Bądź bezpieczny w sezonie jesienno-zimowym: Jaka ochrona jest najlepsza?

|

Młoda kobieta w płaszczu ogrzewa się przy filiżance - ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i ochrona przed włamaniem w sezonie jesienno-zimowym
Ważne fakty na temat bezpieczeństwa o zmroku

Czas czytania: ok. 5 minuty

  • Jesień to czas, kiedy ryzyko wypadków i kradzieży znacznie wzrasta. Dlatego już teraz warto przyjrzeć się swojej ochronie ubezpieczeniowej.
  • Złe warunki pogodowe, liście leżące na ulicach i chodnikach oraz szybko zapadający zmierzch są często przyczyną wypadków. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków może uchronić Cię przed poważnymi konsekwencjami finansowymi.
  • Ubezpieczenie domu/mieszkania zapewnia ochronę przed stratami spowodowanymi kradzieżą. Oznacza to, że jesteś objęty ubezpieczeniem w przypadku utraty cennych przedmiotów.
  • Przezorność to najlepsza ochrona: zachowanie ostrożności na drodze i odśnieżanie chodników przed domem zmniejsza ryzyko wypadków. Zastosowanie kilku prostych środków ostrożności może zapobiec włamaniom i zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży.

Nadeszła właśnie pora, kiedy dni stają się coraz krótsze, a temperatury coraz niższe – jednym słowem idzie jesień. Opady i śliskie nawierzchnie zwiększają ryzyko wypadków, a szybko zapadający zmrok sprzyja włamywaczom. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie i uaktualnienie swojego ubezpieczenia na okres jesienno-zimowy. Szczególną rolę odgrywa tu ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jesień to nie tylko pora zbierania kasztanów i Halloween, to czas, kiedy coraz wcześniej robi się ciemno, pogoda nie rozpieszcza, a drogi i chodniki pokrywają śliskie liście. Jednak przy zachowaniu podstawowych zasad ostrożności, można bezpiecznie przetrwać tę chłodniejszą i ciemniejszą porę roku. W razie wypadku, dobrze byłoby jednak mieć odpowiednie ubezpieczenie.

Dlatego właśnie jesienią warto sprawdzić, jak wygląda nasza ochrona ubezpieczeniowa

Każdego roku w Europie dochodzi do milionów wypadków. Większość z nich ma miejsce w okresie jesienno-zimowym, czyli o tej ciemniejszej porze roku, kiedy pogoda i szybko zapadający zmrok utrudniają widoczność, a liście, opady i oblodzenie stwarzają poważne zagrożenie na drogach.

Każdy wypadek, czy to samochodowy, rowerowy, czy z udziałem pieszego, może nieść ze sobą wysokie koszty. Dotyczy to, nie tylko ewentualnego długiego leczenia i związanej z tym utraty części dochodów lub konieczności opłacenia specjalnej opieki czy rehabilitacji, ale także uszkodzenia pojazdów własnych lub cudzych.

Należałoby odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: kto ponosi odpowiedzialność, co z roszczeniami odszkodowawczymi, szkodami wyrządzonymi osobom trzecim lub w ich mieniu oraz co z ewentualnymi kosztami sądowymi? Lepiej zawczasu sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie działa w takich przypadkach.

Dodatkowo, j­­­­esienią i zimą nie tylko wypadki stanowią coraz większy problem, również pod względem liczby kradzieży październik, listopad i grudzień dominują w statystykach.

Uwaga na liście!

Kiedy drzewa zmieniają swoje barwy, ogrania nas jesienny nastrój. Kolorowe liście w ogrodzie wyglądają pięknie, są ochroną przed zimnem dla roślin i krzewów, dają też schronienie dla wielu zwierząt. Swoich kryjówek w kolorowych stertach liści szukają m.in. jeże, myszy i owady.

Jednak liście zalegające na chodnikach, ulicach i poboczach dróg szybko stają się śliskie i stwarzają poważne zagrożenie. Rośnie ryzyko wypadków dla pieszych, rowerzystów, a nawet samochodów. Dlatego nie należy pozostawiać liści na ścieżkach i drogach, ale zawsze pamiętać o ich uprzątaniu.

 

Dwójka dzieci siedząca w jesiennych liściach

Kto ponosi odpowiedzialność, jeśli coś się stanie?

Odpowiedzialność za oczyszczanie chodników z liści, śniegu i lodu należy zwykle do zarządów miast i gmin. Obowiązek sprzątania spada na właściciela posesji tylko wtedy, gdy chodnik przylega bezpośrednio do granicy ich budynku.

