strony. Wspólne mieszkanie to rozwiązanie bardzo popularne wśród par. Badanie ElitePartner z 2021 roku pokazuje jasno: wśród par, które są ze sobą od roku do trzech lat, prawie 55 procent decyduje się na zamieszkanie razem. Około połowa par szuka następnie razem nowego adresu.

Zanim jednak zamieszkacie razem, trzeba załatwić wiele spraw. Poszukiwanie mieszkania może zająć kilka miesięcy i kosztować wiele nerwów. Zastanówcie się wieć wspólnie z partneren, co jest dla was obojga ważne w mieszkaniu. Czy na pewno potrzebujesz wanny lub balkonu? A może najważniejsza jest dla Ciebie lokalizacja?

Zalety i wady wspólnego mieszkania

Jednak zanim zamieszkasz z partnerem, powinieneś być świadomy zalet i wad takiego rozwiązania. Najważniejsze jest to, że chcecie zamieszkać razem z właściwych powodów. Przyczyny czysto finansowe nie powinny być na pierwszym miejscu.

To przemawia za wspólnym mieszkaniem

 • Większe wyposażenie początkowe. Łączac dwa gospodarstwa domowe, posiadacie więcej mebli. Z reguły nie trzeba więc kupować zbyt wielu nowych sprzętów.
 • Koszty. Ponoszone koszty są dzielone. Koszty stałe, takie jak czynsz, prąd czy jedzenie, ponoszą obydwie strony.
 • Wspólne rozwiązywanie problemów. Codzienne problemy można rozwiązywać wspólnie i bezpośrednio.
 • Dzielenie się obowiązkami. Gotowanie, zakupy czy sprzątanie to czasem żmudne zadania. Często łatwiej i szybciej zrobi to para - pod warunkiem, że podzieli się obowiązkami.
 • Więcej czasu razem. Nie ma dojazdów do pracy i masz więcej czasu na wspólne planowanie i spędzania wolnego czasu.
Kobieta patrzy na mężczyznę z uśmiechem - Wspólne mieszkanie jako para

Powody, dla których nie należy mieszkać razem

Istnieją również pewne powody przemawiające przeciwko zamieszkaniu razem. Oczywiście dobra komunikacja i tolerancja mogą w dłuższej perspektywie usunąć te przeszkody

 • Mniej prywatności. Wcześniej mieliście oddzielne mieszkania, teraz dzielicie nie tylko przestrzeń, ale także codzienne życie.Tu umiejętność pójścia na kompromis może pomóc.
 • Możliwe konflikty. Dyskusje są oczywiście normalne, ale konflikty mogą pojawić się z powodu różnych potrzeb lub przyzwyczajeń. Na przykład, czy masz jakieś swoje nawyki dotyczące sprzątania lub sposobu układania ubrań w szafie? Zdecydowane różnice mogą łatwo prowadzić do kłótni.
 • Codzienna rutyna. Posiadanie jakiejś codziennej rutyny może okazać się problematyczne. Z biegiem czasu to rutynowe zachowanie może wystawić związek na próbę.
 • Za dużo mebli. To, co jest zaletą, może być również wadą. Dwie sofy lub lodówki mogą nie być potrzebne – warto byłoby się czegoś pozbyć, albo pójść na kompromis i sprzedać stare sprzęty, a kupić nowe.

Przed przeprowadzką: rzeczy do rozważenia

Aby nie żałować swojej decyzji kilka dni po przeprowadzce, odkrywając nieznane oblicze swojego partnera, istnieje kilka spraw, o których należy pamiętać. Zanim zrobisz ten duży krok i zamieszkasz razem, spróbuj żyć razem na próbę.

Dłuższe wakacje lub cały tydzień w domu partnera sprawdzą wasz związek. W ten sposób można dowiedzieć się, czy wspólne życie codzienne jest możliwe i czy możecie razem funkcjonować bez większych wyrzeczeń.

Zdecydowanie powinieneś wcześniej wyjaśnić i omówić własne pomysły i wyobrażenia dotyczące wspólnego życia. To pomoże Ci uniknąć później irytujących dyskusji i będziesz dokładnie wiedzieć, czego oczekujecie od siebie nawzajem. Ponadto powinniście ustalić, czy chcecie przenieść się do jednego z już zajmowanych mieszkań, czy do zupełnie nowego. Podpisując umowę najmu, należy również zdecydować, kto ma być wpisany w umowie najmu. Czy będzie dwóch głównych najemców, czy tylko jeden główny najemca i jeden podnajemca?

Przeprowadzka: obniżanie kosztów

Niezależnie od tego, czy jest to inna ulica, czy zupełnie inne miasto, przeprowadzka może szybko stać się stresująca i kosztowna. Jest wiele rzeczy do zorganizowania i przygotowania przed tym wielkim dniem. Ale jeśli planujesz z wyprzedzeniem, możesz obniżyć koszty.

Jednym z największych jest sam koszt przeprowadzki. Zatrudniasz firmę przeprowadzkową, czy wypożyczasz większy samochód i szukasz kilku pomocnych rąk? Może ktoś kogo znasz ma furgonetkę albo przyczepę. To pozwoli oszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.

