Wakacje w kamperze - jak sfinansować i ubezpieczyć podróżowanie kamperem

|

Dwóch młodych mężczyzn siedzi na aucie – podróżowanie kamperem
Najważniejsze fakty o wakacjach w kamperze

Czas czytania: ok. 5 minuty

 • Wyjazd na wakacje kamperem to marzenie wielu ludzi. Szczególnie młodzi myślą o tym, jak o przygodzie życia.
 • Podróżować można własnym lub wynajętym kamperem. Koszty zakupu i eksploatacji znacznie się różnią.
 • W przypadku podróżowania kamperem ważne jest odpowiednie przygotowanie finansowe. Powinieneś znać, nie tylko związane z tym koszty stałe, ale też koszty zmienne.
 • Ważne ubezpieczenia, takie jak OC lub ubezpieczenie kompleksowe, chronią Twoje finanse na wypadek wystąpienia jakiejś szkody.

Budzisz się w jednym kraju, a zasypiasz w innym, wsłuchując się w morskie fale. Podróż kamperem to niezapomniana przygoda. Aby jednak to marzenie nie zamieniło się w koszmar, powinieneś dobrze się przygotować. Podpowiemy Ci, jak uniknąć przykrych niespodzianek - zarówno finansowych, jak i ubezpieczeniowych.

Wsiadasz do kampera i zwiedzasz najpiękniejsze miejsca w Europie i na świecie. Takie podróżowanie jest marzeniem wielu ludzi i stało się szczególnie popularne w ostatnich latach.

Trend - życie w podróży

Według badań przeprowadzonych przez Polską Grupę Caravaningową, w 2020 roku w naszym kraju zarejestrowano o 83% więcej nowych kamperów i vanów niż w poprzednich latach. I chociaż rok później trend ten nieco wyhamował, w ostatnich latach znów widać wyraźny wzrost. Wakacje w kamperze stają się szczególnie popularne wśród młodych ludzi,  ponieważ możesz podróżować przez różne kraje i regiony niezależnie, dokładnie tam, gdzie chcesz. Podróż vanem czy kamperem oferuje przede wszystkim jedno: wolność i przygodę.

Młodzi ludzie siedzący przy ognisku - Przygoda życie w vanie

3 porady finansowe dla podróżujących kamperem

Taka podróż może szybko stać się kosztowna i skomplikowana. Już sam  koszt zakupu kampera jest ogromny, nie wspominając o jego eksploatacji. Jak więc spełnić swoje marzenie o wakacjach w kamperze? Mamy dla Ciebie trzy wskazówki.

Kupić czy wynająć?

Wybór odpowiedniego auta - to jedna z najważniejszych decyzji i jednocześnie największy koszt. W dzisiejszych czasach oferta jest naprawdę bogata i możesz wybierać spośród różnych wariantów pojazdów, ich rozmiarów i wyposażenia. Ale co okaże się lepsze? Kupno czy wynajem kampera?

Zalety zakupu kampera:

 • Masz maksymalną elastyczność - zwłaszcza jeśli chodzi o planowanie trasy i jego wyposażenie.
 • Spontaniczne weekendowe wyjazdy lub krótkie wakacje są łatwe w organizacji i nie martwisz się minimalnym okresem wynajmu.
 • Mieszkasz we własnych “czterech ścianach” i możesz zaprojektować wszystko według własnych pomysłów.

Wady zakupu kampera:

 • Wysokie koszty zakupu i eksploatacji. Oprócz rzeczywistych kosztów, należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty podatkowe i ubezpieczeniowe, a także koszty konserwacji i przeglądów.
 • Potrzebujesz stałego miejsca parkingowego dla swojego pojazdu.

