Nauka zawodu czy studia - co przyniesie Ci większe korzyści?

|

uśmiechnięty uczeń – nauka zawodu
Najważniejsze fakty o kształceniu zawodowym i studiowaniu

Czas czytania: ok. 4 minuty

 • Coraz mniej młodych ludzi jest zainteresowanych kształceniem zawodowym. Liczba praktykantów, w porównaniu do studentów, nadal maleje.
 • Kształcenie zawodowe jest szczególnie odpowiednie dla osób o nastawieniu praktycznym, które chcą jak najszybciej podjąć pracę zarobkową.
 • Studia są szczególnie interesujące dla tych, którzy lubią się uczyć i szukają różnorodnych możliwości kariery.  
 • Zarówno dla studentów jak i uczniów szkół zawodowych ważne jest, aby zadbać o swoje finanse i niezbędne ubezpieczenia.

Dla młodych ludzi, to chyba jedna z najważniejszych życiowych decyzji - co robić po ukończeniu szkoły. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości, ale mając tak duży wybór, nie zawsze łatwo jest podjąć decyzję. Jak wybrać to, co jest dla Ciebie korzystniejsze i czy lepiej szukać swojego miejsca na uniwersytecie czy zdecydować się bezpośrednio na naukę zawodu? Przedstawimy Ci wady i zalety każdej z tych opcji, a także damy kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

W Polsce coraz popularniejsze jest szkolnictwo wyższe. Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2021 r. w Polsce było około 1,2 mln studentów. Wyraźnie widać, że w porównaniu ze studiami, kształcenie zawodowe z roku na rok traci na popularności. Ale czy ma to uzasadnienie?

Kształcenie zawodowe

Jeśli decydujesz się na naukę zawodu, uczysz się teorii i praktyki. Ważną częścią sa godziny spędzone w firmie, gdzie zdobywasz bezpośrednio pomocną wiedzę techniczną. W zależności od zawodu, szkolenie trwa od kilku do kilkunastu tygodni.

Jakie są zalety kształcenia zawodowego?

Oto najważniejsze zalety nauki zawodu - będzie idealne dla Ciebie, jeśli:

 • Chcesz zacząć szybko zarabiać pieniadze, otrzymując regularne wynagrodzenie. Już od pierwszego roku praktyk, zwykle zarabiasz pieniądze.
 • Masz uzdolnienia praktyczne. Podczas nauki zyskujesz praktyczne doświadczenie i w zależności od zawodu, wykonujesz wiele czynności ręcznie.
 • Chcesz mieć pewną pracę. Istnieje duża szansa, że po ukończeniu szkolenia zawodowego zostaniesz przyjęty do pracy w firmie.
 • Chcesz zdobyć doświadczenie. Odbywając praktyki poznajesz różne działy i obszary działalności firmy.
 • Lubisz brać na siebie odpowiedzialność. Im dłużej trwa Twoja praktyka, tym bardziej odpowiedzialną pracę możesz wykonywać.

Dodatkowo, możesz ukończyć kolejne kursy zawodowe. To zwiększa Twoją atrakcyjność na rynku pracy.  

Jakie są wady?

Zawsze znaleźć można jednak też kilka wad, które warto wziąć pod uwagę. W porównaniu z wykształceniem wyższym, w dłuższej perspektywie czasu możesz mieć niższe wynagrodzenie.

Możliwości awansu też nie są tak duże jak po studiach. Można jednak zwiększyć swoje możliwości zawodowe i zarobkowe poprzez dalsze kształcenie lub szkolenie. Kolejną wadą jest ograniczona swoboda i możliwości zawodowe. Szkolenia zawodowe są zazwyczaj bardzo specyficzne, co zawęża obszary, w których można pracować.

Stażysta podczas pracy

Studia

Czy myślisz o studiach? Jeśli nie chcesz od razu po szkole iść do pracy, a iteresuje Cię jakaś dziedzina wiedzy, studia mogą być właściwym wyborem. Na polskich uczelniach, licencjat uzyskasz po trzech latach. Dodatkowe cztery semestry potrzebujesz, aby otrzymać tytuł magisterski.

Jakie są zalety studiowania?

