„Pokolenie stresu“

|

Generacja Y, pokolenie „ja“, pokolenie internetu – millenialsom nadawano już różne określenia. Jeśli wierzyć licznym badaniom przeprowadzonym w ostatnich latach, wśród nich powinno znaleźć się jeszcze jednego – „pokolenie stresu”. Wielu młodych ludzi przyznaje bowiem, że często odczuwa wyczerpanie psychiczne. Jakie są tego przyczyny?  

Według badań przeprowadzonych w USA millenialsi spędzają przeciętnie 4 godziny dziennie na zamartwianiu się. W ciągu roku daje to aż 63 dni! Największym czynnikiem stresu jest sytuacja finansowa, ale też zmęczenie i problemy zdrowotne. Ponad połowa respondentów twierdzi, że idzie do pracy niewyspana. Deficyt snu powoduje dodatkowy stres – tak nakręca się błędne koło.1

Stres w pracy nie należy do rzadkości

Stres pogłębiają ponadto kwestie związane z robieniem kariery i pracą w ogóle. Oczywiście stres w pracy to temat znany wszystkim pokoleniom, jednak u młodych ludzi praca wywołuje większy stres psychiczny niż u przedstawicieli innych generacji. Zbyt wiele obowiązków przypadających na jedną osobę, konflikty ze współpracownikami i wymaganie ciągłej dyspozycyjności, z wyjątkiem dni na chorobowym, wszystko to powoduje zniechęcenie. Także okoliczności zewnętrzne mają wpływ na problemy młodych ludzi. Brak wsparcia, mało elastyczne godziny pracy i presja środowiska przyczyniają się do coraz większego obciążenia. Do tego dochodzi jeszcze stawianie samemu sobie wysoko poprzeczki, co jest typowe dla ludzi żyjących w społeczeństwie nastawionym na sukces. Jest jednak też informacja pozytywna -  mimo wielu czynników wywołujących stres, większość pracowników dobrze czuje się w swoim miejscu pracy.2    

Życiowe „ Rush-Hour“

Oprócz wszechogarniającej cyfryzacji i zalewu informacji, istnieje jeszcze jeden powód, dla którego szczególnie milenialsi narażeni są na stres. Większość z nich właśnie weszła w okres największej aktywności i teraz przeżywa swoje życiowe „Rush Hour “. Po 20-tym, a przed 40-tym rokiem życia następuje wiele istotnych zmian. Chodzi przecież o decydujące lata w życiu zawodowym, w których ważą  się losy i przebieg dalszej kariery. Co więcej, jest to czas na zakładanie rodziny. Poza tym zaczyna się też, po raz pierwszy, poważnie traktować temat emerytalne. Stres jest więc nieunikniony. Pracodawca, który ma do czynienia z dobrze wykształconym i nastawionym na sukces przedstawicielem pokolenia Y może na tym etapie zaplusować. Elastyczne godziny pracy, prorodzinne nastawienie i  możliwość zachowania równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, to priorytety  dla pokolenia millenialsów.

Strategia antystresowa

To jak mocno i jak często odczuwa się stres jest kwestią indywidualną i zależy np. od uwarunkowań społecznych czy ekonomicznych, ale też od osobowości i odporności danej osoby. Niektórym odrobina stresu nawet pomaga, szczególnie jeśli chodzi o zmotywowanie się do zakończenia projektu w wyznaczonym terminie. I choć krótkotrwały stres może poprawić wyniki, naukowcy zgadzają się co do tego, że silny i przedłużający się stres wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Ze względu na poważne konsekwencje długotrwałego  stresu, ważne jest, aby nauczyć się nim zarządzać. Pomaga w tym sport, zdrowe odżywianie i odpowiednia ilość snu.  Bardzo ważne jest też wsparcie środowiska. Jeśli czujesz, że przerasta cię na przykład temat planowania swoich finansów i zabezpieczenia emerytalnego, możesz skorzystać z pomocy doradcy OVB. Najważniejsze jest, aby umieć o siebie zadbać i nie być wobec siebie zbyt surowym. Od czasu do czasu trzeba pozwolić sobie na chwile wytchnienia, zanim ruszy się dalej.

1nypost.com
2orizon.de

Przeczytaj również:

| OVB Allfinanz Polska

Kto wynajmuje, a kto kupuje? Porównujemy sytuację mieszkaniową w Europie

Odpowiedź na pytanie, czy korzystniej jest kupić mieszkanie, czy wynająć, nie jest łatwa. Często zależy to od lokalizacji nieruchomości. Różnice pod względem procentowego udziału własności mieszkań bardzo wyraźnie widać na mapie Europy.

| OVB Allfinanz Polska

Zalety doradztwa OVB – poznaj trzy ważne powody, aby z niego korzystać

Dla większości ludzi planowanie finansowe jest zadaniem trudnym i niewdzięcznym. Tym bardziej warto mieć indywidualnego doradcę, który pomoże w podejmowaniu właściwych decyzji.