Backpacking z głową - czego potrzebujesz za granicą

|

Młoda kobieta na skuterze - backpacking za granicą
Najważniejsze fakty o backpackingu

Czas czytania: ok. 6 minuty

  • Najważniejsze fakty o backpackingu.
  • Zwłaszcza młodzi ludzie mają wystarczająco dużo czasu na dłuższe podróże. Ale nawet przy ograniczonym czasie można ciekawie podróżować.
  • Szczególnie popularnością cieszą się kontynent azjatycki i amerykański. Backpacking po Europie może być także ciekawą alternatywą. 
  • Proste wskazówki pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć budżet przed i w trakcie podróży.
  • Bezpieczeństwo przede wszystkim. Dlatego nie powinieneś wyjeżdżać bez odpowiedniego ubezpieczenia, takiego jak międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne.

Podróżowanie z plecakiem dookoła świata to marzenie wielu, przede wszystkim młodych ludzi. Backpacking czyli indywidualne odkrywanie nowych krajów, kultur i miejsc z lekkim bagażem - to przygoda i wolność w jednym. Aby upewnić się, że podróż przebiegnie zgodnie z planem, ważne jest, aby zorganizować ją z dużym wyprzedzeniem. Dowiedz się, jak najlepiej sfinansować wyjazd i przygotować się na różne sytuacje.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości podróżowania. Niezależnie od tego, czy są to wycieczki zorganizowane, grupowe czy indywidualne bez wykupionego biletu powrotnego - wybór jest niemal nieograniczony. W backpackingu chodzi o jedną rzecz: ucieczkę od codzienności i pozwolenie sobie na swobodne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. A do tego jest to sposób stosunkowo niedrogi. Ważne jest prawidłowe przygotowanie. W końcu nie chcesz, aby wyczerpał Ci się budżet w środku tajskiej dżungli. Przed wielką podróżą należy więc dokładnie przemyśleć wiele spraw, a przede wszystkim odpowiedni termin i budżet. A kiedy jest na to najlepszy czas?

Znajdź wystarczająco dużo czasu

Można wybrać się na backpacking na dwa lub trzy tygodnie. Ale jeśli chcesz podróżować dłużej, np. przez kilka miesięcy, musisz zaplanować wszystko dużo wcześniej. Zwykle na taki backpacking decydują się młodzi ludzie. To np. idealny sposób na wypełnienie czasu do następnego semestru. Szczególnie odpowiednie na pierwszą podróż z plecakiem są takie okoliczności:

Rok przerwy

Niezależnie od tego, czy jesteś po maturze, czy chcesz odkryć świat na nowo przed swoją pierwszą prawdziwą pracą, rok przerwy jest idealny na dłuższe podróże.

Przerwa semestralna

Studenci zazwyczaj mają przerwę semestralną, trwającą od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Wiele osób wykorzystuje ten wolny czas, pod warunkiem, że nie ma egzaminów, do pracy lub podróżowania.

Najpopularniejsze kraje dla backpackera

Gdy już wiesz, ile możesz mieć czasu na podróżowanie, rozpoczyna się poszukiwanie odpowiedniego miejsca. W dzisiejszych czasach masz ogromny wybór krajów na backpacking. Chcesz zwiedzić tylko jeden kraj, cały kontynent, a może odbyć podróż dookoła świata? Oczywiście decydującymi czynnikami są czas i budżet, którym dysponujesz. Ale są pewne kraje lub kontynenty, które są szczególnie popularne wśród turystów. Należą do nich:

  • W Azji: Tajlandia, Kambodża, Wietnam, Laos i Indonezja
  • W Oceanii: Australia i Nowa Zelandia
  • W Ameryce: USA, Kanada, Kostaryka, Gwatemala, Peru i Boliwia
  • W Europie: Hiszpania, Włochy, Słowenia i Chorwacja

Kraje Azji Południowo-Wschodniej są szczególnie odpowiednie na pierwszy backpacking. Zazwyczaj są one nie tylko niedrogie, ale także mają optymalną infrastrukturę dla backpackerów.

Ale Europa stała się również popularnym celem podróży. Możesz uniknąć długiej i kosztownej podróży samolotem i podróżować w bardziej zrównoważony sposób pociągiem lub autobusem.

