Zakup nieruchomości - spełnij marzenie o własnym domu

|

Para wprowadza się do swojego pierwszego domu
Najważniejsze fakty o finansowaniu nieruchomości

Czas czytania: ok. 6 minuty

  • Ceny nieruchomości ciągle rosną. Obecnie 69% mieszkańców Europy posiada własne domy.
  • W dzisiejszych czasach nieruchomość pozostaje rozsądnym zabezpieczeniem emerytalnym i inwestycją na przyszłość.
  • Ważne jest, aby znać swój budżet na zakup nieruchomości. Powinieneś posiadać kapitał własny na pokrycie około 20 procent całkowitych kosztów.
  • Możesz wybrać między różnymi opcjami finansowania. Najpopularniejsze w  budownictwie są: kredyt mieszkaniowy, kredyt budowlano-hipoteczny

Wyobraź sobie, wyprowadzasz się z wynajmowanego mieszkania do własnego domu z ogrodem. Teraz urządzisz swoje cztery kąty tak, jak Ci się podoba - bez pytania właściciela o pozwolenie. Aby jednak marzenie o własnym domu nie stało się dla Ciebie traumatycznym przeżyciem, ważne jest odpowiednie zaplanowanie jego sfinansowania. Dowiedz się, jak możesz zrealizować swoje marzenie.

Wiele osób chciałoby mieszkać na swoim, bez konieczności płacenia czynszu właścicielowi nieruchomości. Jedni myślą o mieszkaniu w bloku, inni chcieliby zrealizować marzenie o własnym domu z ogrodem. Jednak znalezienie i sfinansowanie odpowiedniej nieruchomości nie jest łatwe.

Sytuacja na rynku nieruchomości w Europie

Od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. podstawowe stopy procentowe w UE osiągnęły nowy poziom. W Polsce stopa referencyjna wynosi obecnie 6%. Wysokie stopy procentowe mają bezpośredni wpływ na stopy procentowe w budownictwie, a tym samym na rynek nieruchomości w Europie. Według zeszłorocznego badania  Eurostatu 30,9 proc. mieszkańców UE mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, a 69,1 procent posiada własną nieruchomość. Większość właścicieli nieruchomości znajduje się w Rumunii, na Słowacji i w Chorwacji. W tych krajach ok. 90% mieszkańców posiada własne lokum. Znacznie niższy wskaźnik jest w Niemczech i Austrii - odpowiednio 53% i 49%. W Polsce własną nieruchomość ma 71% mieszkańców.

Zakup mieszkania, czy też budowa domu to drogie przedsięwziecie. Wysokie koszty energii i rosnące ceny materiałów budowlanych oraz koszty pracy spowodowały wzrost cen. Z badania przeprowadzonego przez Deloitte w 2021 r. wynikało, że w 18 z 21 europejskich krajów średnia cena za metr kwadratowy nowych mieszkań w ostatnich latach znacznie wzrosła. Na przykład na Węgrzech średnia cena metra kwadratowego wyniosła 8000 zł. Ale wyraźny trend wzrostowy można zaobserwować również w innych krajach: w Czechach cena za metr kwadratowy wzrosła do 14 000 zł, a w Niemczech do 25 000 zł. Według wyliczeń Expandera, w Polsce w czerwcu br. cena jednego metra kwadratowego wyniosła średnio 9092 zł.

Młoda para siedzi na łóżku - planowanie finansowania nieruchomości

Nieruchomość jako inwestycja

Posiadanie własnej nieruchomości może być inwestycją na przyszłość. Jednak przy tak wysokich cenach pojawia się pytanie, czy warto kupić nieruchomość na kredyt? Jakie argumenty przemawiają za tym? A co przeciwko?

Własna nieruchomość oznacza nie tylko spełnienie swojego marzenia, ale też zabezpieczenie na przyszłość. Jako właściciel masz możliwość zaprojektować i wyposażyć swoje lokum tak, jak chcesz. Weź pod uwagę, czy planujesz mieć dzieci i będziesz potrzebował dla nich przestrzeni, a także, czy zamierzasz mieszkać w tym miejscu na emeryturze. Wysokie piętro bez windy, czy łazienka na piętrze, to często trudne do pokonania bariery w starszym wieku. Takie przyszłościowe podejście pozwala zaoszczędzić na ewentualnych przebudowach czy zmianie mieszkania w późniejszym czasie. Wiele osób obawia się kupna nieruchomości na kredyt, bo traktuje to jako inwestycję obarczoną zbyt dużym ryzykiem. Inni natomiast widzą w tym szansę na powiększenie majątku, a przede wszystkim życie na własnych zasadach.  

Własny dom to nie tylko zabezpieczenie emerytalne, ale także ochrona przed inflacją. Według danych GUS w sierpniu 2023 r. inflacja w Polsce wyniosła 10,1 proc. Celem długoterminowym jest stabilna stopa inflacji na poziomie 2%. Inflacja zmniejsza siłę nabywczą w miarę upływu czasu. Twoje pieniądze tracą na wartości i możesz za nie kupić mniej. Nieruchomości, jako aktywa trwałe, są zasadniczo chronione przed inflacją. Z reguły nie tracą na wartości.

Ile może kosztować nieruchomość?

