Nowe miejsce pracy: wskazówki dotyczące pracy z domu

|

Kobieta w domowym biurze na kanapie
Najważniejsze informacje nt. domowego biura

Czas czytania: ok. 5 minuty

 • Twoja praca nie powinna negatywnie wpływać na Twoje zdrowie. Dlatego duże znaczenie ma wyposażenie i sprzęt, jakie posiadasz w domu.
 • Istotne zmiany w umowach o pracę, prawie podatkowym i prawie pracy.
 • Oprócz luzu i swobody, domowe biuro ma też swoje słabości, jak np. brak motywacji.
 • Mamy dla Ciebie 6 wskazówek, aby pomóc Ci zmotywować się pracując z domu.

Siedząc w słońcu na balkonie, wygodnie rozkładając się na kanapie albo pracując klasycznie przy biurku – domowe biuro można sobie urządzić w różnych miejscach swojego mieszkania. Praca staje się dziś bardziej elastyczna, a niektórzy mogą w ten sposób godzić życie prywatne z zawodowym. Z naszego artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć o pracy z domu.

Dzisiaj praca z domu jest nieunikniona. Przez ostatnie dwa lata wiele osób odzwyczaiło się wręcz od chodzenia do biura. Nadeszły zmiany, które wpłynęły na naszą codzienną pracę.

Idealne miejsce pracy w domowym biurze

Pracujesz z domu kilka dni w tygodniu? Powinieneś zorganizować sobie do tego odpowiednie miejsce. Praca zawodowa nie powinna szkodzić zdrowiu. Wygodne biurowe krzesło, drugi monitor i zapewnienie sobie strefy prywatności to dopiero początek. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w wynajętym mieszkaniu, czy we własnym domu, powinineś urządzić sobie wygodne domowe biuro.

Oto, co należy wziąć pod uwagę podczas urządzania domowego biura:

 • Wykorzystanie światła dziennego i oświetlenia pośredniego
 • Optymalna temperatura to 20°C do 22°C
 • Twoje biurko powinno mieć wymiary co najmniej 80cmx120cm
 • Krzesło powinno mieć regulowaną wysokość
 • ...a twoje nogi powinny być ustawione pod kątem 90 stopni
 • Twoje ramiona powinny znajdować się w odległości około 10 cm od klawiatury.
 • Twoja twarz powinna znajdować się 50-70 cm od ekranu

Sprawdź, jak to wygląda w Twoim domu. Jeżeli coś Ci nie pasuje, porozmawiaj z pracodawcą – znajdź odpowiednie rozwiązanie, np. wypożycz potrzebny sprzęt.

Domowe biuro - co warto wiedzieć

Umowa o pracę, prawo pracy i cała reszta. Podsumowaliśmy dla Ciebie najważniejsze tematy.

Prawo pracy w domowym biurze

Zasadniczo w pracy zdalnej obowiązują te same zasady, co w pracy w biurze stacjonarnym. Termin praca zdalna lub telepraca oznacza elastyczną formę pracy, którą można wykonać w całości lub w części z domu lub innego miejsca.

Oczywiście praca z domowego biura różni się pod pewnymi względami od pracy stacjonarnej. Dlatego wszelkie ustalenia powinny być zapisane w umowie o pracę lub w dodatkowych zapisach, np. regulaminie pracy zdalnej czy umowie dodatkowej.

Twoja umowa o pracę

Jeśli Twoje godziny pracy zdalnej różnią się od tych w biurze stacjonarnym, powinno to zostać zapisane w umowie o pracę lub w wewnętrznych regulaminach czy umowie dodatkowej z Twoją firmą.

Uzupełnienie umowy o pracę w domowym biurze może zawierać:

 • Ochronę i bezpieczeństwo danych
 • Wyposażenie miejsca pracy
 • Szczegółowe informacje na temat zwrotu kosztów i rekompensat
 • Dokumentację czasu pracy, w razie potrzeby 
Praca z domu, mężczyzna na laptopie - Biuro domowe w OVB

Ubezpieczenia, które mają zastosowanie w pracy z domu

Czekasz na paczkę i słyszysz dzwonek do drzwi. W pośpiechu  potykasz się o but, który leży  na podłodze. Auć! Przewróciłeś się i złamałeś rękę! Twoje ustawowe ubezpieczenie wypadkowe nie będzie obejmować tego incydentu.

Jeśli jednak na przykład Twój router ulegnie awarii, a Ty chcąc go naprawić po drodze spadniesz ze schodów, oznacza to wypadek przy pracy. Wypadek przydarzył Ci się gdy chciałeś reaktywować Wi-Fi, żeby móc dalej pracować. W tej sytuacji chodzi o pracę zawodową. Wypadek, który zdarzyłby się w związku z pójściem do toalety jest również objęty ochroną ubezpieczeniową, ponieważ to samo mogłoby się wydarzyć w biurze.

Pamiętaj: Wszystko, co jest ubezpieczone w biurze, jest również ubezpieczone w miejscu pracy zdalnej. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe.

