Rosnące koszty energii: jak oszczędzać energię elektryczną i pieniądze

|

Żarówka świeci i zużywa energię elektryczną – zużycie energii
Najważniejsze fakty dotyczące kosztów energii

Czas czytania: ok. 4 minuty

  • Ceny energii elektrycznej, a więc i rachunki za prąd rosną w całej Europie. Rozsądne zachowanie pozwala zmniejszyć zużycie energii i jednocześnie oszczędzić pieniądze oraz chronić środowisko.
  • Największym pożeraczem prądu w gospodarstwie domowym okazuje się duże AGD. W dłuższej perspektywie opłaca się więc zakup energooszczędnych urządzeń elektrycznych.
  • Dzięki kilku prostym czynnościom możesz zapewnić sobie ogrzewanie, ale też zmniejszyć zużycie energii.

Obecny kryzys energetyczny i stale rosnąca inflacja w Europie prowadzą do znacznego wzrostu cen, szczególnie cen energii. Aby być dobrze przygotowanym na nadchodzącą zimę, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które można zrobić w swoim domu. Nawet proste czynności mają wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania i pozwalają zaoszczędzić sporo energii elektrycznej. Poznaj nasze wskazówki i sposoby obniżenia kosztów energii i zużycia prądu.

Szczególnie dzisiaj mamy ważne powody, aby oszczędzać energię elektryczną i bardziej świadomie z niej korzystać. Wojna na Ukrainie i związane z tym wysokie ceny energii wysuwają na pierwszy plan kwestię oszczędnego wykorzystania paliw kopalnych.

Rosnące koszty energii w Europie

Rosnące ceny energii i wysoka inflacja w całej Europie coraz bardziej obciążają nasze portfele. Dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób zmniejszyć zużycie energii w gospodarstwach domowych, oczywiście tak, aby nie marznąć w domu. Liczący się efekt uboczny to oszczędne gospodarowanie zasobami, które chroni nie tylko Twój portfel, ale również środowisko.

Jak bardzo wzrosły obecnie ceny energii? Najlepiej widać to, gdy porównamy je z cenami z lat ubiegłych. Średnia cena energii elektrycznej dla polskich gospodarstw domowych w czerwcu 2022 r. wynosiła 472 zł za MWh. Dla porównania w 2020 r. było to 256,22 zł i 194,30 zł za MWh w 2018 r. W ciągu ostatnich czterech lat cena wzrosła więc o około 50%.

Oszczędzanie energii w domu

Przy tak wysokich cenach energii warto pomyśleć, w jaki sposób oszczędzać energię i pieniądze w swoim domu. I jak zawsze w takich sytuacjach o wiele łatwiej jest o tym mówić, niż to zrobić. Zastanówmy się, na czym można oszczędzać energię elektryczną i co jest największym pożeraczem prądu w Twoim domu. Prąd możesz oszczędzać na przykład podczas prania, a także na oświetleniu w kuchni lub kiedy pracujesz z domu domowe biuro.

Najwięksi pożeracze energii elektrycznej

Najprostszym sposobem zmierzenia zużycia energii przez dane urządzenie jest sprawdzenie licznika energii elektrycznej lub spojrzenie na etykietę efektywności energetycznej. Takie urządzenia jak telewizory i komputery, są używane niemal codziennie i zużywają odpowiednio duże ilości energii elektrycznej. W dłuższej perspektywie, ze względu na niższe roczne zużycie energii elektrycznej opłaca się zakup energooszczędnych urządzeń elektrycznych, mimo ich wyższej ceny.

Kobieta rozmyśla przed banknotem – oszczędzaj energię elektryczną

Urządzenia wielkogabarytowe, takie jak lodówki, pralki i zamrażarki, są typowymi pożeraczami energii elektrycznej i powodują znaczne zużycie prądu. Jeśli masz duże urządzenie, które ma już ponad 10-15 lat, warto kupić nowe. W dłuższej perspektywie opłaci się głębiej sięgnąć do kieszeni.