Wady wynajmu kampera:

 • Wypożyczony samochód może nie być optymalnie dostosowany do Twoich potrzeb, a niektóre szczegóły wyposażenia mogą być niedostępne.
 • Wysoki popyt, szczególnie w szczycie sezonu sprawia, że rezerwacja bywa trudna, zwłaszcza z dnia na dzień. Najlepiej jest zrobić to z dużym wyprzedzeniem.
 • Dodatkowe koszty to kaucja. Dlatego należy zrobić spis wszystkich zadrapań i usterek pojazdu, aby można było odzyskać kaucję.

Zalety wynajmu kampera:

 • Zwłaszcza jeśli podróżujesz w kamperze po raz pierwszy, możesz wypróbować różne modele i testować wszystko na wypożyczonym aucie.
 • Nie ponosisz kosztów konserwacji i serwisu. Zwracasz samochód pod koniec wakacji.
 • Koszty  wynajmu są znacznie niższe w porównaniu z kosztami zakupu. Chociaż trzeba się liczyć z tym, że ceny wynajmu mogą gwałtownie wzrosnąć, zwłaszcza w sezonie.

Jak pogodzić życie w kamperze i finanse

Aby sfinansować swoją podróż marzeń istnieje kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Przede wszystkim powinieneś znać średni koszt podróży. Najlepiej rozróżnić koszty stałe i zmienne. Koszty stałe obejmują przede wszystkim cenę wynajmu lub zakupu kampera oraz niezbędne ubezpieczenia.

Koszty zmienne zależą w dużej mierze od miejsca docelowego podróży. Obejmują one np. ceny paliwa, koszty związane z kempingiem lub parkingiem, a także koszty zaopatrzenia i utylizacji odpadów. Oprócz żywności należy również wziąć pod uwagę koszty świeżej wody i odprowadzania ścieków, ale są one zazwyczaj bardzo niskie. Zwłaszcza jeśli chcesz podróżować i biwakować samodzielnie, musisz liczyć się z dodatkowymi wydatkami na wodę. Inne koszty zmienne obejmują prąd, gaz, żywność, wycieczki itp.

Jeśli chcesz być w drodze kamperem przez dłuższy czas, możesz także pracować online - jak cyfrowi nomadzi. Pracując zdalnie i niezależnie od lokalizacji, możesz zarabiać w dowolnym momencie podróży. Koncepcja ta jest jednak odpowiednia dla freelancerów i osób samozatrudnionych, które mają elastyczny dzień pracy.

Nie zapomnij o rezerwach finansowych

Po drodze zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidzainego: dziwny dźwięk i nagle silnik przestaje działać. Musisz odwiedzic jakiś warsztat, a to może okazać się bardzo kosztowne. Dlatego zawsze należy zaplanować bufor finansowy na naprawy lub inne nieprzewidziane wydatki. Na przykład, jeśli Twój pojazd musi zostać na noc w warsztacie, będziesz potrzebować noclegu. Z dodatkową poduszką finansową, masz w takich sytuacjach o jedno zmartwienie mniej.

Młoda para uśmiecha się przy kierownicy - ubezpieczenie dla vana

Ważne ubezpieczenia dla Twojej podróży kamperem

Kompleksowa i dobra ochrona ubezpieczeniowa jest ważna, abyś mógł beztrosko rozpocząć swoją przygodę z kamperem. W ten sposób jesteś dobrze ubezpieczony i zabezpieczony finansowo, nawet na wypadek jakiejś usterki czy stłuczki. Przedstawiamy tutaj najważniejsze z nich.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej osób trzecich

Aby móc jeździć po polskich drogach, niezbędne jest ubezpieczenie OC. Jest to wymóg prawny i chroni w przypadku obrażeń ciała, uszkodzeń mienia i strat finansowych, które mogą być spowodowane przez Twój pojazd. Wysoka suma ubezpieczenia jest zatem ważna, ale nie wszędzie jest tak samo.

