Świadoma konsumpcja – zakupy z czystym sumieniem

|

Dwie młode kobiety na zakupach - Świadoma konsumpcja i zrównoważony rozwój
Najważniejsze fakty na temat zrównoważonego rozwoju i świadomej konsumpcji

Czas czytania: ok. 6 minuty

 • Jeśli chcesz wnieść swój wkład na rzecz bardziej zrównoważonego rozwoju, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, to dobrze przyjrzeć się swoim zakupom. W naszym codziennym życiu jest wiele rzeczy, które możemy zmienić, aby przyczynić się do zrównoważonej konsumpcji.
 • Fast fashion, tanie mięso i towary z tworzyw sztucznych to wrogowie naturalnego środowiska. W dłuższej perspektywie szkodzą nie tylko przyrodzie, ale i Twojemu portfelowi. Niskie ceny są kuszące, ale szybko zrozumiesz, że tak naprawdę to impuls do niekończącego się i samonapędzającego się cyklu konsumpcji.
 • Ci, którzy wybierają lepszą jakość, uczciwe warunki produkcji i wsparcie dla lokalnej gospodarki, zmniejszają swój ślad ekologiczny i aktywnie działają na rzecz zrównoważonego rozwoju, sprawiedliwości społecznej, a także własnego dobrobytu.
 • Chaotyczne zakupy mogą być sporym obciążeniem. Dlatego kupuj świadomie, zdobywaj informacje na temat produktów, przemyśl swoją dietę, a także sposób obchodzenia się z ubraniami, żywnością i różnymi innymi rzeczami.
 • Zamiast wydawać pieniądze na każdą kuszącą promocję i głośno reklamowaną ofertę specjalną, pomyśl o przeznaczeniu tych środków na coś sensownego. Może to być np. urlop z bliskimi, ciekawa aktywność lub finansowa poduszka bezpieczeństwa.

Promocje kuszą nas na okrągło. W listopadzie Twoją uwagę przyciągną licznymi okazjami Black Friday czy Cyber Monday. Oczywiście, trudno jest kupować wyłącznie to, czego naprawdę się potrzebuje, ale zrównoważona konsumpcja jest dobra i to nie tylko dla środowiska, ale także dla Twojego dobrego samopoczucia i portfela.

Prawdopodobnie w każdym z nas drzemie łowca okazji. I nic na to nie poradzimy. Dzieje się tak, bo jak odkryli psychologowie, promocje i specjalne okazje aktywują w naszym mózgu ośrodek nagrody. Na szczęście, zrównoważona konsumpcja staje się coraz bardziej istotnym zagadnieniem w naszym społeczeństwie. Fairtrade, produkty organiczne i minimalizm nie są już dziwnie brzmiącymi obcymi słowami. Coraz więcej młodych ludzi zwraca baczną uwagę na to, co kupuje i konsumuje.

Jak wyrzucanie rzeczy zanieczyszcza nasze środowisko

Faktem jest, że zasoby naszej planety są ograniczone. Coraz więcej ludzi konsumuje coraz więcej i coraz szybciej, a nasze środowisko wyraźnie z tego powodu cierpi. Przemysł, aby zaspokoić potrzeby rosnącej populacji, produkuje nieustannie, możliwie najszybciej i najtaniej.

Kampanie reklamowe i wyprzedaże mają sprawić, aby towar trafił do klienta jak najszybciej. W ten sposób niepotrzebnie kupione rzeczy lub tanie produkty o niskiej jakości równie szybko trafiają do kosza. I tak powstaje błędne koło.

„Szybka moda”

Fast fashion, czyli "szybka moda" to odzież o „krótkiej żywotności” produkowana jak najszybciej i jak najtaniej, którą można znaleźć w sklepach w ciągu kilku dni od pojawienia się nowego trendu. W krótkim czasie pojawia się następny trend, a wraz z nim następna kolekcja.

