Ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej - jak chronić swoje dochody

|

Kobieta z protezą ręki - ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej
Najważniejsze fakty o ubezpieczeniu od niezdolności do pracy zawodowej

Czas czytania: ok. 4 minuty

  • Ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej jest jednym z najważniejszych dodatkowych ubezpieczeń. Zabezpiecza Twoje środki do życia w przypadku niepełnosprawności. 
  • Ubezpieczenie to ma sens szczególnie dla osób zatrudnionych, które utrzymują się wyłącznie ze swojej pracy.
  • Do najczęstszych przyczyn niepezdolności zawodowej należą choroby psychiczne.
  • Im wcześniej wykupisz ubezpieczenie od niezdolności zawodowej, tym Twoja składka będzie niższa.

Co zrobić, gdy z dnia na dzień stajesz sie niezdolny do pracy? Taka sytuacja może się wydarzyć nagle, jeśli ulegniesz wypadkowi lub ciężko zachorujesz, co uniemożliwi Ci wykonywanie swojej pracy. W takim przypadku, przed stratami finansowymi może Cię właśnie ochronić ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej. Pokażemy Ci, co zawiera ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa i kiedy warto wziąć je pod uwagę.

Utrata pracy to ryzyko, które nie jest zbyt często brane pod uwagę. W 2021 roku, w Polsce w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało 68 tys. osób. Jeśli nagle pozbawiony zostajesz regularnych dochodów, rośnie ryzyko finansowego krachu. Z ubezpieczeniem od niezdolności do pracy zawodowej możesz zminimalizować takie zagrożenie.

Czym jest ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej?

Prywatne ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej jest ubezpieczeniem dodatkowym. Jest ono szczególnie przydatne, gdy utrzymujesz się z miesięcznych dochodów. Jeśli nie jesteś w stanie pracować z powodów zdrowotnych, z ubezpieczenia co miesiąc otrzymasz rentę, co pomoże Ci się utrzymać. 

Kobieta siedzi zestresowana przy biurku - choroby psychiczne

Kiedy oficjalnie uznaje się, że nie jesteś w stanie pracować? W przypadku większości firm ubezpieczeniowych jesteś niezdolny do pracy, jeśli częściowo lub całkowicie utraciłeś zdolność do pracy zarobkowej i nie rokujesz odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu się. Przykładem może być sytuacja, kiedy można pracować tylko kilka godzin dziennie. Jeżeli spełniasz kryteria co miesiąc otrzymujesz rentę z tytułu niezdolności do pracy. Otrzymujesz ją zazwyczaj tak długo, jak długo trwa niezdolność do pracy – nie dłużej niż przez okres określony w umowie.

Kto potrzebuje ubezpieczenia od niezdolności do pracy zawodowej?

To, czy opłaca się mieć ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej, zależy od wielu różnych czynników, takich jak Twój zawód, wiek, istniejące wcześniej warunki lub stan cywilny. Jeśli jednak utrzymujesz się tylko ze swoich dochodów i nie masz rezerw na pokrycie kosztów codziennego życia lub na utrzymanie swojej rodziny, prywatne ubezpieczenie od niezdolności zawodowej ma sens, a nawet byłby konieczne. Takie ubezpieczenie jest szczególnie polecane dla następujących osób

  • Wszystkie zatrudnione osoby, które żyją wyłącznie ze swoich miesięcznych dochodów.
  • Jedyni żywiciele rodzin, osoby, które pojedynczo utrzymują swoją rodzinę.
  • Osobt samozatrudnione, które nie płacą za ustawowe ubezpieczenie emerytalne i dlatego nie są uprawnione do ustawowo przyznawanych środków.
  • Uczniowie, ponieważ płacą niskie składki, ze względu na to, że nie mają stałej pracy, a zatem nie mają jeszcze ryzyka zawodowego.

Jeśli jesteś urzędnikiem lub gospodynią domową, renta z tytułu niezdolności do pracy nie jest dla Ciebie opłacalna. Alternatywą jest państwowa renta z tytułu niezdolności do pracy. Państwo płaci ci, jeśli nie możesz pracować dłużej niż trzy godziny w żadnym zawodzie. Nie powinieneś jednak polegać na tej ochronie prawnej. W 2020 r. średnia miesięczna emerytura z tytułu niezdolności do pracy wyniosła 1338 zł.A jakie są rzeczywiste powody, dla których nie można pracować?

Najczęstsze przyczyny niezdolności zawodowej

Jedno jest pewne - niezdolność zawodowa może się przydarzyć każdemu. Czy to ludziom młodym, etatowcom, czy osobom samozatrudnionym. Główne przyczyny niezdolności do pracy to schorzenia szkieletu i układu mięśniowo-szkieletowego. 22,7% chorób to choroby psychiczne, takie jak wypalenie zawodowe lub depresja. Szczególnie stres i stałe obciążenie mają długotrwały, negatywny wpływ na psychikę. Inne przyczyny to np. miażdżyca (23 procent). 

