Jak zadbać o finanse w czasie urlopu rodzicielskiego

|

Ojciec z dzieckiem - na urlopie rodzicielskim
Najważniejsze fakty

Czas czytania: ok. 4 minuty

  • W Polsce, rodzice mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, któtrego maksymalna długość wynosi łącznie 52 tygodnie.
  • Aby wesprzeć finansowo rodziny, istnieje tzw. zasiłek rodzicielski, który jest wypłacany co miesiąc, a jego wysokość uzależniona jest od długości trwania urlopu.
  • Utrzymanie dziecka kosztuje – do osiągnięcia pełnoletności to wydatek średnio 194 tys. zł.
  • Rodzice mogą zadbać o finanse dzięki aktywnemu planowaniu finansowemu.

Oczekiwanie na narodziny pierwszego dziecka, to czas związany także z napięciem i stresem. Zanim powitasz je na świecie, musisz zająć się wieloma sprawami. Zdecydowanie trzeba też pomyśleć o finansach. Zastanów się jak długo zamierzasz korzystać z urlopu rodzicielskiego, a może warto byłoby rozważyć i uzgodnić z pracodawcą pracę w niepełnym wymiarze godzin? Tutaj znajdziesz wiele przydatnych informacji o finansach po porodzie.

W Polsce pracodawca nie może odmówić przyszłej matce urlopu 6 tygodni przed porodem i 14 tygodni po porodzie - jest to regulowane prawnie jako ochrona związaną z macierzyństwem. W tym czasie pracownicy otrzymują tzw. zasiłek macierzyński. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego następuje zwykle urlop rodzicielski.

20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego – po 16 tygodni dla każdego z rodziców

Urlop rodzicielski składający się z dwóch elementów pozwala rodzicom na tymczasowe przerwanie pracy zawodowej. Dzięki temu mogą spokojnie zająć się opieką i wychowaniem swojego nowo narodzonego dziecka. Każdy z rodziców ma prawo wziąć do 16 tygodni urlopu rodzicielskiego na dziecko. W tym okresie rodzice i nie mogą zostać zwolnieni przez pracodawcę.  

Świadczenia rodzicielskie: uprawnienia i wymagania

Jeśli przyszli rodzice zdecydują się na urlop rodzicielski, tracą cenne lata składkowe na emeryturę i będzie ona niższa. Podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego nie odprowadzane sa składki na ubezpieczenie emerytalne. Dotyczy to zwłaszcza matek, które częściej korzystają z urlopu ze względu na dzieci. Tak zwane świadczenie rodzicielskie ma zastąpić utracone dochody i wesprzeć finansowo rodzinę. Aby ubiegać się o zasiłek rodzicielski, należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy przed upływem terminu płatności.

Ponadto rodzice są uprawnieni do ubiegania się o zasiłek rodzinny.czyli świadczenie 500 plus. Wystarczy, że po urodzeniu dziecka złożysz pisemny wniosek w urzędzie. Zasiłek rodzinny przysługuje wszystkim dzieciom do 18 roku życia. W Polsce na każde dziecko otrzymuje się miesięcznie 500 zł.

Nasza rada: Znajdź niezbędne formularze z odpowiednim wyprzedzeniem jeszcze przed porodem – sprawdź też terminy dla urzędów i pracodawców. Lista taka może okazać się bardzo pomocna i zaoszczędza sporo stresu.

 
Matka z dzieckiem - urlop macierzyński

Koszt utrzymania dziecka do osiągnięcia pełnoletności

Wydatki na dzieci są różne, bo zależą od różnych czynników. Według Głównego Urzędu Statystycznego koszt utrzymania dziecka do 18 roku życia to średnio 194 000 zł. Miesięczne koszty stale rosną wraz z wiekiem dziecka – do 1528 zł miesięcznie dla dzieci w wieku 12-18 lat.