Duże marki odzieżowe i firmy typu fast fashion, takie jak np. Zara, wypuszczają na rynek do 24 kolekcji rocznie.  W ten sposób ubrania stają się coraz częściej jednorazowe.

Nie jest więc zaskoczeniem, że fabryki pracujące przez całą dobęmają globalny i ogromny wpływ na środowisko. W rezultacie mikroplastik i chemikalia przedostają się do wody i powodują jej zanieczyszczenie.

Poszczególne części i surowce służące do produkcji odzieży są importowane z całego świata. Liczy się niska cena produkcji, dlatego odbywa się ona w krajach, gdzie jest tzw. „tania siła robocza”. Następnie towar eksportowany jest do krajów kupujących. Niesprzedana nadwyżka, po bardzo krótkim czasie, trafia do śmieci, bo kolejna kolekcja jest już w drodze.

Odzież niszczona jest na masową skalę, zwłaszcza przez duże sieci tekstylne. Z 80 miliardów sztuk odzieży produkowanej każdego roku, 86 procent trafia do śmieci! Jednak zanim materiały ulegną degradacji, miną dziesiątki lat.

Jeśli będziesz chciał kupić tanie ubrania, upewnij się, że wiesz w jaki sposób trafiły one do sklepu. Czy aby nie powstały w fabrykach, w krajach trzeciego świata, gdzie pracują źle opłacani pracownicy. A wszystko po to, aby mogły zawisnąć chwilę na wieszaku.

Młoda kobieta przymierza ubrania

Niestety, szybka produkcja odbywa się również kosztem jakości. Ze względu na tanie surowce, ubrania nie służą zazwyczaj zbyt długo i muszą być szybko wymieniane. Tak więc kupuje się coś nowego. Dlatego też lepiej jest zainwestować w rzeczy dobrej jakości, którymi można cieszyć się przez długie lata.

Co oznacza świadoma konsumpcja

Jeśli chcesz żyć w sposób zrównoważony, nie możesz uniknąć przeanalizowania swoich zachowań konsumenckich. Świadoma konsumpcja oznacza przede wszystkim bardziej selektywne zakupy i zwracanie uwagi na ekologiczne i społeczne warunki produkcji towarów.

Robiąc zakupy rzadziej i bardziej świadomie pod względem jakości, wprowadzasz do swojego domu trwalsze produkty. Jeśli dodatkowo będziesz dbał o swoje rzeczy i naprawiał je zamiast wyrzucać, w dłuższej perspektywie zaoszczędzisz pieniądze, mimo wyższych kosztów zakupu.

Zrównoważona konsumpcja obejmuje również świadomą dietę. Dlatego warto przyjrzeć się produkcji naszej żywności i odpowiednio dostosować swoje zakupy. A wspieranie regionalnych producentów i rolnictwa ekologicznego jest nie tylko zrównoważone, ale i zdrowe!

Dwie młode kobiety na zakupach

Świadoma i zrównoważona konsumpcja zmniejsza ilość odpadów i zanieczyszczenia naszego środowiska. Duża część zwrotów, pochodzących ze sprzedaży internetowej jest nadal po prostu niszczona, ponieważ rozwiązanie to jest tańsze niż ponowne przetwarzanie i pakowanie towarów.

Zapasy lub stare kolekcje są również regularnie niszczone, zarówno w handlu stacjonarnym, jak i internetowym. Zbyt mała przestrzeń magazynowa, zbyt szybko zmieniające się trendy i ciągłe uzupełnianie nowych kolekcji zmuszają detalistów do spalania towarów fabrycznie nowych.

Niezaprzeczalnie dobrą rzeczą jest to, że osoby, które konsumują bardziej świadomie (a więc także mniej), nie tylko robią coś dla środowiska, ale także dla samych siebie. Ludzie, którzy cenią sobie zrównoważony rozwój i świadomą konsumpcję, żyją zdrowiej, są szczęśliwsi i posiadają mniej niepotrzebnych rzeczy.