Zanim się przeprowadzisz, warto zrobić wielkie porządki. Czy to meble, urządzenia elektryczne, dekoracje, naczynia czy ubrania - jeśli dobrze je przejrzysz, możesz część z nich przeznaczyć na sprzedaż i tym samym zwiększyć swój budżet. Zaletą jest też to, że będzie mniej do przewożenia.  

Para z tekturowym pudełkiem przeprowadzająca się razem

4 porady finansowe na wspólne mieszkanie

Przeprowadzka jest kosztowna, ale wspólne mieszkanie już takie być nie musi. Istnieje kilka wskazówek, które pomogą zaoszczędzić Tobie i Twojemu partnerowi nie tylko czas i nerwy, ale przede wszystkim pieniądze.

1. Porozmawiaj o pieniądzach

Zdecydowanie jeden z najważniejszych punktów to komunikacja. Otwarta komunikacja jest ważna w wielu kwestiach, ale szczególnie przy wspólnym mieszkaniu. Powinieneś być w stanie otwarcie porozmawiać ze swoim partnerem na temat pieniędzy, aby wyjaśnić wszystkie ważne kwestie. Czy czynsz jest dzielony po połowie, czy też jedna osoba zarabiająca znacznie więcej płacić będzie proporcjonalnie do swojego wynagrodzenia. Zaufanie i szczera komunikacja jest kluczowa.

2. Rozsądnie zaplanuj budżet

Kiedy dwa gospodarstwa domowe stają się jednym, istnieje wiele spraw do zorganizowania. Wspólne koszty stałe, takie jak energia elektryczna, gaz lub czynsz, mogą być dzielone. Wspólny rachunek to dobry sposób na zarządzanie wspólnymi wydatkami. Dzięki takiemu rachunkowi obie strony mogą dysponować wspólnymi pieniędzmi i używać ich do dokonywania płatności lub przelewów. Oznacza to, że wspólne koszty masz ogarnięte.

3. Podziel ważne ubezpieczenia

Pojedyncze gospodarstwo domowe zazwyczaj dzieli polisy ubezpieczeniowe. Jeśli masz wspólne konto, możesz śledzić swoje wspólne ubezpieczenia bezpośrednio. A jakim ubezpieczeniem możesz podzielić się ze swoim partnerem?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Jest to jedno z najważniejszych ubezpieczeń i pomaga Ci finansowo w przypadku uszkodzenia mienia, obrażeń ciała i strat finansowych osób trzecich. Jeśli mieszkacie razem, można połączyć swoje ubezpieczenia, ubiegać się o wspólne ubezpieczenie i zaoszczędzić pieniądze

Ubezpieczenie kosztów prawnych

Możecie również dzielić się ubezpieczeniem, jeśli mieszkacie razem. Ubezpieczenie kosztów obsługi prawnej pokrywa koszty poniesione w związku z obsługą prawną i kosztami sądowymi w przypadku sporu prawnego.

Ubezpieczenie majątku gospodarstwa domowego

Dzięki ubezpieczeniu artykułów gospodarstwa domowego ubezpieczasz dom od szkód spowodowanych pożarem, włamaniem, zalaniem lub wandalizmem. Jeśli masz wspólne mieszkanie, potrzebujesz tylko jednej polisy ubezpieczeniowej.

4. Nie dupliku umów

Jeśli mieszkacie razem, będziecie oczywiście mieć wspólne umowy na energię elektryczną, gaz i internet. Dlatego przed przeprowadzką powinieneś wyjaśnić, co stanie się z Twoimi dotychczasowymi umowami. Czy chcesz kontynuować jeden z istniejących kontraktów energetycznych i internetowych, czy też wykupić nowy? Stare kontrakty powinieneś anulować w odpowiednim czasie czyli zgodnie z obowiązującym okresem wypowiedzenia.   

Dzięki wspólnemu rachunkowi możesz łatwo i transparentnie dzielić koszty. 

Przeczytaj również:

Panna młoda i pan młody przytulają się śmiejąc się - Planowanie ślubu

| OVB Allfinanz Polska

Planowanie ślubu - jak zaoszczędzić pieniądze

Czy to w kameralnym gronie we własnym ogrodzie, czy z setką gości w eksluzywnym lokalu – dla wielu par ślub jest jednym z najpiękniejszych i najdroższych wydarzeń w życiu. Ślub trzeba nie tylko dobrze zaplanować, ale także sfinansować. Przeanalizowaliśmy najważniejsze kwestie dotyczące finansowania ślubu i podpowiadamy, jak zaplanować swój budżet.

Para planuje wspólny rachunek bieżący

| OVB Allfinanz Polska

Wspólne konto – kiedy to ma sens?

Będąc w związku dzielisz się wieloma rzeczami – zwłaszcza, kiedy mieszkacie razem. Ale czy dotyczy to także finansów? Kiedy warto mieć wspólne konto na wydatki? O czym powinieneś wiedzieć? Pokazujemy wady i zalety takiego rozwiązania, a także jakie są alternatywy.