Samozatrudnienie- co warto wiedzieć o ubezpieczeniach zdrowotnych i nie tylko
|
Czas czytania: ok. 6 min.
- Coraz więcej osób decyduje się na samozatrudnienie. W pierwszym kwartale 2023 r. 25,5 mln osób w UE było samozatrudnionych.
- Praca na własny rachunek ma zalety. Decydującymi czynnikami są większa swoboda, samostanowienie i szansa na większe zarobki.
- Odpowiednie polisy ubezpieczeniowe pomogą chronić Ciebie i Twoje środki na życie.
- Ubezpieczenie zdrowotne i prywatny plan emerytalny są niezbędne, jeśli chcesz pracować na własny rachunek.
Wiele osób marzy o tym, aby zamienić swoje hobby w dochodową działalność. Jeśli zdecydujesz się na samozatrudnienie, możesz zbliżyć się do tego marzenia. A co z ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym lub emerytalnym? Jakiego ubezpieczenia potrzebujesz? Pokażemy Ci, jak odpowiednio się zabezpieczyć i przygotować na swoją przygodę jako niezależny biznesmen.
Samozatrudnienie staje się coraz bardziej popularne. Nieważne czy opracowujesz pomysł na nowy przydatny produkt, pracujesz zdalnie jako freelancer, czy otwierasz specjalistyczny sklep w swoim rodzinnym mieście, możliwości są nieograniczone.
Samozatrudnienie w Europie
Rozpoczęcie własnej działalności bywa niełatwe. Mimo to, coraz więcej osób decyduje się na taki krok. A co dokładnie kryje się za terminem “samozatrudnienie”?
A jak wielu jest obecnie samozatrudnionych? Z badania przeprowadzonego przez Urząd Statystyczny Unii Europejskiej (Eurostat) wynika, że w pierwszym kwartale 2023 r. w UE 25,5 mln osób pracowało na własny rachunek. Liczba osób prowadzących własną działalność różni się znacznie w zależności od kraju. Włochy mają najliczniejsza grupę - samozatrudnionych jest tam około 4,3 mln osób. We Francji, Polsce i Niemczech to około 3 miliony osób. W Grecji jest ich milion, a w Chorwacji około 200 tysięcy. Co sprawia, że prowadzenie biznesu jest atrakcyjne?
Korzyści prowadzenia biznesu
Istnieje wiele powodów przemawiających za samozatrudnieniem. Najczęściej wymienia się pięć korzyści:
- Samostanowienie /niezależność: masz kontrolę nad własną przyszłością i nie masz przełożonych, którzy dyktują Ci zadania.
- Fun: zazwyczaj zakładasz własny biznes w dziedzinie, której jesteś pasjonatem. Kiedy Twoje hobby zamienia się w profesję, inaczej Ci się pracuje. Robisz to, co lubisz, bardziej się angażujesz, a nawet widzisz w tym swoje powołanie.
- Wolność: możesz swobodnie i elastycznie organizować swój czas, bez umownych godzin pracy. W końcu jesteś swoim własnym szefem. Możesz także pracować gdziekolwiek chcesz, organizując sobie biuro w domu, wybierając przestrzeń coworkingową, czy też pracujac z kawiarni gdzieś za granicą – nie ma prawie żadnych ograniczeń dla Twojej kreatywności.
- Pieniądze: możesz zarobić więcej i sam masz na to wpływ. Jeśli pracujesz więcej, możesz też zarobić więcej.
- Rozwój: możesz sprawdzić swoje granice i dalej rozwijać siebie i swój biznes. Jeśli masz własnych pracowników, bierzesz na siebie dodatkową odpowiedzialność i stale się uczysz.
Najczęstsze sektory samozatrudnienia
Coraz więcej osób decyduje się na samozatrudnienie - a jakie sektory są atrakcyjne dla własnej działalności zawodowej? Według statystyk PARP, w 2020 roku szczególną popularnością cieszyły się startupy w czterech branżach:
- technologie informacyjne i komunikacyjne
- żywność i żywienie lub dobra konsumpcyjne
- medycyna i opieka zdrowotna
- samochody, logistyka lub transport
Samozatrudnienie i ubezpieczenia
Czy znasz już branżę, lub masz już pomysłna swój biznes? Praca na własny rachunek to nie tylko zalety. Jeśli zdecydujesz się na krok w kierunku niezależności, automatycznie podejmujesz pewne ryzyko. Będziesz sam odpowiedzialny za własne dochody, a Twoja praca zyska kluczowe znaczenie. Co się stanie, jeśli nagle zachorujesz? W takich sytuacjach ratuje Cię ubezpieczenie zdrowotne. Ale nie wszystkie ubezpieczenia zdrowotne są takie same - zwłaszcza dla osób samozatrudnionych. Wyjaśniamy najważniejsze różnice między ustawowym, a prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne dla Twojego biznesu
Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego jest w Polsce obowiązkowe. Jeśli chcesz pracować na własny rachunek, musisz mieć takie ubezpieczenie. Można jednak je wybrać. Koniecznością jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS-ie, ale dodatkowo możesz też dokupić ubezpieczenie prywatne.
