Pierwsza praca - o czym należy pamiętać rozpoczynając karierę?

|

Impreza na spotkaniu zespołu - początki kariery
Najważniejsze fakty dotyczące rozpoczęcia kariery

Czas czytania: ok. 6 minuty

 • Twoje indywidualne umiejętności są dla działu HR najważniejszym kryterium podczas rekrutacji.
 • Staż, praca na studiach, praktyki lub wolontariat mogą okazać się przepustką, aby dołączyć do firmy.
 • W zależności od ukończonego kierunku i pracodawcy, średnie roczne zarobki oscylują wokół 45 000 zł. (Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2021)
 • Kiedy zaczynasz pracę, Twoje ubezpieczenie ulega zmianie, ponieważ nie będziesz już ubezpieczony przez swoich rodziców.

Jesteś na początku kariery zawodowej i chcesz rozpocząć swoją pierwszą pracę? W takim razie nasze wskazówki moga być bardzo pomocne. Zebraliśmy najważniejsze informacje związane z aplikowaniem, wynagrodzeniem, ubezpieczeniem itp.

Zakończyłeś już swoją edukację lub studia i jesteś gotowy do rozpoczęcia pracy. Przygotowywałeś się na to od lat, ale nie zawsze jest łatwo wystartować. Studia opierają się często tylko na teorii, staż pozwala zyskać trochę praktyki, tak naprawdę jednak prawdziwe doświadczenie zdobywa się dopiero w pracy.

Ważne przy rekrutacji

Zrobić prawdziwą karierę wcale nie jest łatwo. Większość ludzi ma w swoim CV jakieś luki i “podknięcia”. Nic w tym nadzwyczajnego, ponieważ z reguły nie planujemy kariery z dużym wyprzedzeniem, a życie lubi niespodzianki. Oprócz talentu i własnych osiągnięć, do wejścia na sam szczyt zawsze potrzebny jest jeszcze łut szczęścia.

Aby zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy, powinieneś dobrze zaprezentować swoje mocne strony. Od dłuższego czasu działy HR zwracają uwagę nie tylko na dobre oceny na świadectwach – popularny portal rekrutacyjny - StepStone podkreśla, że kompetencje osobiste są najważniejszym kryterium (około 69%) branym pod uwagę przy wyborze kandydata do rozpoczęcia kariery zawodowej. Na drugim miejscu znajdują się umiejętności społeczne (około 52%). Dopiero potem w procesie rekrutacji rozpatrywane jest Twoje doświadczenie zawodowe, świadectwa i dyplomy.

Podanie o pracę jest pierwszym kontaktem z firmą, w której możesz rozpocząć swoją pierwszą pracę. Dlatego powinno być kompletne i profesjonalne. Rekruterzy zwracają uwagę na CV, boto Twoja osobista wizytówka. Drugim najważniejszym dokumentem jest list motywacyjny, chociaż w przypadku niektórych firm wystarczy tylko CV. Oczywiście możesz dołączyć list motywacyjny, aby podkreślić swoją osobowość i motywację do pracy.

Według badania StepStone ponad połowa absolwentów bez doświadczenia zawodowego aplikuje do ponad 15 firm. Od rozpoczęcia poszukiwania pracy do momentu podpisania umowy z pracodawcą potrzeba średnio siedem miesięcy.

Nasza wskazówka: Wykorzystaj odmowę na swoją korzyść - zapytaj o powody odrzucenia Twojej kandydatury. Informacje zwrotne pomogą Ci wyciągnąć cenne wnioski przy aplikowaniu do innej firmy.

Rozmowa kwalifikacyjna

Udało się! Jesteś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Teraz musisz się do niej przygotować. Dowiedz się jak najwięcej o samej firmie i przygotuj się na najczęściej zadawane pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Rekrutujący zwracają uwagę na to, jak się prezentujesz. Twoja osobowość i różne umiejętności miękkie powinny być wyeksponowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Należą do nich na przykład: umiejętność pracy w zespole, inicjatywa i poczucie odpowiedzialności.

Ponieważ masz jeszcze niewielkie doświadczenie zawodowe, aby mieć szansę na zdobycie pierwszej pracy, musisz pokazać swój potencjał. Twój wizerunek to Twoja przepustka do kariery. 

Jak znaleźć odpowiednią pracę

Istnieje wiele miejsc pracy, więc wybór może być trudny. Przed rozpoczęciem poszukiwań zorientuj się, jak wygląda rynek pracy i postaw sobie następujące pytania:

 • Jak wygląda Twoja wymarzona praca?
 • Jakie interesują Cię tematy i zadania?
 • Czy chcesz pracować bezpośrednio po studiach lub odbytych kursach?
 • Jakie praktyczne doświadczenie chciałbyś zdobyć?
 • Czy masz jakieś alternatywy do rozpoczęcia pracy zawodowej?

Jeśli potrzebujesz pomocy np. w przygotowaniu CV i złożeniu aplikacji, istnieje szereg usług doradczych i punktów kontaktowych, które pomogą Ci rozpocząć pracę. Na przykład wiele szkół wyższych i uniwersytetów posiada centra kariery lub biura kariery, które pomagają studentom w wyborze zawodu. Często organizują targi pracy lub wydarzenia networkingowe oraz oferują przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli odbyłeś już staż lub praktykę studencką w jakiejś firmie, możesz skontaktować się z osobami, które tam poznałeś. Z pewnością znajdziesz kogoś, kto udzieli Ci cennych wskazówek i może pomóc.

