Ubezpieczenie na życie - jak zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę

|

Matka trzyma dziecko w powietrzu nad jeziorem
Najważniejsze fakty o ubezpieczeniach na życie

Czas czytania: ok. 4 minuty

  • Polisy ubezpieczeniowe na życie różnią się znacznie pod względem świadczeń. Najbardziej znane są: terminowe ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia na życie i dożycie.
  • Terminowe ubezpieczenie na życie chroni Twoją rodzinę finansowo w przypadku Twojej śmierci.
  • Ubezpieczenie na życie i dożycie łączy długoterminową umowę oszczędnościową z ochroną osób uposażonych.
  • Indywidualne ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym

Szukasz zabezpieczenia finansowego dla rodziny lub chcesz oszczędzać na emeryturę? Dlaczego nie wybrać ubezpieczenia na życie, które łączy jednocześnie obie opcje? Ale które ubezpieczenie jest najlepsze w Twojej sytuacji? Podsumowaliśmy najważniejsze informacje i wskazówki na ten temat, niezależnie, czy chodzi o oszczędzanie, czy terminowe ubezpieczenie na życie.

W Europie ubezpieczenia na życie są powszechne. Według badania przeprowadzonego przez Insurance Europe, ludzie chętniej inwestują w ubezpieczenia na życie, niż w inne rodzaje ubezpieczeń. W 2020 roku jedna osoba wydała średnio 4800 zł na ubezpieczenie na życie. Dla porównania, kwota wydana na ubezpieczenie mienia wyniosła 820 zł na osobę rocznie.

Ubezpieczenie na życie - co to jest?

Istnieje wiele różnych rodzajów ubezpieczeń. Poszczególne polisy ubezpieczeniowe zabezpieczają różne rodzaje ryzyka. W zależności od indywidualnych życzeń i potrzeb, bardziej opłacalne może być terminowe lub indywidualne ubezpieczenie na życie i dożycie. Jednak wybór i porównanie różnych wariantów nie jest takie łatwe.

Polisy ubezpieczeniowe na życie

Śmierć nie należy do tematów, którymi chętnie się zajmujemy. Aby chronić swoich bliskich, ważne jest jednak przygotowanie się na najgorszy scenariusz. W naszym artykule przedstawiamy najpopularniejsze znane polisy ubezpieczeniowe na życie.

Terminowe ubezpieczenie na życie

Jeśli coś Ci się stanie, Twoja rodzina straci więcej niż tylko członka rodziny. Często pojawia się wtedy luka w przychodach. Świadczenia zapewniane przez ustawowe ubezpieczenie emerytalne zazwyczaj nie wystarczają na pokrycie kosztów. Terminowe ubezpieczenie na życie może uzupełnić tę lukę emerytalną i wypłacić jednorazową wypłatę. Może to być wykorzystane do spłaty kredytów lub zapewnienia rodzinie niezależności finansowej.

Czy marzysz o zakupie własnej nieruchomości? Rzadko jednak masz wystarczająco dużo kapitału, aby sfinansować samodzielnie swój wymarzony dom. Potrzebujesz więc kredytu. Ale co stanie się w przypadku Twojej śmierci? Czy Twoja rodzina będzie mogła spłacić pożyczkę? Warto wykupić terminową polisę, aby zabezpieczyć finansowo swój kredyt mieszkaniowy. W przypadku Twojej śmierci osoby pozostające przy życiu będą spłacać kredyt z sumy ubezpieczenia.

Dobrze wiedzieć: Terminowe polisy ubezpieczeniowe zazwyczaj mają różne warunki dla ubezpieczonej sumy. Stała suma ubezpieczenia jest odpowiednia dla ochrony rodziny. Świadczenie z tytułu śmierci pozostają takie same przez cały okres. Malejąca suma ubezpieczenia jest odpowiednia np. dla zabezpieczenia Twojego kredytu. Ma to sens, gdy zadłużenie zmniejsza się z czasem.

Ubezpieczenie typu endowment (na życie i dożycie)

Ubezpieczenie typu endowment to klasyczna polisa ubezpieczeniowa na życie i dożycie. Łączy ona długoterminową umowę oszczędnościową z ubezpieczeniem na życie. Możesz dostosować sumę ubezpieczenia i okres trwania polisy. Wysokość miesięcznej składki zależy od Twojego wieku, czasu obowiązywania polisy i sumy ubezpieczenia.

