7 błędów w planowaniu emerytalnym – jak zabezpieczyć się finansowo

|

Emeryci z pustym portfelem - emerytury w podeszłym wieku
Najważniejsze fakty dotyczące emerytury

Czas czytania: ok. 4 minuty

  • W Polsce sama emerytura ustawowa często nie wystarcza, aby wygodnie I beztrosko żyć na emeryturze.
  • Zmiany demograficzne w całej Europie powodują, że coraz mniej osób wpłaca pieniądze na fundusze emerytalne.
  • Prywatne programy emerytalne są niezbędne. Warto zacząć je jak najwcześniej.
  • Jeśli chodzi o prywatne programy emerytalne, jest kilka ważnychkwesti, które należy wziąć pod uwagę.

Obecnie wiele osób zdaje sobie sprawę, że ustawowa emerytura nie wystarczy, aby można było beztrosko spędzić jesień życia. Zmiany demograficzne - starzenie się społeczeństwa prowadzą do załamania się systemu. Tym ważniejsza staje się kwestia zapewnienia sobie prywatnej opieki zdrowotnej. Trzeba jednak pamiętać, aby nie popełnić kilku błędów. Dowiedz się, jak można ich uniknąć i jak samodzielnie zabezpieczyć się finansowo.

W Polsce pracownicy etatowi podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu. Tym samym obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne jest nadal najważniejszym filarem zabezpieczenia emerytalnego. Dla wielu okaże się to jednak niewystarczające. Powodem są zmiany demograficzne. Ale na czym właściwie polega problem?

Problemy dotyczące emerytury

Problemem w Europie jest nie tylko mniejsza dzietność, ale także starzenie się społeczeństwa. Im jest się starszym, tym dłużej otrzymuje się państwową emeryturę. Rośnie zatem liczba emerytów i rencistów, którzy dłużej otrzymują świadczenia, a jednocześnie coraz mniej młodych ludzi zasila państwowy budżet.

W systemach emerytalnych ważną rolę odgrywa tzw. poziom emerytur. Jest to stosunek między wysokością emerytury ustawowej, a średnim dochodem. Według badania OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) z 2019 r. poziom emerytur we wszystkich krajach OECD wyniósł 58,6%. Wysokość emerytur jest jednak bardzo zróżnicowana w całej Europie.

 Emeryci na spacerze - Ustawowe ubezpieczenie emerytalne

W związku z tym sama emerytura ustawowa nie wystarcza już do utrzymania poziomu życia z czasów aktywności zawodowej i właściwego zabezpieczenia egzystencji. Kolejnym filarem są pracownicze programy emerytalne. Mimo że każdy pracownik ma do niego prawo, pracodawca może sam zdecydować, w jaki sposób oferuje pracownicze programy emerytalne. Prywatne programy emerytalne są zatem ważną kwestią, którą należy rozważyć. Szczególnie dla młodych ludzi jest to zadanie kłopotliwe i skomplikowane. Dlatego przekazujemy Wam 7 pomocnych wskazówek.

7 błędów w planowaniu emerytalnym

Aby przygotować się do emerytury i spokojniej myśleli o swojej przyszłości finansowej, wyszukaliśmy siedem błędów, najczęściej popełnianych przy wyborze prywatnych programach emerytalnych. Unikaj ich, a nie stracisz pieniędzy, ani cennych lat.

1. Odkładanie planu emerytalnego na później

Kto tak naprawdę myśli o emeryturze już na samym początku swojej kariery zawodowej? Przecież na to będzie jeszcze czas... I to jest chyba największy błąd, jaki możesz popełnić. Jeśli chodzi o oszczędzanie na emeryturę, czas ma kluczowe znaczenie. Im szybciej zaczniesz realizować plan finansowy, tym dłużej pieniądze będą mogły pracować dla Ciebie.

Nasza wskazówka: Możesz zacząć odkłądać na emeryturę dzięki co miesięcznym wpłatom niewielkich kwot i z czasem je zwiększać. Niewielkie, regularne wpłaty zawsze są lepsze niż żadne. Warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześnie.

2. Partner jako zabezpieczenie emerytalne

Jeśli chodzi o emeryturę, nie powinieneś polegać na swoim partnerze. Jak wszyscy wiemy, życie potrafi zaskakiwać. Nagła utrata pracy, bezrobocie lub rozstanie mogą zagrozić Twojemu bezpieczeństwu finansowemu w przyszłości. Dlatego też powinieneś zadbać o własne oszczędności emerytalne, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i niezależność.