Prawidłowe ogrzewanie

Proste środki wystarczą, aby skutecznie ogrzać dom jesienią i zimą. W ten sposób obniżysz rachunki za ogrzewanie, oszczędzisz energię i utrzymasz ciepło w swoich czterech ścianach:

  • Regularnie odpowietrzaj kaloryfery: Jeśli w kaloryferze jest zbyt dużo powietrza, nie może on prawidłowo ogrzewać.
  • Uszczelnij okna i drzwi: Żeby sprawdzić czy okna są szczelne, wystarczy włożyć kawałek papieru i zamknąć okno – jeśli można go łatwo wyciągnąć, należy wymienić uszczelkę. Zmniejszy to ilość zimnego powietrza, które dostaje się do pomieszczenia.
  • Pokój przewietrz dwa razy dziennie szeroko otwierając okno, zamiast trzymać przez cały dzień uchylone okno.
  • Utrzymuj właściwą temperaturę w pomieszczeniach: w salonie temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni, w sypialni wystarczy tylko 16-18 stopni. Każdy stopień mniej oszczędza energię, a tym samym pieniądze.

6 praktycznych wskazówek dotyczących oszczędzania energii elektrycznej

Oprócz zakupu nowych energooszczędnych urządzeń, możesz oszczędzać prąd używając tych, które już posiadasz. Poniżej sześć wskazówek, dzięki którym możesz z łatwością obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej.

1. Oszczędności w łazience

Wiadomo, że prysznic jest bardziej ekonomiczny niż kąpiel w wannie. Zastosowanie energooszczędnego prysznica z głowicą pozwoli zużywać mniej gorącej wody, co z pewnością będzie przyjazne dla Twojego portfela. Upewnij się również, że Twój podgrzewacz wody nie jest ustawiony na zbyt wysoką temperaturę. 39 stopni Celsjusza wystarczy do normalnego codziennego użytkowania.

2. Prawidłowe używanie pralki

Ubrania wystarczy prać w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Możesz również skorzystać z eko-programu, jeśli Twoja pralka go posiada. Zwykle trwa to dłużej, mimo to zużycie energii elektrycznej i wody jest mniejsze.

Dziewczynka przed pralką – obniżenie kosztów energii

3. Sprawdź ustawienia lodówki

Upewnij się, że urządzenia wielkogabarytowe są utrzymywane w odpowiedniej temperaturze. Temperatura 7 stopni Celsjusza wystarcza dla lodówki, a minus 18 stopni Celsjusza jest optymalną temperaturą dla zamrażarki. Regularnie rozmrażaj również zamrożone kąty w zamrażarce – to zużywa dużo energii.

4. Oszczędności w kuchni

Proste, a jednocześnie wydajne rozwiązanie: podczas gotowania zawsze używaj pokrywki. Oszczędza to czas i pieniądze. Możesz również po prostu podgrzać wodę w czajniku zamiast garnka. Jest to znacznie szybsze i zużywa mniej energii.

5. Racjonalizacja w domowym biurze

Używaj laptopa zamiast komputera stacjonarnego i odłącz ładowarki bezpośrednio z gniazdka, gdy nie są już potrzebne – często są tajnymi pożeraczami energii. Możesz również przełączyć komputer w tryb oszczędzania energii lub uśpienia po odejściu od biurka.

6. Unikaj trybu czuwania

W trybie czuwania urządzenia elektryczne nie są całkowicie odłączane od sieci elektrycznej, co oznacza, że zużywają energię nawet po wyłączeniu. Jednak za pomocą gniazdka wielokrotnego można całkowicie wyłączyć telewizor lub router Wi-Fi na noc, zmniejszając w ten sposób rachunki za prąd.

Chcesz wiedzieć, ile możesz zaoszczędzić?

Doradca OVB pomoże Ci w uzyskaniu oglądu Twojej sytuacji finansowej i pokaże Ci, jak najlepiej oszczędzać.
 

Przeczytaj również:

Kobieta w supermarkecie - inflacja

| OVB Allfinanz Polska

Inflacja – jak się przed nią chronić

W ostatnich miesiącach ceny żywności i innych towarów oraz usług stale rosną. W wielu gospodarstwach domowych coraz trudniej jest pokryć miesięczne wydatki. Jak doszło do tej sytuacji i jak można chronić swoje pieniądze przed spadkiem siły nabywczej? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Dziecko ze skarbonką i monetami - miesięczne koszty stałe w gospodarstwie domowym

| OVB Allfinanz Polska

Czym są miesięczne koszty stałe w gospodarstwie domowym i jaka powinna być ich wysokość?

Czy wiesz, ile pieniędzy wydajesz miesięcznie? Wiele osób tego nie wie, a przecież to podstawa, aby planować własne finanse i codzienne życie. Na całkowite wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego składają się zawsze koszty stałe i zmienne. Ale czym właściwie są koszty stałe? I jaką część powinny stanowić w budżetcie?