Okres ubezpieczenia wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt lat. Sam wybierasz cykl płatności. Jeśli ubezpieczony umrze przed upływem okresu polisy, ubezpieczona suma jest wypłacana osobom uposażonym, wskazanym w polisie. Jeśli tak się nie stanie, po zakończeniu okresu polisy, ubezpieczona suma wraz z odsetkami jest wypłacana ubezpieczonemu.

Ojciec i syn leżący obok siebie na łóżku

Indywidualne ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym

Indywidualne ubezpieczenie na życie jest formą funduszu emerytalnego. Inwestujesz część swoich składek w fundusze inwestycyjne. W przypadku funduszu inwestycyjnego wiele osób wpłaca pieniądze do tej samej puli. Spółka inwestycyjna zarządza funduszem i inwestuje w różne klasy aktywów, zgodnie z Twoimi preferencjami. W porównaniu z tradycyjnymi ubezpieczeniami endowment, indywidualne ubezpieczenie na życie zazwyczaj oferuje wyższe potencjalne zyski. Jednak ryzyko straty jest również większe.

W każdym z wyżej wymienionych ubezpieczeń, możesz rozszerzyć ochronę o produkty zabezpieczające Cię w przypadku wystapienia różnych ryzyk, np.: chorby, pobytu w szpitalu, inwalidztwa czy wypadku.

Ważne dla ubezpieczeń na życie

Jedno jest pewne, do wyboru mamy różne polisy ubezpieczeniowe. Poszczególne polisy ubezpieczeniowe mają jednak wiele wspólnego. Zwróć szczególną uwagę na następujące punkty:

  • Firma Ubezpieczeniowa. W zależności od ubezpieczyciela oferowane są różne stawki i świadczenia. Warto je porównać. Nasi doradcy mogą Ci w tym pomóc.
  • Suma ubezpieczenia. Wyższa suma ubezpieczenia prowadzi do wyższych składek. Jeśli jednak suma ubezpieczenia jest zbyt niska, osoby pozostające na Twoim utrzymaniu nie będą odpowiednio zabezpieczone. Lepiej jest ustalić sumę ubezpieczenia nieco wyższą.
Młoda kobieta uśmiecha się do kamery
  • Termin: Termin ubezpieczenia na życie zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Jeśli masz dzieci, ubezpieczenie powinno działać, dopóki nie staną się niezależne. Jeśli masz pożyczkę, powinno trwać do końca okresu jej spłaty.
  • Czas: Czas to pieniądz - więc nie czekaj zbyt długo. Im jesteś starszy, tym wyższe składki będziesz płacić.
  • Pytania dotyczące zdrowia: Aby wykupić polisę na życie, musisz odpowiedzieć na pytania dotyczące swojego zdrowia. Odpowiadaj na nie uważnie i zgodnie z prawdą. W przeciwnym razie firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty świadczeń.
Chcesz zapewnić wsparcie finansowe dla siebie i swojej rodziny?

Pozwól naszym doradcom pomóc Ci w kwestiach związanych z indywidualnym i terminowym ubezpieczeniem na życie.

Przeczytaj również:

Para wprowadza się do swojego pierwszego domu

| OVB Allfinanz Polska

Zakup nieruchomości - spełnij marzenie o własnym domu

Wyobraź sobie, wyprowadzasz się z wynajmowanego mieszkania do własnego domu z ogrodem. Teraz urządzisz swoje cztery kąty tak, jak Ci się podoba - bez pytania właściciela o pozwolenie. Aby jednak marzenie o własnym domu nie stało się dla Ciebie traumatycznym przeżyciem, ważne jest odpowiednie zaplanowanie jego sfinansowania. Dowiedz się, jak możesz zrealizować swoje marzenie.

Kobieta z protezą ręki - ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej

| OVB Allfinanz Polska

Ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej - jak chronić swoje dochody

Co zrobić, gdy z dnia na dzień stajesz sie niezdolny do pracy? Taka sytuacja może się wydarzyć nagle, jeśli ulegniesz wypadkowi lub ciężko zachorujesz, co uniemożliwi Ci wykonywanie swojej pracy. W takim przypadku, przed stratami finansowymi może Cię właśnie ochronić ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej. Pokażemy Ci, co zawiera ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa i kiedy warto wziąć je pod uwagę.