Sezon festiwalowy. Z tymi ubezpieczeniami jesteś optymalnie przygotowany

|

Dwóch młodych mężczyzn uśmiecha się do kamery
Najważniejsze fakty o ubezpieczeniu podczas festiwali

Czas czytania: ok. 5 minuty

  • Festiwale są: głośne, kolorowe i dostarczają niezapomnianych wrażeń. Festiwale cieszą się szczególną popularnością wśród ludzi młodych.
  • Podczas festiwalu wiele może się zdarzyć. Aby w pełni cieszyć się imprezą, warto być przygotowanym na różne scenariusze.
  • Istnieją odpowiednie ubezpieczenia dla różnych sytuacji. Najbardziej przydatne to: ubezpieczenie samochodu, OC i wypadkowe.
  • Odpowiednie przygotowanie to klucz do udanej zabawy. Dzięki tym wskazówkom będziesz mógł beztrosko bawić się na festiwalu.

Lato to czas festiwali, a więc głośnej muzyki, kempingów i wspaniałej zabawy. Przy tej okazji zdarzają się niestety też: kradzieże, awarie samochodów i nieszczęśliwe wypadki. Tak więc, oprócz zabawy, uczestnicy festiwali powinni brać pod uwagę pewne ryzyka. Aby móc beztrosko spędzać czas, warto zainteresować się odpowiednim ubezpieczeniem. Pokażemy, jak być dobrze przygotowanym.

Open'er Festival w Polsce, Tomorrowland w Belgii, Rock am Ring w Niemczech czy Ultra Europe w Chorwacji - w całej Europie odbywa się wiele festiwali muzycznych, które niezmiennie cieszą się ogromną popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi. Około jedna czwarta uczestników festiwali nie przekroczyła jeszcze 30-stki.

Festiwale trwają często kilka dni i są wyjątkowym przeżyciem, czasem nawet dość wyczerpującym. Ważne, aby dobrze się do nich przygotować i cieszyć przygodą. Festiwal to okazja do odkrywania nowej muzyki, poznawania ludzi i zapewnienia sobie niezapomnianych wspomnień.


Dobrze wiedzieć: Według badań przeprowadzonych w UE przez Festivalfire w 2022 roku, 40 procent ankietowanych wydało na bilet ponad 200 euro. W Polsce ceny biletów to przedział około 100 do 300 euro. Biorąc pod uwagę wysokie koszty, dobrze byłoby, aby obyło się bez przykrych zdarzeń. Dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie.

Dlaczego ubezpieczenie na festiwalach jest ważne

Festiwale i ubezpieczenia? Jak najbardziej! Podczas festiwalu wiele może się zdarzyć. Abyś mógł w pełni cieszyć się imprezą, powinieneś być przygotowany na sytuacje awaryjne. Odpowiednie ubezpieczenie ochroni Cię przed konsekwencjami finansowymi. A co takiego może się przydarzyć w dzień festiwalu?

W drodze:

Wsiadasz do swojego samochodu wcześnie rano, na wpół śpiący, jesteś coraz bliżej celu i nagle: Twój samochód się psuje lub, co gorsza dochodzi do wypadku. Dalej nie pojedziesz!

Na parkingu:

Zostawiasz samochód i swoje rzeczy w samochodzie. Następnego ranka twój samochód jest uszkodzony, a co cenniejsze rzeczy zniknęły.

Podczas imprezy:

Najważniejsza na festiwalu jest dobra zabawa. Na nierównym podłożu lub po wypiciu alkoholu, łatwo można się przewrócić i doznać urazu. W tym samym czasie Twój namiot jest niestrzeżony i ktoś kradnie z niego Twoje rzeczy.

W nocy:

Kiedy śpisz w namiocie na kempingu, ktoś kradnie Twój samochód. Cały festiwal schodzi na dalszy plan.

Jakie polisy ubezpieczeniowe są dostępne?

Niezależnie od tego, czy dochodzi do awarii, wypadku czy kradzieży - liczba możliwych nieszczęśliwych zdarzeń jest spora - nie ma jednego ogólnego ubezpieczenia festiwalowego. Są natomiast odpowiednie ubezpieczenie dla różnych sytuacji. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Jakie ubezpieczenie pokrywa szkody związane z autem?