Jeśli ktoś poślizgnie się na nieuprzątniętym chodniku, odpowiedzialnością za to obciążany zostaje właściciel posesji.

Jeśli ktoś się poślizgnie i dojdzie do wypadku, może się to okazać bardzo kosztowne. W takich sytuacjach można liczyć na prywatne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Dlatego warto sprawdzić, co znajduje się w naszych ubezpieczeniach, a jeśli okaże się, że nie mamy jeszcze ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, trzeba je jak najszybciej wykupić. Zapewni nam to kompleksową ochronę, nie tylko zresztą w sezonie jesienno-zimowym.

Czy warto ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Pieniądze z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadkówwypłacane są, jeżeli na skutek wypadku nastąpi trwały uszczerbek na zdrowiu lub poważny uraz.

Warto zauważyć, że prawie 80 procent wszystkich wypadków zdarza się w czasie wolnym od pracy, podczas uprawiania sportu, w domu lub w korkach ulicznych. Prywatne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadkówma zatem sens, nie tylko dla osób o wysokim ryzyku wypadku lub posiadających niebezpieczne hobby.

To, czy bardziej odpowiednie będzie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,czy ubezpieczenie od niezdolności do pracy, należy rozpatrywać indywidualnie w zależności od danej sytuacji. W niektórych przypadkach, sens może mieć również połączenie obu ubezpieczeń.

Prywatne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadkówma sens w przypadku osób z istniejącymi wcześniej schorzeniami, które aby zabezpieczyć się przed utratą zdolności do pracy, nie mogą skorzystać z ubezpieczenia od niezdolności do pracy.

młoda kobieta pod parasolem jesienią

Co uważa się za wypadek?

Dla celów ubezpieczeniowych, wypadek określany jest jako zdarzenie nagłe, powodujące uszczerbek na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności.

Nie ma znaczenia, czy do wypadku doszło na nartach podczas urlopu zimowego, czy podczas uprawiania joggingu, czy jest to wypadek podczas grillowania w ogrodzie.

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Jeśli w wyniku wypadku dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu, z ubezpieczenia wypadkowego wypłacane jest świadczenie jednorazowe.

Ogólne warunki ubezpieczenia określają wysokość świadczenia, jako procent z góry ustalonej sumy ubezpieczenia. Zależy on od rodzaju i stopnia uszczerbku zdrowia.

W zależności od rodzaju niepełnosprawności szybko mogą pojawić się wysokie koszty, np. przebudowy domu bez barier, dalszych kosztów leczenia, opieki lub operacji, np. kosmetycznych. Dlatego ważne jest, aby uzgodnić odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia.

Zapobieganie wypadkom i prowadzenie pojazdu

Dobre ubezpieczenie komunikacyjne to zimą absolutna konieczność! Ryzyko wypadków wzrasta znacząco podczas sezonu jesienno-zimowego. Konsekwencje wypadków drogowych, zarówno w sferze zdrowotnej, jak i finansowej są ogromne. Dlatego też, gdy zapada zmrok, robi się mokro i zimno, należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy.

Także zwierzęta przechodzące przez jezdnie po zmroku mogą również prowadzić do wypadków. Szczególnie w terenie zalesionym należy jechać wolniej i utrzymywać odległość od innych pojazdów. Jeśli coś się stanie, ubezpieczenie samochodu zwykle pokryje koszty.

 

Młoda para jadąca samochodem

Właściwa ochrona przed włamaniem. Jakie ubezpieczenie opłaci się w przypadku włamania?

Jesienią i zimą, wykorzystując szybko zapadającą ciemność, częściej dochodzi do włamań. Dla złodziei atrakcyjne są szczególnie drzwi balkonowe i tarasowe, uchylone okna i opuszczone mieszkania.

W przypadku kradzieży wypłacane jest odszkodowanie, jeśli posiada się odpowiedni wariant ubezpieczenia. Ubezpieczeniu podlegają m.in. skradzione przedmioty wartościowe, meble i sprzęt elektroniczny oraz niezbędne naprawy szkód powstałych w wyniku włamania. Mogą to być np. wyłamane drzwi lub rozbite okna.

Warto zawczasu zebrać i zachować dowody zakupu oraz zrobić zdjęcia zawartości domu. W ten sposób można udowodnić firmie ubezpieczeniowej, że skradzione przedmioty rzeczywiście znajdowały się w domu w momencie kradzieży.