Prywatne dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne oferuje połączenie obu rodzajów ubezpieczeń. To interesujące rozwiązanie dla osób posiadających ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, które chcą skorzystać z dodatkowych świadczeń. Możesz w ten sposób zwiększyć zakres świadczeń, na przykład, dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu stomatologicznemu lub ubezpieczeniu zdrowotnemu za granicą.
Nasza wskazówka: Rozważ poszczególne zalety i wady obu ubezpieczeń zdrowotnych. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne nadal musisz posiadać ubezpieczenie ustawowe.
Przydatne ubezpieczenia dla osób samozatrudnionych
Oprócz ubezpieczenia zdrowotnego, istnieją inne ubezpieczenia, które są przydatne na nowej ścieżce kariery. Dzięki nim można zmniejszyć wydatki i zabezpieczyć niektóre ryzyka związane z prowadzeniem biznesu.
- Ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej. Jeżeli w związku z prowadzoną działalnością zawodową, osoby trzecie skierują przeciwko Tobie roszczenia odszkodowawcze, ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej ochroni Cię przed konsekwencjami finansowymi i pokryje koszty zgłaszanych roszczeń osób trzecich.
- Ubezpieczenie od kosztów prawnych. Spór prawny i związane z tym koszty sądowe oraz opłaty dla prawników mogą szybko i znacząco uszczuplić Twój budżet. Aby tego uniknąć, warto mieć ubezpieczenie od kosztów prawnych. Zapewnia to pomoc w sporze prawnym.
- Ubezpieczenie od niezdolności do pracy. Twoja zdolność do pracy jest Twoim najcenniejszym zasobem. Jeśli nie jesteś w stanie pracować z powodu nagłego wypadku lub poważnej choroby, tracisz dochód. W takich sytuacjach z ubezpieczenia od niezdolności do pracy wypłacana Ci jest Twoja miesięczną pensja.
W ten sposób można tworzyć rezerwy finansowe
Dzięki odpowiednim ubezpieczeniom możesz chronić siebie, swoich pracowników i swoją firmę. A co z Twoim zabezpieczeniem finansowym? Zapewnienie środków finansowych jest ważne dla wszystkich - również dla osób prowadzących swoją działalność.
Prywatne ubezpieczenie emerytalne
Sama emerytura ustawowa może nie być wystarczająca na życie po zakończeniu pracy zawodowej. Zmiany demograficzne w Europie oznaczają, że coraz mniej osób wpłaca składki do funduszu emerytalnego. A więc też odpowiednio mniej można z niego wypłacać. Możesz jednak w sposób aktywny zapewnić sobie prywatną emeryturę.
Cztery wskazówki dotyczące świadczenia emerytalnego w samozatrudnieniu
Możesz zdecydować i wybrać dowolnie swoją prywatną emeryturę. Jednak taki wybór nie zawsze jest łatwy. Dzięki naszym czterem wskazówkom możesz zrobić pierwszy krok we właściwym kierunku.
1. Dochód określa świadczenie emerytalne
Stały dochód jest ważny, aby zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo na emeryturze. Potrzebujesz dochodów, pozwalających na to, aby móc odłożyć odpowiednią sumę. Stały dochód stanowi podstawę dla zabezpieczenia Twojej przyszłości.
2. Zabezpieczenie przed ewentualnym ryzykiem zagrażającym istnieniu firmy
Twoja praca jest Twoim najcenniejszym zasobem. Jeśli firma upadnie, możesz zostać bez środków do życia. Dlatego ubezpiecz się od wszelkiego ryzyka, które mogłoby zagrozić Twojej egzystencji.
3. Najpierw spłacaj długi, potem buduj rezerwy
Wziąłeś pożyczkę na start? Zanim zaczniesz budować rezerwy finansowe na emeryturę, powinieneś spłacić swoje długi.
4. Stwórz elastyczny plan emerytalny
Dzięki elastycznemu planowi emerytalnemu możesz lepiej reagować na nieprzewidziane zdarzenia. W dobrych czasach można odłożyć więcej, w złych mniej. Jednak zawsze upewnij się, czy nie przepłacasz.