Określ własne ryzyko i zdolność do pracy

Czy Twoje hobby to np. sport wysokiego ryzyka, jak np. skoki na spadochronie, a może zdiagnozowano u Ciebie jakieś choroby? Takie czynniki zwiększają ryzyko nagłej niepełnosprawności - dlatego należy zgłosić je do zakładu ubezpieczeń. Także niektóre zawody mogą implikować zagrożenie. Ubezpieczenie własnej pracy jest zatem bardzo ważne. Trzeba jednak znać wartość swojej pracy. Jak to zrobić? Pomnóż swój roczny dochód przez lata pracy, aż do przejścia na emeryturę.

Nasza wskazówka: Skorzystaj z usług Doradców OVB, określ swoje indywidualne ryzyko, aby zabezpieczyć Sobie środki do życia, bez względu na to, co przyniesie przyszłość.

Oszczędzanie pieniędzy jako alternatywa?

Zamiast płacić miesięczne składki na ubezpieczenie, możesz regularnie odkładać pieniądze na wypadek niezdolności do pracy. Z reguły nie jest to jednak opłacalne. Według ZUS-u osoby niezdolne do pracy ze względu na stan zdrowia, mają średnio 53 lata. Jeśli w tym wieku staniesz się niezdolny do pracy, będziesz musiał utrzymywać się ze swoich prywatnych oszczędności, aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, wynoszącego obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ubezpieczenie od niezdolności zawodowej jest więc opłacalne również w tym przypadku i zabezpiecza Twoje utrzymanie.

 

4 pomocne wskazówki aby się ubezpieczyć

Żeby mieć zapewnione dochody w przypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku, dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie od niezdolności do pracy. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.  

1. Szczerze odpowiedz na pytania dotyczące Twojego zdrowia

Aby ubiegać się o ubezpieczenie od niezdolności do pracy, musisz odpowiedzieć na pytania dotyczące Twojego stanu zdrowia. Unikaj podawania nieprawdziwych informacji, ponieważ grozi to utratą ochrony ubezpieczeniowej i utratą renty inwalidzkiej.

Mężczyzna naprawia okno - prywatne ubezpieczenie od niezdolności zawodowej

2. Zapewnij sobie odpowiednią rentę inwalidzką

Renta z tytułu niezdolności do pracy powinna być równa lub oparta na ostatnim dochodzie netto. Powinna jednak pokryć co najmniej 75 procent dochodu netto.

3. Wczesna decyzja o ubezpieczeniu oszczędza pieniądze

Im wcześniej wykupisz ubezpieczenie, tym niższe będą miesięczne składki. Większość młodych ludzi nie musi spełniać warunków wstępnych lub może korzystać z preferencyjnych warunków.

4. Wybierz odpowiedni okres ubezpieczenia

Ubezpieczenie zawodowe należy wykupić na okres wykonywania pracy zawodowej, tj. do 60 lub 65 roku życia. Po ukończeniu 65 roku życia powinieneś móc korzystać z  ustawowych i prywatnych programów emerytalnych.

Jak zabezpieczeasz się na przyszłość?

Zgłoś się o poradę do Doradców OVB, dowiedz się, jakie są możliwośći zabezpieczenia swoich dochodów.

 

Przeczytaj również:

Matka trzyma dziecko w powietrzu nad jeziorem

| OVB Allfinanz Polska

Ubezpieczenie na życie - jak zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę

Szukasz zabezpieczenia finansowego dla rodziny lub chcesz oszczędzać na emeryturę? Dlaczego nie wybrać ubezpieczenia na życie, które łączy jednocześnie obie opcje? Ale które ubezpieczenie jest najlepsze w Twojej sytuacji? Podsumowaliśmy najważniejsze informacje i wskazówki na ten temat, niezależnie, czy chodzi o oszczędzanie, czy terminowe ubezpieczenie na życie.

Młoda kobieta prowadzi rozmowę telefoniczną stojąc - bycie niezależną

| OVB Allfinanz Polska

Samozatrudnienie- co warto wiedzieć o ubezpieczeniach zdrowotnych i nie tylko

Wiele osób marzy o tym, aby zamienić swoje hobby w dochodową działalność. Jeśli zdecydujesz się na samozatrudnienie, możesz zbliżyć się do tego marzenia. A co z ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym lub emerytalnym? Jakiego ubezpieczenia potrzebujesz? Pokażemy Ci, jak odpowiednio się zabezpieczyć i przygotować na swoją przygodę jako niezależny biznesmen.