Aby poradzić sobie z tymi wysokimi kosztami, szczególnie w sytuacji, gdy jedno z rodziców lub oboje są czasowo nieaktywni zawodowo, ważne jest dobre planowanie finansowe. Najlepiej zacząć planować jeszcze przed porodem, aby móc w pełni cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

Rodzice z dzieckiem - otrzymują świadczenie rodzicielskie

5 praktycznych porad finansowych dotyczących urlopu rodzicielskiego

Abyś mógł pójść na urlop rodzicielski z czystym sumieniem, ważne jest dobre przygotowanie się do tego czasu finansowo. Mamy pięć wskazówek, jak zarządzać finansami podczas urlopu rodzicielskiego i potem.

  1. Rozmawiaj o pieniądzach z partnerem: Wyłóż karty na stół. Oblicz ile masz miesięcznie pieniędzy do dyspozycji i jakie są Twoje stałe koszty? Aby uzyskać lepszy ogląd sytuacji, odpowiedni jest model prowadzenia trzech kont - jednego wspólnego dla wszystkich dochodów i oddzielnego konta dla każdego rodzica.
  2. Zadbaj o oszczędności emerytalne: Nie przestawaj oszczędzać na emeryturę podczas urlopu rodzicielskiego i zapewnij rekompensatę finansową z planem funduszu oszczędnościowego. Szczególnie kobiety mogą nadrobić stracone lata opłacania składek.
  3. ...i oszczędności dla swojego dziecka: Możesz również oszczędzać dla swojego dziecka wykupując polise na życie z planem oszczędnościowym. Dzięki regularnym miesięcznym wpłatom będziesz oszczędzać  pieniądze od urodzenia dziecka, tak by przeznaczyć je później np. na opłacenie prawa jazdy, edukacji lub na inne wydatki.
  4. Skuteczne oszczędzanie w codziennym życiu: Szczególnie w przypadku małych dzieci warto kupować ubrania lub zabawki używane. W ten sposób nie wydajesz pieniędzy na nowe drogie rzeczy co kilka miesięcy.
  5. Wykorzystaj elastyczne modele pracy: Coraz więcej pracodawców oferuje telepracę lub elastyczne godziny pracy, które ułatwiają godzenie życia zawodowego i rodzinnego.

Kwestie finansowe dla przyszłych rodziców bywają niełatwe, ale są bardzo ważna. Różne opcje zapewniają rodzicom wsparcie finansowe od momentu zajścia w ciążę, aż do uzyskania pełnoloetności przez dziecko. W tym okresie rodzice mają prawo do świadczenia rodzicielskiego. Niemniej jednak ważne jest, aby mieć dobrze przemyślany plan emerytalny, tak by w przyszłości móc z niego korzystać. Ponadto, dzięki elastycznym modelom pracy i urlopom rodzicielskim, pracodawcy mogą pomóc rodzicom w pogodzeniu życia rodzinnego z zawodowym.

Przeczytaj również:

Para wprowadza się do swojego pierwszego domu

| OVB Allfinanz Polska

Zakup nieruchomości - spełnij marzenie o własnym domu

Wyobraź sobie, wyprowadzasz się z wynajmowanego mieszkania do własnego domu z ogrodem. Teraz urządzisz swoje cztery kąty tak, jak Ci się podoba - bez pytania właściciela o pozwolenie. Aby jednak marzenie o własnym domu nie stało się dla Ciebie traumatycznym przeżyciem, ważne jest odpowiednie zaplanowanie jego sfinansowania. Dowiedz się, jak możesz zrealizować swoje marzenie.

Śmiejące się dziecko - rozsądne oszczędzanie z planem oszczędnościowym dla dziecka

| OVB Allfinanz Polska

Kapitał na start dla dziecka - dlaczego warto mieć plan oszczędnościowy

Aby sfinansować edukację, hobby, prawo jazdy lub aby mieć zabezpieczenie na przyszłość swojego dziecka, czy chrześniaka, jeśli zacznie się oszczędzać w młodym wieku, można zgromadzić znaczną sumę. Nawet przy niewielkich wpłatach, do momentu, gdy pieniądze będą rzeczywiście potrzebne, uzbiera się pewien kapitał. Powstaje jedank pytanie - na ile w czasach niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji opłaca się gromadzić oszczędności dla dzieci?