Zrównoważona konsumpcja - zrównoważone życie

Aby zmienić niekorzystne warunki produkcji, zanieczyszczenie środowiska itp. w dłuższej perspektywie potrzebne jest wprowadzenie nowych regulacji dla przemysłu. Ale nawet na mniejszą skalę, Ty sam jako konsument możesz sporo zdziałać, zmieniając tylko kilka swoich przyzwyczajeń. Dzięki zrównoważonej konsumpcji wnosisz swój osobisty wkład i przyczyniasz się do zmian na lepsze.

Second hand, upcykling i wymiana ubrań. A dlaczego nie wybrać się na zakupy np. na pchli targ i nie dać nowego życia różnym starym przedmiotom? Istnieje też wiele platform internetowych, na których możesz kupić używane, ale nadal dobre rzeczy.

Podczas zakupów warto skupić się na jakości i wspierać marki, które świadomie produkują w sposób zrównoważony. Wybierać materiały z recyklingu, bawełnę organiczną czy towary fairtrade. Kto świadomie sięga po produkty wytwarzane proekologicznie i prospołecznie, ten aktywnie przyczynia się do poprawy sytuacji na świecie.

W rozpoznaniu produktów wytwarzanych w sposób zrównoważony i uczciwy mają pomóc klientom różne oznaczenia i etykiety.

Bądź czujny przy zakupie żywności! Większość produktów w supermarkecie nie ma nic wspólnego z idyllicznymi pastwiskami dla krów i zielonymi łąkami. Zwłaszcza mięso jest często importowane i produkowane tanio w złych warunkach.

Czy wiesz, że duża część dostępnych soków pomarańczowych pochodzi z koncentratów importowanych z Ameryki Południowej, ze szkodliwych dla środowiska monokultur, na których pracują źle opłacani pracownicy?

Rodzinne zakupy w supermarkecie

Najgorsze jednak jest to, że każdego roku na całym świecie około 1,3 miliarda ton żywności również trafia do kosza. Stanowi to aż jedną trzecią produkowanej żywności! Najlepiej byłoby więc zaplanować swoje potrzeby żywieniowe i nie kupować w nadmiarze.

Jak zmniejszyć nadmiar rzeczy

Z biegiem lat gromadzimy mnóstwo rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne. Może i Ty znasz to uczucie, kiedy nagromadzone w domu przedmioty powodują bałagan i nie dają żadnej radości?

Zrobienie porządku i pozbycie się wszystkiego, czego już się nie potrzebujesz ma działanie oczyszczające. Warto dobrze przyjrzeć się też własnej konsumpcji, i to nie tylko odnośnie mody.

Minimalizm jest w modzie

Moda na minimalizm również pokazuje, jak ważny jest schludny i uporządkowany sposób urządzania domu. Istnieje wiele porad i koncepcji, aby w tym pomóc, jak np. porady Marie Kondo czy idea garderoby kapsułowej. Postaw na mniejszą ilość rzeczy, ale lepszej jakości!

Oczywiście jednorazowe sprzątanie nie wystarczy. O wiele ważniejsza jest długoterminowa i zrównoważona konsumpcja. Niezależnie od tego, czy chodzi o modę, dekoracje wnętrz, sprzęt domowy czy zabawki, większość konsumentów ma w domu o wiele więcej rzeczy niż może wykorzystać.

Jeżeli nie kupujesz niepotrzebnych rzeczy, a tylko to, czego naprawdę potrzebujesz, nie tylko masz uporządkowane i spokojniejsze życie, ale także sprawiasz, że łatwiej Ci sprzątać, podróżować i przeprowadzać się.

Wskazówki dotyczące świadomej konsumpcji

A co to wszystko oznacza w obliczu zbliżającego się Black Friday? Oczywiście nie musisz całkowicie rezygnować z zakupów. Dzięki kilku poniższym wskazówkom możesz z czystym sumieniem wybrać się na polowanie na okazje.