Sfinansuj swoją podróż

Niezależnie od tego, czy planujesz czterotygodniową podróż po Europie Wschodniej, czy sześciomiesięczną podróż dookoła świata - musisz sfinansować swoją podróż i swój pobyt. Backpacking powinien być przede wszystkim: tani. Aby maksymalnie wykorzystać swój czas i budżet, ważne jest odpowiednie przygotowanie i planowanie. Przed tą wielką przygodą powinieneś zatem z grubsza okreslić swój budżet. Ale jaki jest najlepszy sposób, żeby to zrobić?

Ustal budżet podróży

Po pierwsze, musisz wiedzieć w przybliżeniu, ile będzie kosztować podróż. Najlepiej podzielić koszty na kategorie. Uwzględnij w swoim budżecie zarówno jednorazowe wydatki, takie jak loty lub konkretne usługi, jak i dzienne wydatki. Są to na przykład średnie koszty zakwaterowania, transportu oraz wyżywienia i napojów na miejscu. Jeśli pomnożysz dzienne wydatki przez liczbę dni i dodasz stałe koszty podróży, masz przybliżony budżet.

Osoba patrząc na widoki podczas wędrówki - Backpacking

Nasza wskazówka: Najlepiej dodać 10 do 15 procent dziennych kosztów jako poduszkę finansową. Dzięki temu jesteś lepiej przygotowany na niespodziewane koszty i możesz podróżować z czystym sumieniem.

Oszczędzaj pieniądze dzięki prostym sztuczkom

Obliczyłeś swój budżet na podróż i chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy na backpacking? Dzięki kilku prostym trikom możesz zaoszczędzić pieniądze zarówno przed, jak i podczas swojej pierwszej podróży z plecakiem. Jeśli rozpoczniesz kilka miesięcy przed wyjazdem, możesz w tym czasie odłożyć trochę pieniędzy na podróż.

Prostym sposobem na obniżenie kosztów w życiu codziennym jest prowadzenie domowej księgi budżetowej. Dzięki domowej księgowości możesz rejestrować swoje miesięczne wydatki i dochody. Daje to nie tylko lepszy wgląd w finanse, ale także pomaga znaleźć potencjalne oszczędności. Zbędne wydatki, takie jak codzienna kawa na wynos w drodze do pracy lub niewykupiony abonament na siłownię czy bilet sieciowy, szybko rozpoznasz i dopiszesz do oszczędności. Te mniejsze kwoty sumują się i będą do wykorzystania na wakcjach.

Jeśli planujesz podróż poza sezonem, możesz liczyć na znacznie tańsze loty i zakwaterowanie. Jeśli masz dużo czasu i chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy, warto rozważyć transport lądowy. Zwłaszcza w Ameryce Południowej lub Azji podróż autobusem lub pociągiem jest tańsza niż samolotem. Twoja podróż potrwa dłużej, ale będzie pełniejsza przygód.

Uzupełnij fundusz podróży

Możesz zwiększyć budżet podróży nie tylko przed podróżą, ale także w jej trakcie. Jak możesz to zrobić? Work and travel to jedna z możliwości. Podróżujesz i pracujesz za granicą w tym samym czasie. “Przeskakujesz” z jednej pracy do drugiej i jednocześnie poznajesz nowe miejsca. Wiele krajów oferuje specjalne wizy, ułatwiające lokalnie pracę i zarabianie pieniędzy. Alternatywnie, można też podnajmować swój pokój lub mieszkaniena czas podróży i w ten sposób odciążyć się finansowo. Jeśli jesteś najemcą,musisz jednak wcześniej uzyskać zgodę właściciela.

Kobieta siedzi w łodzi - Podróżowanie za granicą

Odpowiednie przygotowanie

W zależności od celu podróży może być konieczne przygotowanie kilku rzeczy do wyjazdu. Ważne jest, aby w odpowiednim czasie sprawdzić czy masz niezbędne dokumenty i ewentualnie postarać się o wizy. W przypadku podróży po Europie wystarczy zwykle dowód osobisty. Jeśli jednak chcesz podróżować dalej, będziesz potrzebować aktualnego i ważnego paszportu. Jeśli jeszcze go nie masz, zarezerwuj sobię trochę czasu, aby go wyrobić – unikniesz w ten sposób presji czasu i stresu. W zależności od kraju, do którego chcesz się udać, możesz potrzebować wizy. Powinieneś również ubiegać się o to w odpowiednim czasie.