Kobieta w biurze - Pierwsza praca

Praktyka, staż, wolontariat

Praktyka, praca podczas studiów, staż lub wolontariat mogą być dobrą przepustką do rozpoczęcia kariery zawodowej. Nie zawsze musi to być bezpośrednie zatrudnienie, ponieważ istnieją różne alternatywy.

Jeśli nie wiesz, jaki zawód chciałbyś wykonywać w przyszłości, staż jest dobrym rozwiązaniem. W ten sposób możesz sprawdzić się w różnych branżach i podjąć decyzje na podstawie zdobytego doświadczenia. Często też staż jest obowiązkowy jako część studiów, ale można go również odbyć dobrowolnie. W zależności od branży i firmy program stażowy może trwać od kilku miesięcy do dwóch lat. Staże są oferowane na wielu kierunkach studiów.

Jako pracujący student zdobywasz doświadczenie, które zwiększy Twoje szanse na rynku pracy. Możesz też nawiązać cenne kontakty i dopisać doświadczenie zawodowe jako mocny punkt w CV.

Kolejna wskazówka to podjęcie aktywności na zasadach wolontariatu. W takim przypadku nie otrzymujesz wynagrodzenia, ale możesz rozpoczać pracę np. w branżach związanych np. z mediami. W ten sposób możesz rozpocząć karierę dziennikarską lub w firmach public relations. Wolontariusze są zazwyczaj bardzo poszukiwani, ale nie każdy może sobie pozwolić na takie zajęcie.

6 wskazówek, które ułatwią Ci rozpoczecie kariery

Po wysłaniu kilku aplikacji nadal nie znalazłeś pracy? To całkiem normalne – nie martw się! Przeczytaj sześć wskazówek, które przygotowaliśmy, aby pomóc Ci rozpocząć zawodową karierę.

 1. Bądź widoczny: to, co dotyczy reklamy produktów, odnosi się również do pracy. Personal branding jest niezbędny do rozpoczęcia kariery i pomaga w budowaniu sieci kontaktów.
 2. Kształć się: także pracując, możesz zdobywać dodatkowe kwalifikacje.
 3. Zadawaj pytania: jeśli sam nie możesz znaleźć rozwiązania, zapytaj kolegów.
 4. Proś o feedback: zapytaj swój zespół otwarcie, co możesz robić lepiej - wszyscy uczymy się na błędach.
 5. Bądź uważny: bądź zainteresowany i spostrzegawczy. W ten sposób poznasz niepisane prawa obowiązujące w Twojej nowej pracy.
 6. Rozwijaj znajomości: wykorzystaj swoją pierwszą pracę, aby zbudować sieć znajomości. Przyjdzie czas, kiedy będziesz mógł z niej skorzystać.

Wynagrodzenie na poziomie podstawowym

Młodzi pracownicy zarabiają różnie, w zależności od branży, wielkości firmy i formy zatrudnienia. Na przykład, będąc stażystą, zarabia się mniej niż jako pracownik. Wiąże się to z mniejszą odpowiedzialnością i samodzielnością stanowiska. Stażysta zwykle pozostaje pod czyjąś merytoryczną lub praktyczną opieką.

Kobieta na schodach – Początki kariery

Oczywiście zawsze możliwe jest negocjowanie wynagrodzenia, jeśli nie jest się z niego zadowolonym. Możesz szczerze porozmawiać z pracodawcą, nie bój się o tym rozmawiać! Trzeba jednak przygotować mocne argumenty.

 

Ubezpieczenia, których potrzebujesz w swojej pierwszej pracy

Kiedy już znajdziesz swoją pierwszą pracę, musisz zająć się jeszcze kilkoma ważnymi sprawami, np. ubezpieczeniem. Podczas studiów jesteś ubezpieczony przez swoich rodziców – wraz z rozpoczęciem pracy, musisz zadbać o to sam.

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Oznacza to, że wszystkie osoby mieszkające i pracujące w Polsce muszą je posiadać. Pracownicy są zazwyczaj objęci ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym, ale warto też rozważyć wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.

Opłacając składki na ZUS odkładasz pieniądze na ubezpieczenie emerytalne. Musisz jednak pamętać, że na emeryturze dostaniesz tylko ok. 1/3 swojej pensji. Aby zapewnić sobie  lepsze uposażenie po osiągnięciu odpowiedniego wieku i przejściu na emeryturę, warto jak najwcześniej zadbać o swój plan emerytalny.

Jesteś na etapie poszukiwania swojej pierwszej pracy?

Prześlij nam swoje zgłoszenie – skorzystaj z naszych wskazówek.

Czekamy na Ciebie w OVB

Przeczytaj również:

uśmiechnięty uczeń – nauka zawodu

| OVB Allfinanz Polska

Nauka zawodu czy studia - co przyniesie Ci większe korzyści?

Dla młodych ludzi, to chyba jedna z najważniejszych życiowych decyzji - co robić po ukończeniu szkoły. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości, ale mając tak duży wybór, nie zawsze łatwo jest podjąć decyzję. Jak wybrać to, co jest dla Ciebie korzystniejsze i czy lepiej szukać swojego miejsca na uniwersytecie czy zdecydować się bezpośrednio na naukę zawodu? Przedstawimy Ci wady i zalety każdej z tych opcji, a także damy kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Rozmawiający studenci - Finansowanie studiów

| OVB Allfinanz Polska

Jak sfinansować swoje studia?

Chcesz studiować? Masz już licencjat, ale decydujesz się na studia magisterskie? Nawet jeśli nie musisz opłacać czesnego, studiowanie pociąga za sobą duże koszty. Dlatego w naszym artykule znajdziesz wskazówki i praktyczne sposoby, aby mieć środki na sfinansowanie swoich studiów.