Jakie są przepisy w innych krajach europejskich? Kiedy wynajmujesz samochód na wakacjach, ochrona ubezpieczeniowa jest początkowo oparta na przepisach danego kraju. W niektórych krajach może to być bardzo niska wartość, dlatego wiele firm ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie międzynarodowe. Ubezpieczenie międzynarodowe rozszerza zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów na terenie Europy. Innymi słowy, w ramach proponowanego rozwiązania, Twój wynajęty samochód jest ubezpieczony w takiej samej wysokości, jak Twój własny samochód lub w ustawowo przewidzianym minimalnym ubezpieczeniu w Polsce.

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, możesz wykupić kompleksowe ubezpieczenie swojego pojazdu. Możesz wybrać pomiędzy ubezpieczeniem częściowym i pełnym.

1. Ubezpieczenie częściowe:

Uzupełnia ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za pojazd silnikowy, a dodatkowo chroni szkody związane z kradzieżą i uszkodzeniem pojazdu spowodowanym przez inne osoby, albo np. przez pożar, zwierzę lub uszkodzenie szyb.

2. Kompleksowe ubezpieczenie:

Obejmuje wszystkie korzyści wynikające z częściowego ubezpieczenia, a także ubezpiecza wszystkie uszkodzenia pojazdu, także te powstałe z własnej winy.

Dodatkowo możesz rozszerzyć swoje ubezpieczenie samochodu o ochronę w przypadku awarii lub wypadku na terenie Europy, a także pokrycie wszelkich kosztów poniesionych w związku z holowaniem pojazdu, podróżą do domu i odszkodowaniami.

Ubezpieczenie wyposażenia

Zwłaszcza jeśli podróżujesz kamperem przez dłuższy okres czasu, masz większy ekwipunek. Ubezpieczenie samochodu nie obejmuje wyposażenia, ani rzeczy wartościowych znajdujących się w kamperze. Dodatkowe ubezpieczenie może zatem ochronić Twój dobytek w razie wypadku, kradzieży, włamania lub pożaru.

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą

Jeśli podróżujesz po UE tylko przez kilka dni lub tygodni, ubezpieczenie zdrowotne w Polsce jest zazwyczaj wystarczające. Jeśli jednak planujesz znacznie dłuższą podróż trwającą ponad 90 dni, ważne jest posiadanie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Zapewnia ono opiekę medyczną i pokrycie kosztów leczenia, gdy jesteś za granicą. Międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego potrzebujesz zwłaszcza w takich popularnych miejscach podróży, jak USA czy Kanada. Koszty ewentualnego leczenia lub opieki w tych krajach są znacznie wyższe niż w polskim systemie opieki zdrowotnej i nie mając dodatkowego ubezpieczenia trzeba za nie słono zapłacić.

Przeczytaj również:

Kobieta z samochodem na poboczu drogi i ma awarię

| OVB Allfinanz Polska

Uszkodzenia samochodu i domu spowodowane przez gryzonie. Co warto wiedzieć.

Chłodne miesiące już za nami, zbliża się powoli lato i przynosi nieproszonych gości: gryzonie i kuny. Uszkodzenia spowodowane przez gryzonie mogą być kosztowne. Znajdując przegryzione kable w komorze silnika lub słysząc dziwne odgłosy na strychu, orientujemy się, że mamy problem. Jaki jest najlepszy sposób na ochronę samochodu lub domu? Podsumowaliśmy najważniejsze informacje i mamy kilka wskazówek na ten temat.

Młoda kobieta na skuterze - backpacking za granicą

| OVB Allfinanz Polska

Backpacking z głową - czego potrzebujesz za granicą

Podróżowanie z plecakiem dookoła świata to marzenie wielu, przede wszystkim młodych ludzi. Backpacking czyli indywidualne odkrywanie nowych krajów, kultur i miejsc z lekkim bagażem - to przygoda i wolność w jednym. Aby upewnić się, że podróż przebiegnie zgodnie z planem, ważne jest, aby zorganizować ją z dużym wyprzedzeniem. Dowiedz się, jak najlepiej sfinansować wyjazd i przygotować się na różne sytuacje.