 • Mniej znaczy więcej. Nie liczy się ilość, ale jakość! Kiedy kupujesz nowe ubrania lub inne rzeczy, wybieraj produkty trwałe i wysokiej jakości. Zrobisz zakupy nie tylko w zrównoważony sposób, ale także w dłuższej perspektywie zaoszczędzisz pieniądze. Dzięki temu nie będziesz musiał kupować co chwilę nowych rzeczy.
 • Zastanów się wcześniej, czego naprawdę potrzebujesz. Kupowanie czegoś tylko dlatego, że jest przecenione nie ma sensu, a na dłuższą metę nie daje też radości.
 • Spontaniczne zakupy są kuszące, ponieważ ośrodek nagrody w naszym mózgu lubi być aktywowany. Jak temu zaradzić: przemyśl swój zakup jeszcze raz albo wybierz się na mały spacer. Często uświadamiasz sobie wtedy, że być może nie potrzebujesz nowej koszulki lub fantazyjnego świecznika.
 • Kupując żywność, nie kupuj więcej niż jesteś w stanie zjeść. Wybieraj także produkty sezonowe i regionalne oraz żywność ekologiczną. Jest to również zdrowsze i smaczniejsze.
 • Drewno, bawełna i inne naturalne materiały są lepsze niż plastik - czy to w przypadku zabawek, mebli, sprzętu kuchennego czy odzieży.
 • Zamiast krótkotrwałych trendów postaw na to, co ponadczasowe. Szczególnie w przypadku wyposażenia wnętrz i mody najnowsze trendy szybko się zmieniają.
 • Slow fashion zamiast fast fashion! Wspieraj zrównoważonych producentów, uczciwych wytwórców i lokalną gospodarkę. Postaw na tekstylia lub inne produkty, które są produkowane lokalnie.

Badania pokazują, że coraz więcej młodych ludzi zwraca uwagę na świadomą i zrównoważoną konsumpcję. Rośnie zapotrzebowanie na produkty nieopakowane, kosmetyki bez mikroplastiku, żywność wolną od zanieczyszczeń i uczciwą modę.

Postępując w ten sposób, nie tylko wspomagasz działania na rzecz uczciwych warunków i zrównoważonego rozwoju, ale także możesz bardziej świadomie i rozsądnie wykorzystać swoje pieniądze na inne cele. Na przykład, na spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną.

Zawsze też warto odkładać pieniądze na emeryturę i w ten sposób zabezpieczyć swoją przyszłość. Możesz też mądrze zainwestować zaoszczędzone pieniądze, abyś mógł kiedyś spełnić swoje wielkie marzenie.

Potrzebujesz pomocy w planowaniu finansowym?

Doradca OVB chętnie pomoże Ci uporządkować Twoje finanse i wskaże najlepsze opcje inwestycyjne.

Przeczytaj również:

Młoda kobieta siedząca przy stole ze smartfonem, notesem i dokumentami do prowadzenia domowej księgowości

| OVB Allfinanz Polska

Prowadzenie domowej księgowości - jak kontrolować swoje finanse?

W codziennym zabieganiu niewiele osób analizuje, jak wyglądają ich finanse. Domowa księgowość pomoże Ci śledzić Twoje dochody i wydatki. Najlepsze jest to, że prowadzenie takiej domowej księgowości nie jest wcale trudne. Nie musisz być ekspertem w dziedzinie księgowości - wystarczy, że będziesz się starał.

Dziewczynka z serduszkiem i świątecznymi światełkami - Właściwe inwestowanie pieniędzy

| OVB Allfinanz Polska

Rozsądne inwestowanie - jak zyskać więcej ze swoich oszczędności

Niedługo święta! Roczne premie, „trzynastki” i prezenty gotówkowe na Boże Narodzenie uprzyjemniają przełom roku wielu osobom. I choć jest to kuszące, nie powinno się wszystkiego wydawać od razu. Rozsądniej byłoby właściwe zainwestowanie tych pieniędzy i zadbanie o własną przyszłość. Jak to zrobić, oto kilka wskazówek.