Jednym z głównych powodów, dla których wielu młodych ludzi decyduje się na studia, są oczekiwania zarobkowe, ale nie tylko. Kolejne to:

 • Masz dużo swobody. Możesz wyznaczyć sobie różne cele i priorytety i rozwijać swoje zainteresowania.Jako student masz też długie wakacje.
 • Masz lepsze możliwości rozwoju zawodowego. Otwierają się przed Tobą duże szanse na zrobienie kariery naukowej.
 • Możesz zdobyć doświadczenie za granicą. Często semestr za granicą jest zintegrowany z programem studiów, co pozwala na zdobycie międzynarodowego doświadczenia.
 • Mniejsze ryzyko bezrobocia. Osoby z wyższym wykształceniem są statystycznie rzadziej i krócej bezrobotne.

Jakie są wady?

Ze względu na to, że studia trwają zwykle kilka lat, pracę zaczyna się dopiero po ich ukończeniu. Z reguły nie masz stałych dochodów - chyba, że pracujesz w czasie studiów. Dodatkowo jeśli jesteś na prywatnej uczelni za każdy semestr nauki musisz płacić czesne - warto pomyśleć o finansowaniu przed podjęciem decyzji o studiach.

Studentki siedzą na schodach śmiejąc się

Ponadto, stopień naukowy nie jest gwarancją natychmiastowego zatrudnienia. Brak doświadczenia zawodowego to kolejny minus, ale można to zrekompensować odbytym stażem lub pracą w czasie przerw semestralnych.

Pomocne wskazówki zanim rozpoczniesz naukę

Podjęcie decyzji o swojej przyszłości nie jest łatwe. Rozpoczęcie studiów czy szkolenia zawodowego łączy się z koniecznością zabezpieczenia finansowego. Wykorzystaj mądrze czas zanim zaczniesz naukę i praktyki. Mamy dla Ciebie trzy wskazówki.

 1. Zostań praktykantem lub stażystą: Staż lub praktyka jest dobrą okazją do zapoznania się z zawodem lub branżą. Zdobywasz pierwsze praktyczne doświadczenie, które będzie dobrze wyglądać w Twoim CV. Ale może też uświadomisz sobie, że nie lubisz swojej wymarzonej pracy. To może pomóc uniknąć podejmowania niewłaściwych decyzji zawodowych.
 2. Zadbaj o finanse: Zanim rozpoczniesz studia lub kształcenie zawodowe, warto pomyśleć o swoich finansach. Czy jesteś w stanie pokryć swoje wydatki? Czy masz prawo do stypendium czy musisz podjąć jakąś dorywczą pracę? Zajmij się tym odpowiednio wcześniej.
 3. Sprawdź ubezpieczenia: Jakiego ubezpieczenia potrzebują przyszli studenci lub praktykanci istażyści w firmach? Ubezpieczenie zdrowotne, OC czy NNW- lista możliwych ubezpieczeń jest długa. Ale które z nich na pewno są potrzebne, w jakich okolicznościach można pozostać ubezpieczonym u rodziców, a kiedy trzeba się samodzielnie ubezpieczyć?

Nasza rada: Doradcy OVB wskażą Ci, jakich ubezpieczeń potrzebujesz i pomogą znaleźć te najbardziej odpowiednie dla Ciebie.

Jakich ubezpieczeń potrzebujesz?

Nasi Doradcy podpowiedzą, bez jakich ubezpieczeń nie można się obejść.

Przeczytaj również:

Impreza na spotkaniu zespołu - początki kariery

| OVB Allfinanz Polska

Pierwsza praca - o czym należy pamiętać rozpoczynając karierę?

Jesteś na początku kariery zawodowej i chcesz rozpocząć swoją pierwszą pracę? W takim razie nasze wskazówki moga być bardzo pomocne. Zebraliśmy najważniejsze informacje związane z aplikowaniem, wynagrodzeniem, ubezpieczeniem itp.

Rozmawiający studenci - Finansowanie studiów

| OVB Allfinanz Polska

Jak sfinansować swoje studia?

Chcesz studiować? Masz już licencjat, ale decydujesz się na studia magisterskie? Nawet jeśli nie musisz opłacać czesnego, studiowanie pociąga za sobą duże koszty. Dlatego w naszym artykule znajdziesz wskazówki i praktyczne sposoby, aby mieć środki na sfinansowanie swoich studiów.