Ubezpieczenie dla młodych ludzi: wszystko, co musisz wiedzieć

|

Młoda kobieta biega w parku
Najważniejsze fakty o młodych ludziach i ubezpieczeniach

Czas czytania: ok. 5 minuty

  • Wielu młodych ludzi nie jest zaznajomionych z tematem ubezpieczeń. 43 procent generacji Z ma niewielką wiedzę na temat poszczególnych produktów.
  • Istnieją trzy rodzaje ubezpieczeń: obowiązkowe, podstawowe i opcjonalne.
  • Powinieneś zatroszczyć się o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i od niezdolności do pracy. To one chronią cię przed poważnymi zagrożeniami.
  • Niektóre rodzaje ubezpieczeń, takie jak międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne, mogą być pożytecznym dodatkiem.
  • Regularnie sprawdzaj umowy i w razie potrzeby zmieniaj je lub anuluj. To pomoże Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Ubezpieczenie od niezdolności do pracy, ubezpieczenie artykułów gospodarstwa domowego lub ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej - lista ubezpieczeń jest długa, a zapamiętanie ich prawie niemożliwe. Można znaleźć polisę ubezpieczającą każdą sytuację życiową, każdy przedmiot wartościowy i każdą okoliczność. Zastanów się więc jakich ubezpieczeń potrzebujesz? Które z nich są ważniejsze? W tym artykule dowiesz się, którymi polisami ubezpieczeniowymi powinni szczególnie zainteresować się młodzi ludzie.

Pokolenie Z - młodzi, cyfrowi, zaangażowani, spontaniczni. Pokolenie to obejmuje osoby urodzone między 1995 a 2010 rokiem. Międzynarodowe badanie CAPCO z 2021 r. pokazuje, że 43 procent generacji Z nie zna się na ubezpieczeniach i nie czuje się dobrze poinformowanych o poszczególnych produktach. Też tak uważasz? Jeśli nie jesteś już ubezpieczany przez rodziców, musisz sam się ubezpieczyć. Wyróżnia się trzy rodzaje ubezpieczeń: obowiązkowe, podstawowe i opcjonalne.

Potrzebujesz tych ubezpieczeń

W Polsce niektóre ubezpieczenia są obowiązkowe i należą do tzw. ustawowych ubezpieczeń. Należą do nich ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu i ubezpieczenie rolne.

Ubezpieczenie na życie

Obowiązkowe jest dla wszystkich w Polsce: ubezpieczenie zdrowotne. Jako młoda osoba jesteś automatycznie ubezpieczony wraz z rodzicami. Jednak gdy skończysz 25 lat lub Twój miesięczny dochód przekracza próg dochodów, musisz wykupić własne ubezpieczenie. Możesz mieć ustawowe lub prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Jako pracownik jesteś automatycznie objęty ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli jesteś na przykład samozatrudnionym, możesz przejść na prywatne ubezpieczenie na życie.

Ubezpieczenie pojazdów

Masz samochód i regularnie dojeżdżasz nim do pracy? W takim razie musisz posiadać polisę ubezpieczeniową OC. Jeśli spowodujesz wypadek i uszkodzisz swoim samochodem inny pojazd, ubezpieczenie to pokryje szkody. Jeśli w wyniku wypadku, będziesz przez pewien czas niezdolny do pracy, przydałaby Ci się polisa zabezpieczająca Twoje finanse na ten okres.

Ubezpieczenie psa

Są kraje, w których ubezpieczenie psa jest już obowiązkowe. Jeśli prywatne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie obejmuje Twojego czworonożnego przyjaciela, wtedy będzie Ci potrzebne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla właściciela psa. Gdyby Twój pies zranił człowieka lub inne psyalbo np. wybiegł na drogę, powodując wypadek, Twój ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i pokryje koszty za powstałe szkody.

Kobieta bawiąca się z psem w lesie

Te ubezpieczenia są ważne

Oprócz obowiązkowych polis ubezpieczeniowych istnieje kilka rodzajów przydatnych ubezpieczeń, które warto posiadać. Chronią one przed poważnymi zagrożeniami finansowymi. Kluczowe jest to, czy samodzielnie możesz ponosić ryzyko ubezpieczeniowe? Jeśli nie, takie ubezpieczenia byłyby Ci potrzebne.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest jednym z najważniejszych rodzajów ubezpieczeń. Jeśli przypadkowo uszkodzisz wartościowy przedmiot należący do sąsiada lub np. kogoś zranisz, powstałe obrażenia, uszkodzenia lub straty finansowe mogą okazać się bardzo kosztowne. Potencjalnie mogą to być nawet kwoty, idące w miliony złotych i stwarzać dla Ciebie wielkie ryzyko finansowe. Posiadając ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, chronisz się przed wysokimi roszczeniami odszkodowawczymi - ubezpieczenie pokrywa bowiem powstałe koszty za Ciebie.

