Pracujący student - wszystko, co musisz wiedzieć na temat pracy w czasie studiów

|

Pracujący student - wszystko na temat pracy w czasie studiów

Z uczelni do biura - większość studentów w Europie jednocześnie studiuje i pracuje. Dodatkowa praca pozwala nie tylko poprawić studencki budżet. Pracujący student zdobywa również cenne doświadczenie na przyszłość, nawiązuje kontakty i zaznajamia się z branżą jeszcze przed ukończeniem studiów. Istnieje wiele sposobów na zarabianie pieniędzy podczas studiów, czy to na uczelni, czy w jakiejś firmie, na stałe lub tylko podczas przerwy międzysemestralnej. W zależności od rodzaju zatrudnienia należy jednak pamiętać o przestrzeganiu pewnych ogólnych zasad.

Nadal popularny jest stereotypowe myślenie o studiach jako beztroskich latach młodości, chociaż w dzisiejszych czasach życie codzienne studentów wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś. Oprócz napiętych planów zajęć, ogromnej liczby egzaminów i upływających terminów na  oddanie prac, coraz więcej studentów ma także obowiązki wynikające z pracy dorywczej, jakiej się podejmują, aby sfinansować swoje studia lub zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe.

Ilu studentów jednocześnie studiuje i pracuje?

W badaniu Eurostudent przeanalizowano zachowania studentów z 28 krajów europejskich stwierdzając, że ponad połowa respondentów w czasie przeprowadzania badania dodatkowo pracowała. W sumie respondenci pracowali dodatkowo średnio od 5 do 20 godzin tygodniowo. Razem z czasem, który trzeba poświęcić na wykłady, projekty i naukę, tygodniowy wymiar pracy w 90 procentach krajów wynosi znacznie ponad 40 godzin. Jest więc większy, niż w przypadku przeciętnego pracownika. I jak tu mówić o leniwym życiu studenckim? Głównym powodem podjęcia dodatkowej pracy jest wynagrodzenie - połowa ankietowanych studentów stwierdziła, że nie byłaby w stanie ukończyć studiów bez pracy dodatkowej, a jedna czwarta twierdzi, że boryka się wręcz z poważnymi problemami finansowymi.1

Dlaczego warto pracować dodatkowo?

Zalety pracy dodatkowej są oczywiste. Dla wielu priorytetem jest finansowanie studiów i kosztów utrzymania. Studiowanie jest drogie, trzeba przecież płacić za mieszkanie, wyżywienie i różne aktywności podejmowane w czasie wolnym, a w przypadku studiów na uczelniach prywatnych trzeba jeszcze opłacać czesne. Wsparcie rodziców w wielu przypadkach nie wystarcza i budżety szybko się wyczerpują.

 

»Wielu pracodawców preferuje kandydatów, którzy mogą pochwalić się praktycznym doświadczeniem.«

Ważną zaletą pracy dodatkowej jest też uzyskanie przez studentów doświadczenia zawodowego i umiejętności praktycznych, tak cenionych przez pracodawców. W większości zawodów ważne jest właśnie rozwijanie i ćwiczenie w praktyce umiejętności miękkich, takich jak np. praca w zespole, samodzielność, odporność na stres. Jeśli pracuje się w branży, związanej z kierunkiem studiów i własnymi aspiracjami zawodowymi, zdobędzie się dodatkowo specjalistyczną wiedzę, która będzie przydatna w przyszłości. Pomaga to również w znalezieniu pracy po ukończeniu studiów - wielu pracodawców preferuje bowiem kandydatów, którzy mogą pochwalić się praktycznym doświadczeniem. Niektórzy pracodawcy zatrudniają właśnie tych absolwentów, którzy podczas studiów pracowali u nich. W takim przypadku nie trzeba nawet szukać nowej pracy.

Gdzie mogę zatrudnić się jako student i jakie są możliwości pracy w czasie studiów?

Będąc studentem ma się różne możliwości pracy zarobkowej. Jeśli nie ma się wystarczająco dużo czasu w trakcie semestru, można również poszukać zatrudnienia w przerwie międzysemestralnej i dobrze wykorzystać swój czas wolny.

Wielu pracodawców jest zainteresowana zatrudnianiem studentów, w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin. Poniżej znajdziecie informacje, co należy wiedzieć i wziąć pod uwagę przy podejmowaniu swojej pierwszej pracy zarobkowej.