Powinieneś zorientować się, na co Cię stać, zanim coś kupisz. Ułatwi to znalezienie odpowiedniego finansowania nieruchomości. Istnieją różne sposoby obliczania budżetu. Jaki jest najlepszy? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora kredytowego. Powinieneś znać:

Miesięczny dochód i wydatki

Jak wysoki jest Twój miesięczny dochód netto i czy posiadasz inne źródła dochodu? Świadczenie na dziecko lub dochód z wynajmu to tylko niektóre przykłady. Ile wynosi miesięczny czynsz? Jakie są inne koszty stałe?

Die monatliche Rate

Miesięczna rata

Ile możesz i chcesz płacić co miesiąc w ratach? Z reguły miesięczna rata nie powinna przekraczać 35 procent miesięcznego dochodu netto gospodarstwa domowego. Przy dochodzie netto w wysokości 8000 zł, odpowiada to miesięcznej racie w wysokości 2800 zł.

Kapitał

Czy masz wkład własny? Do kredytu hipotecznego trzeba mieć wkład własny. Wymaga tego większość banków. Osoba, która nie  posiada wkładu własnego może otrzymać decyzję odmowną.

Koszty dodatkowe

Jakie koszty dodatkowe powstają przy zakupie domu? Im większa powierzchnia mieszkalna, tym wyższe są koszty utrzymania i eksploatacji. Położenie nieruchomości ma również duży wpływ na koszty dodatkowe, np. podatek od nieruchomości lub koszty notarialne.

Nasza wskazówka: Twój wkład własny powinien wynosić co najmniej 20 - 25 procent całkowitego kosztu nieruchomości. Żeby otrzymać kredyt na mieszkanie trzeba się wykazać: zdolnością kredytową czyli dochodami pozwalającymi na spłatę raty oraz dobrą historią kredytową czyli udokumentowaniem terminowej spłaty wcześniejszych zobowiązań).

Jakie opcje finansowania są dostępne?

Jeśli znasz swój budżet finansowy i to ile pieniędzy możesz zapłacić w miesięcznych ratach, nadszedł czas, aby znaleźć odpowiednie finansowanie nieruchomości. Możesz wybrać pomiędzy różnymi opcjami finansowania - jego rodzaj zależy w dużej mierze od rodzaju kredytu, terminu wypłaty i sposobu spłaty. Przedstawiamy najczęstsze opcje finansowania nieruchomości.

Kapitał własny

Najszybszym sposobem finansowania nieruchomości jest wkład własny. Im wyższy wkład własny, tym mniej kredytu potrzebujesz na finansowanie - i tym tańszy będzie kredyt. Ważne jest to, że im wyższy wskaźnik wkładu własnego, tym niższe są miesięczne raty.

Kredyt mieszkaniowy

Kredyt na raty jest klasycznym sposobem finansowania nieruchomości. Płacisz zmienną lub stałą miesięczną ratę przez cały okres kredytowania. Stopę procentową ustala się do końca okresu obowiązywania stałej stopy procentowej, tj. do końca okresu obowiązywania uzgodnionej umowy. To Ty decydujesz, jak długo powinna obowiązywać stała stopa procentowa. Dłuższe stałe stopy procentowe są zazwyczaj droższe. W przypadku pożyczki masz stałe raty spłaty, które składają się z odsetek i części spłaty. Trzeba pamiętać, że oprocentowanie zmienne kształtuje się w zależności od ruchów na rynku finansowym. W tym przypadku wysokość Twojej raty kredytowej będzie zmieniać się wraz z wahaniem stóp procentowych, które są ustalane przez bank centralny.

Tańcząca para z psem w nowym domu - Finansowanie budowy

Kredyt budowlano-hipoteczny

Kredyt budowlano-hipoteczny to zobowiązanie udzielane na budowę domu lub kupno mieszkania wciąż budowanego przez dewelopera. Ta forma wiąże się długim okresem spłaty i wysokimi ratami kredytowymi. Z dniem 01.07.2023 r. ruszył w Polsce rządowy program dopłat i nisko oprocentowanych kredytów na zakup mieszkań i domów. Na program składają się dwa elementy: system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu - Bezpieczny Kredyt 2 proc. oraz Konto Mieszkaniowe czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby spełniające określone warunki będą mogły kupić mieszkanie za kredyt z oprocentowaniem, wynoszącym 2 proc. Dopłata do rat będzie przysługiwać przez 10 lat.

Przeczytaj również:

Kobieta z samochodem na poboczu drogi i ma awarię

| OVB Allfinanz Polska

Uszkodzenia samochodu i domu spowodowane przez gryzonie. Co warto wiedzieć.

Chłodne miesiące już za nami, zbliża się powoli lato i przynosi nieproszonych gości: gryzonie i kuny. Uszkodzenia spowodowane przez gryzonie mogą być kosztowne. Znajdując przegryzione kable w komorze silnika lub słysząc dziwne odgłosy na strychu, orientujemy się, że mamy problem. Jaki jest najlepszy sposób na ochronę samochodu lub domu? Podsumowaliśmy najważniejsze informacje i mamy kilka wskazówek na ten temat.

Matka trzyma dziecko w powietrzu nad jeziorem

| OVB Allfinanz Polska

Ubezpieczenie na życie - jak zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę

Szukasz zabezpieczenia finansowego dla rodziny lub chcesz oszczędzać na emeryturę? Dlaczego nie wybrać ubezpieczenia na życie, które łączy jednocześnie obie opcje? Ale które ubezpieczenie jest najlepsze w Twojej sytuacji? Podsumowaliśmy najważniejsze informacje i wskazówki na ten temat, niezależnie, czy chodzi o oszczędzanie, czy terminowe ubezpieczenie na życie.