Kompleksowa ochrona w domowym biurze powinna też zawierać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli chcesz również zabezpieczyć swoją prywatną przestrzeń, możesz rozważyć wykupienie prywatnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wtedy nie ma znaczenia, czy wypadek zdarzyłby się w biurze, w domu czy w innym miejscu w Twoim czasie wolnym.

Plusy i minusy pracy na kanapie

Nie każda praca może być wykonywana zdalnie. Na przykład zatrudnienie przy produkcji wyklucza taką możliwość – nie można po prostu zabrać linii produkcyjnej do domu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wykonywanie pracy z domu ma zarówno plusy jak i minusy.

Korzyści: Plusem może być to, że koszty pracy w domowym biurze są niższe. Oszczędzasz na paliwie, biletach komunikacyjnych, cateringu lub wyjściu na lunch w restauracji za rogiem. Masz więcej czasu, ponieważ nie musisz już dojeżdżać do pracy. Podobno “Zaufanie jest dobre,ale kontrola lepsza”. Nie dotyczy to jednak domowego biura, bo im solidniej pracujesz z domu, tym większym zaufaniem darzą Cię Twoi przełożeni.

Wiele badań pokazuje, że produktywność wzrasta wraz z zadaniami wymagającymi wysokiego poziomu koncentracji. W domu masz więcej spokoju i przestrzeni do twórczej i uważnej pracy, a rodziny mogą prowadzić bardziej elastyczne życie codzienne.

Kobieta pracująca z domu na kanapie

Wady: prywatność i bezpieczeństwo IT to podstawowe wyzwanie dla domowego biura. Długa nieobecność w biurze może też “zżerać” ducha zespołu, bo nie spotykasz się już osobiście ze swoimi współpracownikami i przełożonymi. Ale regularne, nieformalne spotkania mogą troche pomóc. Wystarczy zwiększyć wysiłek organizacyjny. Wszystko, co kiedyś miało miejsce w biurze, musi być teraz koordynowane z domowego biura.

6 wskazówek dotyczących poprawy motywacji w domowym biurze

Kilka tygodni spędzonych w domu bez kontaktów towarzyskich może mieć bardzo negatywny wpływ na samopoczucie. Twoja motywacja jest Twoim motorem napędowym w pracy i jest bardzo ważna. Mamy więc dla Ciebie sześć wskazówek, jak motywować się w domowym biurze.

 1. Atmosfera: Stwórz środowisko, w którym możesz i chcesz pracować. Zadbaj o idealne wyposażenie miejsca pracy we własnym domu. Informacje znajdziesz w powyższym artykule.
 2. Strój: Tak, to ważne! Ubranie powinno być wygodne, ale włączanie laptopa w piżamie nie pomoże Ci być lepiej zorganizowanym i bardziej produktywnym. Warto przed samym sobą poudawać, że jesteś w biurze.
 3. Nakład pracy: Masz całą masę zadań, terminów i projektów. Zrób plan swoich zadań i podziel je na części.
 4. Twój zespół: Bądź zawsze w kontakcie ze swoim zespołem. Wymiana myśli jest ważna i nie zawsze musi dotyczyć pracy.
 5. Przerwy: Rób przerwy. Twoja głowa potrzebuje świeżego powietrza. Wyjdź na chwilę na zewnątrz. Kiedy wrócisz, Twoja praca okaże się lżejsza!
 6. Nagroda: Osiągnąłeś sukces? Trzeba to uczcić! W nagrodę możesz zafundować sobie filiżankę kawy lub kawałek czekoladowego brownie, albo jedno i drugie. Tak zmotywujesz się do dalszej pracy.
Szukasz nowej pracy?

Świetnie! Poszukujemy do naszego zespołu OVB zmotywowanych pracowników. Jeśli w Twoim regionie brakuje miejsc pracy, po prostu wyślij nam swoje zgłoszenie.

Znajdź pracę w OVB

Przeczytaj również:

Silna kobieta patrzy na kamerę - negocjowanie podwyżki wynagrodzenia

| OVB Allfinanz Polska

Jak odnieść sukces w negocjacjach płacowych

Jakiś czas temu zaczałeś swoją pierwszą prawdziwą pracę. Wszystko idzie świetnie, tylko pensja mogłaby być trochę wyższa. Zanim jednak przeprowadzisz swoją pierwszą rozmowę o podwyżce, powinieneś zastanowić się nad kilkoma rzeczami. O jaką pensję możesz się ubiegać? Kiedy jest najlepszy czas na taką rozmowę i jak się do tego przygotować? W naszym artykule znajdziesz kilka wskazówek należy przestrzegać, aby uzyskać pożądaną pensję.

Młoda kobieta w płaszczu ogrzewa się przy filiżance - ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i ochrona przed włamaniem w sezonie jesienno-zimowym

| OVB Allfinanz Polska

Bądź bezpieczny w sezonie jesienno-zimowym: Jaka ochrona jest najlepsza?

Nadeszła właśnie pora, kiedy dni stają się coraz krótsze, a temperatury coraz niższe – jednym słowem idzie jesień. Opady i śliskie nawierzchnie zwiększają ryzyko wypadków, a szybko zapadający zmrok sprzyja włamywaczom. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie i uaktualnienie swojego ubezpieczenia na okres jesienno-zimowy.