Wskazówki, jak bezpiecznie przetrwać sezon jesienno-zimowy

  • Należy zachować szczególną ostrożność w ruchu drogowym, zarówno jako pieszy, kierowca, jak i rowerzysta. Właściwe oświetlenie roweru i elementy odblaskowe na odzieży zapewniają niezbędną widoczność nawet o zmroku. Dotyczy to w szczególności dzieci!
  • Jasny kolor ubrań również pomaga uniknąć bycia niezauważonym. Buty z odpowiednią, bieżnikowaną podeszwą chronią przed poślizgiem.
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadkówi ubezpieczenie na wypadek niepełnosprawności chronią Cię finansowo, jeśli coś Ci się stanie.
  • Samochód, rower, skuter i inne pojazdy powinny być dokładnie sprawdzone przed sezonem jesienno-zimowym. Aby zmniejszyć ryzyko poślizgu, ważna jest też wymiana opon na zimowe.
  • Aby zabezpieczyć się finansowo przed włamaniem, warto wykupić ubezpieczenie domu, czy mieszkania. Zalecane jest przechowywanie np. w chmurze zdjęć kosztowności, wyposażenia i paragonów zakupowych, aby zapewnić sobie dowody w przypadku kradzieży.
  • Okna i drzwi powinny być zawsze zamknięte i dobrze zabezpieczone. Jeśli wyjeżdżasz na kilka dni, Twój dom powinien wyglądać, jakby ktoś w nim przebywał. Ponadto nigdy nie informuj o swojej nieobecności w Internecie lub mediach społecznościowych! W przeciwnym razie ułatwisz zadanie włamywaczom.

Dobry nastrój zamiast jesiennej depresji

Aby zachować zdrowie i sprawność fizyczną w sezonie jesienno-zimowym, warto pamiętać o ruchu, na świeżym powietrzu i zdrowej diecie z dużą ilością witaminy C. Brak światła i krótkie dni obniżają nastrój i szybko mogą prowadzić do jesiennej depresji. Aby temu przeciwdziałać sięgaj po preparaty z witaminą D oraz terapie światłem.

Warto też częściej spacerować lub jeździć na rowerze, aby jak najwięcej korzystać z dziennego światła. Udowodniono, że sporty uprawiane na świeżym powietrzu, takie jak jogging, spacery czy dłuższe wędrówki, poprawiają nastrój i sprzyjają zdrowiu. Jeśli czujesz się zapracowany i zestresowany, najlepiej robić sobie małe przerwy i cieszyć się chwilami odpoczynku, które pomogą Ci się zrelaksować.

Dwie młode śmiejące się kobiety pod parasolem

Jeśli nadal nie masz pewności, czy jesteś dobrze ubezpieczony i czy Twoje ubezpieczenie domu/mieszkania lub ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadkówma sens, skonsultuj się z ekspertem. Tylko z odpowiednią ochroną jesteś ubezpieczony od ponoszenia dużych kosztów, w razie wystąpienia jakichś szkód. Doradca OVB pomoże Ci znaleźć dokładnie takie rozwiązanie finansowe, które będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie.

Jak dobrze jesteś przygotowany na nadchodzący sezon jesienno-zimowy?

Uzyskaj porady ekspertów w zakresie ubezpieczeń w razie wypadku, ubezpieczeń gospodarstwa domowego i ubezpieczeń przed włamaniem.

Przeczytaj również:

Kobieta z protezą ręki - ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej

| OVB Allfinanz Polska

Ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej - jak chronić swoje dochody

Co zrobić, gdy z dnia na dzień stajesz sie niezdolny do pracy? Taka sytuacja może się wydarzyć nagle, jeśli ulegniesz wypadkowi lub ciężko zachorujesz, co uniemożliwi Ci wykonywanie swojej pracy. W takim przypadku, przed stratami finansowymi może Cię właśnie ochronić ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej. Pokażemy Ci, co zawiera ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa i kiedy warto wziąć je pod uwagę.

Żarówka świeci i zużywa energię elektryczną – zużycie energii

| OVB Allfinanz Polska

Rosnące koszty energii: jak oszczędzać energię elektryczną i pieniądze

Obecny kryzys energetyczny i stale rosnąca inflacja w Europie prowadzą do znacznego wzrostu cen, szczególnie cen energii. Aby być dobrze przygotowanym na nadchodzącą zimę, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które można zrobić w swoim domu. Nawet proste czynności mają wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania i pozwalają zaoszczędzić sporo energii elektrycznej. Poznaj nasze wskazówki i sposoby obniżenia kosztów energii i zużycia prądu.