Studenci nadal chętnie wybierają typowe prace studenckie: w handlu, gastronomii, usługach, hotelarstwie lub prace sezonowe. Inni szukają konkretnych firm i instytucji, które pasują do ich zainteresowań i upragnionej pracy i będą dobrze prezentować się w CV. Ogłoszenia o pracy można znaleźć na przykład w mediach społecznościowych lub na internetowych giełdach pracy. Wiele szkół wyższych organizuje również własne giełdy pracy.

Czy chcesz podjąć samodzielną pracę podczas studiów?

W OVB możesz pracować będąc studentem i zacząć przygotowania do swojej kariery zawodowej.

Ogólne warunki prawne pracy dla studentów

Oto ważne informacje, z jakimi warto się zapoznać przed podjęciem pracy zarobkowej w czasie studiów.

Ile mogę zarobić w pracy jako student?

Osoba, która nie ukończyła 26 roku życia może zarobić nieopodatkowana kwotę na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Powyżej tej kwoty wynagrodzenie jest opodatkowane odpowiednio z danym progiem podatkowym.

Warto również wiedzieć, że jeżeli student (do 25 roku życia) uzyska w roku podatkowym zarobki powyżej kwoty 3089 zł, to jego rodzic traci prawo do ulgi prorodzinnej na to dziecko. Jeśli jest to rodzic samotnie wychowujący, to traci prawo do wspólnego rozliczenia podatkowego z tym dzieckiem.

A co z moim ubezpieczeniem w ZUS, jeśli pracuję dodatkowo?

Student zatrudniony na umowę zlecenie, który nie ukończył 26 lat nie płaci składek na ubezpieczenie społeczne, ani zdrowotne. Aby mieć prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, musi zostać zadeklarowany jako członek rodziny i zgłoszony do ubezpieczenia jednego z rodziców, który podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu. W przypadku gdy studentowi nie przysługuje status członka rodziny osoby ubezpieczonej, ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu bycia studentem. W takiej sytuacji do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza go uczelnia.

W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę student obowiązany jest do płacenia pełnych składek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

W kwestii takich ubezpieczeń jak: ubezpieczenie OC, ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy, ubezpieczenie podróżne, itp., które zależne są od indywidualnej sytuacji, najlepiej zasięgnąć porady eksperta.

Czy masz dodatkowe pytania dotyczące swoich finansów?

Skontaktuj się z Doradcą OVB w Twojej okolicy i uzyskaj bezpłatną pomoc w zakresie pytań finansowych.

Zacznij karierę w OVB będąc studentem

Jeśli interesuje Cię zróżnicowana praca dodatkowa z elastycznym czasem pracy, oparta na kontaktach z ludźmi, zajrzyj na naszą stronę poświęconą karierze. Jako Doradca OVB możesz sam zdecydować, kiedy i ile chcesz pracować. A może tak bardzo polubisz pracę dodatkową, że po studiach będziesz chciał ją kontynuować.

Samodzielna praca, dająca dużą swobodę, młody zespół i solidne szkolenia ułatwią Ci rozpoczęcie pracy już teraz, aby w przyszłości rozwijać swoją karierę i nie tracić czasu na poszukiwanie zatrudnienia i okres próbny. Po prostu porozmawiaj z Doradcą OVB w Twojej okolicy, aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości wejścia na rynek pracy.

Przeczytaj również:

Rozmawiający studenci - Finansowanie studiów

| OVB Allfinanz Polska

Jak sfinansować swoje studia?

Chcesz studiować? Masz już licencjat, ale decydujesz się na studia magisterskie? Nawet jeśli nie musisz opłacać czesnego, studiowanie pociąga za sobą duże koszty. Dlatego w naszym artykule znajdziesz wskazówki i praktyczne sposoby, aby mieć środki na sfinansowanie swoich studiów.

Kandydaci do rozmowy kwalifikacyjnej na Doradcę OVB

| OVB Allfinanz Polska

5 rad, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Doradzają i pomagają, przygotowują indywidualne rozwiązania finansowe i do tego nie mają szefa – praca na własny rachunek, jako Doradca OVB staje się coraz bardziej atrakcyjna, szczególnie dla młodych ludzi. Dowiedz się, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna na to stanowisko i jak najlepiej się do niej przygotować!