3. Brak wytrwałości

Ważne jest nie tylko, abyś wcześnie zaczął odkładać na emeryturę, ale także, abyś robił to systematycznie. Na przykład inwestowanie pieniędzy na giełdzie i inwestowanie w IKE I IKZE wiąże się z wahaniami rynkowymi. Ale długofalowe podejście pozwala wykluczyć te wahania. Musisz więc myśleć o swoich zabezpieczeniach finansowych w perspektywie długoterminowej, a nie tylko krótkoterminowej.

Kobieta na łóżku - Prywatne programy emerytalne

4. Brak ubezpieczenia w razie utraty pracy

Co zrobisz, jeśli z dnia na dzień okaże się, ze nie jesteś zdolny do wykonywania swojej pracy? Wypadki i choroby zdarzają się częściej niż myślisz, a bez stałego dochodu trudno jest zasilić swoje konto, także to emerytalne. Dzięki ubezpieczeniu od niezdolności do pracy możesz nie tylko pokryć bieżące koszty, ale także zaoszczędzić na emeryturę.

5. Błędna ocena zapotrzebowania

Aby być w dobrej sytuacji finansowej w jesieni swojego życia, musisz wiedzieć, ile pieniędzy będziesz potrzebować. Jednak wiele osób nie orientuje się, jaka będzie różnica między ich obecnymi zarobkami, a kwotą emerytury i dlatego trudno jest im oszacować, ile faktycznie muszą odłożyć na swoją emeryturę. Korzystając z kalkulatorów online, możesz obliczyć swoje “zróżnicowanie emerytalne”. Sprawdź to koniecznie już dziś.

6. Inflacja

Nie zapominajmy też o inflacji. Z czasem zmniejsza ona wartość Twoich pieniędzy, a tym samym oszczędności emerytalne. Dlatego należy o tym pamiętać i wziąć to pod uwagę podczas planowania.

7. Brak dywersyfikacji majątku

I na koniec - posiadanie własnego mieszkania czy domu może nie być wystarczającym zabezpieczeniem na starość. Nigdy nie wiadomo, jak rozwinie się rynek nieruchomości, czy nie trzeba będzie podzielić się majątkiem po rozwodzie. Zapamiętaj to magiczne słowo dywersyfikacja ipostaraj sięzróżnicować swoje aktywa i pasywa. W ten sposób zmniejszysz ryzyko. Szukaj różnych możliwości inwestowania swoich pieniędzy.

Jak widać, jeśli chcesz w pełni cieszyć się swoim życiem na emeryturze, musisz zadbać o swój własny plan emerytalny. Jeśli inwestujesz pieniądze w sposób długoterminowy i zróżnicowany, znasz zróżnicowanie emerytalne i zabezpieczasz się na wypadek utraty zdolności do pracy, dbasz o swoja bezpieczną przyszłość.

Najważniejsze jest, abyś był świadomy swoich potrzeb i zaczął oszczędzać na emeryturę – bez względu na to, jak duża lub mała jest Twoja miesięczna kwota wpłat. Na pewno tego nie pożałujesz!

Chcesz zabezpieczyć siebie i swoją emeryturę?

Twój Doradca może pomóc Ci znaleźć najlepszą strategię i ułożyć indywidualny plan emerytalny.
 

Przeczytaj również:

Młoda kobieta prowadzi rozmowę telefoniczną stojąc - bycie niezależną

| OVB Allfinanz Polska

Samozatrudnienie- co warto wiedzieć o ubezpieczeniach zdrowotnych i nie tylko

Wiele osób marzy o tym, aby zamienić swoje hobby w dochodową działalność. Jeśli zdecydujesz się na samozatrudnienie, możesz zbliżyć się do tego marzenia. A co z ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym lub emerytalnym? Jakiego ubezpieczenia potrzebujesz? Pokażemy Ci, jak odpowiednio się zabezpieczyć i przygotować na swoją przygodę jako niezależny biznesmen.

Młoda kobieta siedząca przy stole ze smartfonem, notesem i dokumentami do prowadzenia domowej księgowości

| OVB Allfinanz Polska

Prowadzenie domowej księgowości - jak kontrolować swoje finanse?

W codziennym zabieganiu niewiele osób analizuje, jak wyglądają ich finanse. Domowa księgowość pomoże Ci śledzić Twoje dochody i wydatki. Najlepsze jest to, że prowadzenie takiej domowej księgowości nie jest wcale trudne. Nie musisz być ekspertem w dziedzinie księgowości - wystarczy, że będziesz się starał.