Szkody spowodowane burzami i powodzią - jak i kiedy działa ubezpieczenie?

|

Worki z piaskiem przed zalanymi domami i ekipa ratunkwa w tle
Najważniejsze fakty dotyczące szkód spowodowanych przez burze

Czas czytania: ok. 4 min.

  • W ostatnich latach gwałtowne burze narażają zarówno firmy, jak i osoby prywatne na coraz większe straty.
  • Bez odpowiedniego ubezpieczenia naprawa szkód może okazać się bardzo kosztowna.
  • Szczególnie znaczenie zyskuje ubezpieczenie od klęsk żywiołowych. Obejmuje ono szkody spowodowane przez powodzie, czy huragan.
  • Niezależnie od tego, czy wynajmujesz mieszkanie, jesteś właścicielem domu czy samochodu – dla każdej opcji istnieje odpowiednia polisa ubezpieczeniowa.

Wystarczy jedna gwałtowna burza i …Twój garaż wypełnia się wodą, masz zepsuty samochód i na dodatek dziurę w dachu. Taki scenariusz zdarza się coraz częściej. I co wtedy? Kto pokryje koszty szkód i jak się zabezpieczyć, aby nie było za późno? Wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie wybrać, aby mieć ochronę w przypadku szkód burzowych i powodziowych.

Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak gwałtowne burze, gradobicie, powodzie i susze, występują w Europie coraz częściej i powodują coraz większe szkody. To, co kiedyś było rzadkością, obecnie dotyka wielu krajów i coraz większej liczby gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Szkody spowodowane przez burze i ich konsekwencje finansowe

Według Eurostatu ekstremalne zjawiska pogodowe w 2023 r. spowodowały w UE straty gospodarcze na kwotę ponad 56 mld euro.

Tak ogromna suma dowodzi, że ekstremalne warunki pogodowe nie są dziś abstrakcyjnym zagrożeniem. Ich konsekwencje są realne i bardzo dotkliwe finansowo.

Jakie szkody powodują burze i powodzie?

Wystarczy jedna gwałtowna burza i zaczyna się liczenie strat. Uszkodzenia dotyczą najczęściej dachów, zabudowań gospodarczych, niżej położonych pomieszczeń, jak piwnice czy garaże, które może zalać woda. Samochody również mogą ulec uszkodzeniu w wyniku powodzi czy gradobicia.

I tak koszty szkód szybko rosną, bo nawet w przypadku pozornie niewielkich uszkodzeń, kwoty mogą wynieść do kilku tysięcy złotych.

Dla wielu osób pokrycie kosztów z własnej kieszeni stanowi poważny problem. Właśnie w takich sytuacjach pomocne może być ubezpieczenie od powodzi. Chroni ono Ciebie i Twój budżet przed stratami finansowymi spowodowanymi przez ekstremalne warunki pogodowe.

Kobieta w białym swetrze stoi przed oknem i zamyślona patrzy na zewnątrz

Jak zabezpieczyć się przed szkodami spowodowanymi przez burzę?

Aby mieć pewność, że w trudnych chwilach nie zostaniesz sam ze swoim problemem, podpowiadamy jakie ubezpieczenia dają ochronę w przypadku szkód spowodowanych przez burze. Poniżej kilka wskazówek, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia.

Ubezpieczenie budynku mieszkalnego

Twój dom  to Twój azyl – tymczasem wichura, trąba powietrzna czy silna burza może go poważnie uszkodzić lub nawet zniszczyć. Ubezpieczenie domu daje ochronę w przypadku szkód spowodowanych przez pożar lub zalanie przez wodę z sieci wodociągowej i może pokryć koszty napraw. Takie ubezpieczenie chroni budynek i elementy stałe. Obejmuje dach, ściany lub instalacje grzewcze.

Jeśli jesteś najemcą, ubezpieczenie zazwyczaj Cię nie dotyczy, bo ochrona budynku leży w gestii właściciela.

Ważne: Ubezpieczenie, o którym mowa nie obejmuje szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi. Wyłączenia dotyczą między innymi powodzie, ulewne deszcze, trąby powietrzne i osunięcia ziemi. Aby uzyskać taką ochronę, potrzebna jest dodatkowa klauzula dotycząca zagrożeń naturalnych. Tylko wtedy jesteś kompleksowo chroniony w przypadku wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych.

Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych

Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych można wykupić jako dodatek do ubezpieczenia. Chroni ono przed skutkami poważnych klęsk żywiołowych, które wraz ze zmianami klimatu występują coraz częściej. Obejmuje ono:

  • Powódź
  • Trąba powietrzna
  • Osunięcia ziemi
  • Lawiny

W tego rodzaju zdarzeniach ubezpieczenie od klęsk żywiołowych pokrywa koszty zaistniałych szkód.

Ubezpieczenie mienia 

Ubezpieczenie mienia chroni wszystko, co znajduje się w Twoim mieszkaniu lub domu – innymi słowy, Twój dobytek. Obejmuje ono: meble, odzież i urządzenia elektroniczne itp. Ubezpieczenie pokryje koszty, jeśli Twoje rzeczy ulegną uszkodzeniu w wyniku następujących zdarzeń:

  • Pożaru
  • Zalania wodą
  • Kradzieży
  • Burz i gradobicia

Ważne: Szkody spowodowane przez powódź są objęte ubezpieczeniem tylko w ramach dodatkowego modułu dotyczącego szkód spowodowanych przez klęski żywiołowe. Oznacza to, że jeśli Twój laptop ulegnie uszkodzeniu w wyniku powodzi, ubezpieczenie mienia  pokryje koszty tylko wtedy, gdy wykupiłeś ubezpieczenie od klęsk żywiołowych.

Powodzie i samochody – które ubezpieczenie pokrywa koszty szkód?

Młody mężczyzna siedzący przed laptopem i rozmawiający przez telefon

Twój samochód może również ulec uszkodzeniu podczas nawałnicy. Na przykład w wyniku powodzi, gradu lub spadających gałęzi czy różnych przedmiotów, np. cegieł. W takich sytuacjach pomocne może być ubezpieczenie AC. Pokrywa ono koszty w przypadku

  • Uszkodzenia spowodowanego przez burze i grad
  • Powodzi – ale tylko wtedy, gdy zdążyłeś przenieść zaparkowany samochód w bezpieczne miejsce.

Ubezpieczenie kompleksowe zapewnia szerszą ochronę. Obejmuje ono również szkody spowodowane przez Ciebie. Jednakże w przypadku rażącego zaniedbania, firma ubezpieczeniowa może zmniejszyć wysokość odszkodowania.

Dobre przygotowanie ma decydujące znaczenie

Burzom nie da się zapobiec, ale można się na nie przygotować. Działaj z odpowiednim wyprzedzeniem, aby chronić swoją własność.

Regularnie sprawdzaj swoje ubezpieczenia, w tym ubezpieczenie samochodu. Zabezpiecz swój dom i dowiedz się, jakie zagrożenia występują najczęściej w Twoim regionie. Kilka przemyślanych działań może mieć ogromne znaczenie. W sytuacji kryzysowej przekonasz się, czy poniesiesz tylko niewielkie koszty, czy też poważne straty finansowe.

Przeczytaj również:

Pięciu przyjaciół stojących blisko siebie i śmiejących się do kamery
Zagraniczne wakacje z przyjaciółmi - koszty, ubezpieczenie i praktyczne wskazówki

Wakacje z przyjaciółmi to przygoda, zabawa i niezapomniane przeżycia. Jednak przed wyjazdem warto omówić kilka kwestii. Kogo zabieramy w podróż? Dokąd pojechać? Jakie są oczekiwania każdego z uczestników? Jak zrobić, żeby wyjazd był dla wszystkich satysfakcjonujący? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci zaplanować idealne wakacje.

Para wprowadza się do swojego pierwszego domu
Zakup nieruchomości - spełnij marzenie o własnym domu

Wyobraź sobie, wyprowadzasz się z wynajmowanego mieszkania do własnego domu z ogrodem. Teraz urządzisz swoje cztery kąty tak, jak Ci się podoba - bez pytania właściciela o pozwolenie. Aby jednak marzenie o własnym domu nie stało się dla Ciebie traumatycznym przeżyciem, ważne jest odpowiednie zaplanowanie jego sfinansowania. Dowiedz się, jak możesz zrealizować swoje marzenie.