Nasza wskazówka: Na rynku są polisy ubezpieczeniowe od odpowiedzialności cywilnej, które zawierają odszkodowanie za zgubione klucze. Jeśli np. zgubisz klucze do mieszkania, i konieczna okaże się wymiana centralnego zamka, co może generować spore koszty, z pomocą przyjdzie Ci właśnie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczenie mieszkania

Twój drogi rower został skradziony, uszkodzona rura zalewa mieszkanie lub np. dochodzi do pożaru - w takich przypadkach, koszty powstałych szkód pokrywane są z ubezpieczenia mieszkania. A Ty masz środki np. na remont, co oznacza, że za zakup nowych sprzętów czy mebli nie musisz płacić z własnej kieszeni.

Młoda para patrzy w bok

Te ubezpieczenia są opcjonalne

Niektóre polisy ubezpieczeniowe nie są absolutnie niezbędne, ale mogą być dobrym dodatkiem do ochrony ubezpieczeniowej. Z tym ubezpieczeniem powinieneś zadać sobie pytanie, czy chcesz ponosić to ryzyko samodzielnie. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, warto skorzystać z następujących ubezpieczeń:

Prywatne ubezpieczenie wypadkowe

Wypadki zdarzają się nagle i niespodziewanie - zwłaszcza w czasie wolnym, w domu, podczas uprawiania sportu lub kiedy jedziesz w korku. Jeśli masz trwałą niepełnosprawność fizyczną po wypadku i jesteś czasowo niezdolny do pracy, szybko mogą pojawić się problemy finansowe. W takich sytuacjach prywatne ubezpieczenie wypadkowe wypłaca Ci jednorazową kwotę, tzw. rentę inwalidzką.

Międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne

Jeśli doznasz urazu lub zachorujesz za granicą, Twoje polskie ubezpieczenie na życie pokryje zazwyczaj koszty krótkoterminowych podróży w obrębie UE. Jednak nie wszystkie usługi są refundowane za granicą. Jeśli więc chcesz mieć kompleksowe ubezpieczenie lub podróżujesz za granicę na dłuższy okres czasu, międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne jest koniecznością.

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu

Jest wiele ubezpieczeń, które są ważne i potrzebne, ale wszystkie kosztują. Regularne składki mogą stanowić obciążenie dla budżetu, zwłaszcza dla młodych ludzi lub osób rozpoczynających karierę zawodową. Jest jednak kilka prostych sposobów, które pomogą zmniejszyć składkę.

  1. Regularnie sprawdzaj umowy. Czy Twoje ubezpieczenie jest nadal odpowiednie w Twojej sytuacji życiowej? Regularna kontrola i analiza pokaże, czy przypadkiem nie potrzebujesz zmiany ubezpieczenia.
  2. Weryfikuj niepotrzebne umowy. Zastanów się czy nadal potrzebujesz daną polisę ubezpieczeniową. Nowe produkty często oferują lepszy stosunek jakości do ceny. Zmiana może być opłacalna. Jeśli nie jesteś tego pewien, nasi doradcy mogą Ci pomóc.
  3. Im wcześniej tym lepiej. Niektóre polisy ubezpieczeniowe, opłaca się wykupić wcześniej. Przy ubezpieczeniu na wypadek niezdolności do pracy, korzystasz z niższych składek jako młoda osoba. Jeśli chodzi o prywatne świadczenia na programy emerytalne, im wcześniej zaczniesz płacić składki, tym dłużej Twoje pieniądze będą pracować dla Ciebie.

Przeczytaj również:

Silna kobieta patrzy na kamerę - negocjowanie podwyżki wynagrodzenia

| OVB Allfinanz Polska

Jak odnieść sukces w negocjacjach płacowych

Jakiś czas temu zaczałeś swoją pierwszą prawdziwą pracę. Wszystko idzie świetnie, tylko pensja mogłaby być trochę wyższa. Zanim jednak przeprowadzisz swoją pierwszą rozmowę o podwyżce, powinieneś zastanowić się nad kilkoma rzeczami. O jaką pensję możesz się ubiegać? Kiedy jest najlepszy czas na taką rozmowę i jak się do tego przygotować? W naszym artykule znajdziesz kilka wskazówek należy przestrzegać, aby uzyskać pożądaną pensję.

uśmiechnięty uczeń – nauka zawodu

| OVB Allfinanz Polska

Nauka zawodu czy studia - co przyniesie Ci większe korzyści?

Dla młodych ludzi, to chyba jedna z najważniejszych życiowych decyzji - co robić po ukończeniu szkoły. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości, ale mając tak duży wybór, nie zawsze łatwo jest podjąć decyzję. Jak wybrać to, co jest dla Ciebie korzystniejsze i czy lepiej szukać swojego miejsca na uniwersytecie czy zdecydować się bezpośrednio na naukę zawodu? Przedstawimy Ci wady i zalety każdej z tych opcji, a także damy kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.