Jak odnieść sukces w negocjacjach płacowych

|

Silna kobieta patrzy na kamerę - negocjowanie podwyżki wynagrodzenia
Najważniejsze fakty na temat negocjowania wynagrodzenia

Czas czytania: ok. 4 minuty

  • Mężczyźni zwykle częściej niż kobiety proszą o podwyżkę wynagrodzenia i z większą pewnością siebie przystępują do negocjacji.
  • Można spodziewać się wzrostu wynagrodzenia średnio o trzy do dziesięciu procent. Jeśli zmieniasz pracę, może to być nawet 20 procent podwyżki.
  • Odpowiedni czas i dobre przygotowanie mają kluczowe znaczenie dla udanych negocjacji.
  • Jeśli znasz swoją wartość rynkową i korzystasz z ukierunkowanych porad, możesz łatwiej uzyskać pożądane wynagrodzenie.

Jakiś czas temu zaczałeś swoją pierwszą prawdziwą pracę. Wszystko idzie świetnie, tylko pensja mogłaby być trochę wyższa. Zanim jednak przeprowadzisz swoją pierwszą rozmowę o podwyżce, powinieneś zastanowić się nad kilkoma rzeczami. O jaką pensję możesz się ubiegać? Kiedy jest najlepszy czas na taką rozmowę i jak się do tego przygotować? W naszym artykule znajdziesz kilka wskazówek należy przestrzegać, aby uzyskać pożądaną pensję.

Rozmowa w sprawie podwyżki wynagrodzenia nie zawsze jest łatwa. Szczególnie dla kobiet stanowi to duże wyzwanie. Badanie GUS z 2022 roku wyraźnie potwierdza, że kobiety przystępują do negocjacji płacowych z mniejszą pewnością siebie niż mężczyźni. Zresztą kobiety proszą o podwyżkę 85% rzadziej niż mężczyźni. Ten “problem z pewnością siebie” oznacza też, że kobiety rzadziej otrzymują wynagrodzenie, o które faktycznie proszą. Ale jedno jest pewne: wiele kobiet chce podwyżki swoich płac. Pytanie brzmi, jak to zrobić skutecznie.

Negocjacje wynagrodzenia - kiedy i ile?

W zależności od wielkości firmy, branży, czasu pracy w firmie i doświadczenia zawodowego, zazwyczaj można uzyskać od trzech do dziesięciu procent podwyżki. Jeśli zmienisz pracę, możesz negocjować z nowym pracodawcą jeszcze wyższą stawkę. Zwłaszcza jeśli jesteś tzw. “podebranym” pracownikiem, zazwyczaj możesz liczyć nawet na 20 procent podwyżki.

Właściwy czas na rozmowę jest kluczowy. Odpowiedni czas to na przykład koniec okresu próbnego, zmiana umowy lub zwiększenie odpowiedzialności. Odpowiednią okazją jest oczywiście również awans. Wiosna to szczególnie dobra pora roku na negocjacje płacowe. W tym czasie cele firmy na rok są zwykle już ustalone, a menedżer wie, ile pozostało budżetu.

Młody człowiek śmieje się pewnie - Przygotowanie na negocjacje wynagrodzenia

Nasza wskazówka: Zamiast sformułowania “podwyżka” wynagrodzenia, możesz również poprosić o korektę wynagrodzenia. Korekta brzmi o wiele bardziej pozytywnie niż podwyżka. Dlaczego nie spróbować?

Oblicz swoją wartość rynkową

Zanim przystąpisz do negocjacji, powinieneś poznać swoją wartość rynkową. Wielu pracowników uważa, że to trudne, ale wcale tak nie musi być. Jeśli znasz swoją wartość, możesz iść na spotkanie z większą pewnością siebie i żądać więcej. Jak poznać swoją wartość? Pierwszym krokiem jest porównanie średnich wynagrodzeń za pracę w swojej branży. Pomocne mogą okazać się również ogłoszenia o pracę. Można tam znaleźć szacunkowe przedziały wynagrodzenia.

Jednak Twoje osobiste umiejętności i kariera są najważniejszymi czynnikami. Czynniki takie jak: wykształcenie, dodatkowa edukacja, doświadczenie zawodowe lub odniesione już sukcesy znacznie zwiększają Twoją wartość rynkową.

Jak przygotować się do negocjacji wynagrodzenia

Znając swoją wartość rynkową, masz już najważniejszą podstawę do rozmowy. Zapisz swoje argumenty i zastanów się dokładnie, co udało Ci się do tej pory osiągnąć dla firmy. Podczas rozmowy najlepiej jest przedstawić najmocniejsze argumenty na sam koniec. W ten sposób pozostaną na dłużej w pamięci rozmówcy.

Sześć psychologicznych sztuczek przy negocjacjach płacowych

Oprócz wiarygodnych i znaczących argumentów, możesz też użyć kilku prostych sztuczek podczas negocjacji. Istnieje kilka psychologicznych i retorycznych sztuczek, które mogą pomóc, zwiększyć szansę na uzyskanie pożądanego wynagrodzenia.