Odpowiednie ubezpieczenie podróżne

Niezależnie od tego, czy podróżujesz po Europie, czy wybierasz sie na inny kontynent, powinieneś brać pod uwagę, że zawsze może Ci się coś przydarzyć. Dlatego ważne jest, aby mieć odpowiednie ubezpieczenie. Dzięki tym trzem ubezpieczeniom będziesz miał ochronę podczas swojego backpackingu:

1. Międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne

Jest to niezbędne dla podróżnika!. Niezależnie czy jest to wypadek na skuterze, zatrucie pokarmowe czy nagły ból zęba - z ubezpieczeniem zdrowotnym otrzymasz opiekę medyczną na wypadek choroby, a w najgorszym przypadku zostaniesz przewieziony z powrotem do swojego kraju. Wybierając polisę ubezpieczeniową, upewnij się, że wybierasz taką, która zawiera wszystko. Chroni to przed ukrytymi kosztami w przypadku wypadku ubezpieczonego. Jeśli masz ubezpieczenie zdrowotne niekompletne, będziesz musiał sam pokryć część kosztów leczenia.

W przypadku krótszych podróży po Europie zazwyczaj wystarczający jest EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Istnieją jednak również ograniczenia i specjalne zasady, których należy przestrzegać.

2. Ubezpieczenie turystyczne OC

Ubezpieczenie turystyczne OC chroni Cię również za granicą przed skutkami finansowymi obrażeń ciała, szkód majątkowych lub strat finansowych. W przypadku uszkodzenia drogiego aparatu lub zgubienia kluczy do mieszkania, mogą szybko powstać wysokie koszty. Międzynarodowa ochrona ubezpieczeniowa jest szczególnie przydatna w przypadku dłuższych podróży i chroni przed konsekwencjami finansowymi. Niektóre prywatne ubezpieczenia turystyczne OC są ważne również za granicą - przed wyjazdem należy sprawdzić swoje dotychczasowe ubezpieczenie.

3. Ubezpieczenie bagażu

W porównaniu z innymi ubezpieczeniami, ubezpieczenie bagażu może nie być najważniejsze, ale nadal jest to rozsądne rozwiązanie. Zwłaszcza jeśli masz przy sobie drogi smartfon lub dobry aparat fotograficzny, ubezpieczenie jest warte zakupu. Jednak w zależności od ubezpieczenia nie wszystkie szkody są pokrywane - dowiedz się o tym wcześniej lub uzyskaj poradę od naszych Doradców.

Odpowiednia karta kredytowa

Potrzebujesz karty kredytowej, aby łatwo opłacić swoje wydatki za granicą - w końcu nie chcesz podróżować z ogromnymi ilościami gotówki. Za pomocą karty kredytowej można wypłacać gotówkę w lokalnej walucie, rezerwować loty, hotele lub wycieczki i płacić bezgotówkowo. W nagłych wypadkach możesz również skorzystać z linii kredytowej, jeśli musisz zapłacić nieoczekiwanie wyższe kwoty.

Większość kart kredytowych obejmuje również ubezpieczenie podróżne, które daje Ci ochronę za granicą - chociaż warunki i kwoty ubezpieczenia mogą się znacznie różnić.

Przeczytaj również:

Dwóch młodych mężczyzn siedzi na aucie – podróżowanie kamperem

| OVB Allfinanz Polska

Wakacje w kamperze - jak sfinansować i ubezpieczyć podróżowanie kamperem

Budzisz się w jednym kraju, a zasypiasz w innym, wsłuchując się w morskie fale. Podróż kamperem to niezapomniana przygoda. Aby jednak to marzenie nie zamieniło się w koszmar, powinieneś dobrze się przygotować. Podpowiemy Ci, jak uniknąć przykrych niespodzianek - zarówno finansowych, jak i ubezpieczeniowych.

uśmiechnięty uczeń – nauka zawodu

| OVB Allfinanz Polska

Nauka zawodu czy studia - co przyniesie Ci większe korzyści?

Dla młodych ludzi, to chyba jedna z najważniejszych życiowych decyzji - co robić po ukończeniu szkoły. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości, ale mając tak duży wybór, nie zawsze łatwo jest podjąć decyzję. Jak wybrać to, co jest dla Ciebie korzystniejsze i czy lepiej szukać swojego miejsca na uniwersytecie czy zdecydować się bezpośrednio na naukę zawodu? Przedstawimy Ci wady i zalety każdej z tych opcji, a także damy kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.