  • Przedstaw swoje warunki. Jeśli podasz żądaną pensję na samym początku rozmowy, będziesz bardziej pewny siebie. Ponadto podana kwota często służy jako punkt odniesienia do dalszej części rozmowy.
  • Podaj kwotę nieparzystą - kwota nieparzysta daje Twojemu szefowi poczucie, że masz to przemyślane. Zawsze podawaj kwotę rocznej pensji brutto.
  • Bądź pewny siebie. Unikaj trybu przypuszczającego i słabych wyrażeń, takich jak „mógłbym, miałbym lub byłoby”. Zamiast tego mów jasnymi i wyrazistymi zdaniami.
Pewna siebie kobieta - udane negocjacje wynagrodzenia
  • Nie bój się niewygodnej ciszy: Zwłaszcza przy negocjacjach może się zdarzyć, że wszyscy zamilkną. Nie powinieneś się jednak martwić w takiej sytuacji, lecz po prostu przeczekać tę ciszę. To pokazuje Twoją determinację i pewność siebie. Ale tutaj też lepiej nie przesadzaj.
  • Bądź otwarty na kompromisy: Bądź elastyczny i dostosuj się do swojego przełożonego. Oprócz wynagrodzenia można uzyskać inne świadczenia, takie jak  firmowy program emerytalny lub dalsze szkolenia.
  • Nigdy nie akceptuj pierwszej oferty. Nie powinieneś przyjmować pierwszej kontroferty. Dlaczego? Bo nigdy nie będzie to najlepsza oferta. Jeśli użyjesz jej jako wyjściowej, dasz miejsce na lepszą propozycję.

Oto typowe błędy, których należy unikać

Są też pewne rzeczy, które można zrobić źle. Naturalnym zjawiskiem, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwsze negocjacje dotyczące wynagrodzenia, będzie pewna nerwowość. Jeśli uda Ci się uniknąć poniższych pięciu błędów, Twoje negocjacje płacowe mają poważne szanse zakończyć się sukcesem.

1. Brak przygotowania

Jeśli podejdziesz do rozmowy bez wiarygodnych i mocnych argumentów, będziesz miał trudności z uzasadnieniem podwyższenia swojej pensji. Poszukaj argumentów, które pokazują Twoją wydajność i umiejętności. Na Twoją korzyść przemawia na przykład: odpowiedzialność osobista, nowe obszary odpowiedzialności lub pomyślnie zakończone projekty.

2. Niewłaściwe argumenty

Dla Twojego przełożonego liczy się przede wszystkim jeden argument: to, jak przyczyniasz się do sukcesu firmy. Problemy osobiste lub finansowe niekoniecznie uzasadniają żądanie wynagrodzenia. Dlatego przygotuj wiarygodne i uzasadnione argumenty.

3. Niedocenianie siebie

To zupełnie normalne, że denerwujesz się przed tego rodzaju spotkaniem, nie należy więc z tego powodu tracić pewności siebie. Jeśli znasz swoją wartość rynkową, możesz uzasadnić wyższe wynagrodzenie.

4. Wybranie niewłaściwego czasu

Czas jest najważniejszy. Imprezy firmowe, wewnętrzne kryzysy czy krótka pogawędka przy ekspresie do kawy to nie są idealne chwile na takie rozmowy. Właściwy moment może zadecydować o sukcesie lub porażce.

5. Brak konkretnych oczekiwań dotyczących wynagrodzenia

Przed rozpoczęciem negocjacji zastanów się, jakiego wynagrodzenia konkretnie oczekujesz. Jeśli nie podasz takiej kwoty, Twój menedżer będzie miał swoją propozycję i zazwyczaj nie będzie ona odpowiadała Twoim wyobrażeniom. Dlatego najpierw sprecyzuj konkretny cel i zanim przystąpisz do negocjacji, określ wysokość swojej wymarzonej pensji.

Przeczytaj również:

Młoda kobieta biega w parku

| OVB Allfinanz Polska

Ubezpieczenie dla młodych ludzi: wszystko, co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie od niezdolności do pracy, ubezpieczenie artykułów gospodarstwa domowego lub ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej - lista ubezpieczeń jest długa. Zapamiętanie ich jest prawie niemożliwe. Istnieje polisa ubezpieczeniowa na każdą sytuację życiową, każdy przedmiot wartościowy i każdą okoliczność. Jakich ubezpieczeń potrzebujesz? Które z nich są ważniejsze? W tym artykule dowiesz się, którymi polisami ubezpieczeniowymi powinni szczególnie zainteresować się młodzi ludzie.

Kobieta z protezą ręki - ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej

| OVB Allfinanz Polska

Ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej - jak chronić swoje dochody

Co zrobić, gdy z dnia na dzień stajesz sie niezdolny do pracy? Taka sytuacja może się wydarzyć nagle, jeśli ulegniesz wypadkowi lub ciężko zachorujesz, co uniemożliwi Ci wykonywanie swojej pracy. W takim przypadku, przed stratami finansowymi może Cię właśnie ochronić ubezpieczenie od niezdolności do pracy zawodowej. Pokażemy Ci, co zawiera ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa i kiedy warto wziąć je pod uwagę.