Istnieją różne rodzaje ubezpieczenia samochodu. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i ma zastosowanie w przypadku powstania obrażeń u innych osób lub uszkodzenia samochodów. Dodatkowe ubezpieczenie można uzyskać wykupując dobrowolne polisy ubezpieczeniowe.

Jeśli Twój samochód zostanie uszkodzony lub skradziony, ubezpieczenie AC częściowo pokryje koszty. Uszkodzenia spowodowane np. przez burze, są również objęte ubezpieczeniem. Kompleksowe ubezpieczenie AC obejmuje wszystkie korzyści z częściowej ochrony i pokrywa prawie wszystkie szkody dotyczące samochodu. Sprawdza się również w przypadku aktów wandalizmu lub wypadków spowodowanych przez kierowcę.

Jeśli chcesz pojechać na festiwal z grupą znajomych, możesz wynająć samochód wieloosobowy. W przypadku wynajmu samochodu  podstawowe OC jest już zawarte w ubezpieczeniu samochodu. Opcjonalnie można wykupić dodatkowe warianty ubezpieczenia.

Co się stanie, jeśli przydarzy Ci się kontuzja na festiwalu?

Alkohol, emocje i głośna muzyka to typowe dla koncertów i festiwali - podobnie jak stage diving i pogo. W tłumie przed sceną tańczący odbijają się od siebie i  nawzajem popychają. To, co jest świetną zabawą, może jednak stać się niebezpieczne i zakończyć kontuzją.

Podczas festiwalu może dojść do różnych wypadków - czy to podczas grillowania, czy z powodu upadku. Ubezpieczenie wypadkowe zapewnia pokrycie różnych kosztów np. transportu do najbliższego szpitala i inne koszty, związane z powrotem do zdrowia, w zakresie w jakim wykupiłeś polisę. 

Ważne: Z ubezpieczeniem wypadkowym jesteś ubezpieczony przez całą dobę.

Grupa ludzi trzyma osobę na rękach

Kto zapłaci, jeśli coś uszkodzisz?

W przypadku uszkodzenia mienia innej osoby Twoje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pokryje wszelkie koszty. Ale nie tylko szkody majątkowe są objęte ubezpieczeniem. Ubezpieczenie od zdarzeń losowych pokrywa również szkody poniesione przez osobę lub straty finansowe. Jeśli podczas imprezy spowodujesz obrażenia u innej osoby, możesz zostać obciążony wysokimi kosztami. Jeśli masz OC, zostaną one pokryte z Twojego ubezpieczenia.

Kto zapłaci, jeśli zepsuje się telefon komórkowy lub aparat?

Przede wszystkim ważne jest, aby ustalić, kto jest odpowiedzialny za powstałe szkody. Jeśli ktoś nadepnie na Twój telefon komórkowy lub aparat fotograficzny, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej drugiej osoby pokryje poniesione szkody.

Ale jeśli Ty sam uszkodzisz swój telefon komórkowy, ubezpieczenie Ci w tym nie pomoże. Chyba, że dodatkowo wykupisz ubezpieczenie  przedmiotu, który jest dla Ciebie szczególnie cenny. W ten sposób można pokryć koszty napraw lub wymiany urządzeń.

Ważne: Sprawdzaj zawsze OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), aby wiedzieć, co dokładnie i na jakich warunkach obejmuje ubezpieczenie. W zależności od wysokości składki, z ubezpieczenia mogą być wyłączone telefony komórkowe lub tablety.

Kobieta siedzi w namiocie i nakłada make-up

Przydatne wskazówki na wyjazd festiwalowy

Festiwal muzyczny może być niezapomnianym przeżyciem. Odpowiednie przygotowanie jest kluczem do tego, aby naprawdę się nim cieszyć. Dzięki tym pomocnym wskazówkom Twoja wizyta na festiwalu będzie stuprocentowym sukcesem.

  • Dobre przygotowanie: Co trzeba spakować jadąc na festiwal? Niezbędne są: namiot, power bank, apteczka i oczywiście papier toaletowy. Warto też zabrać ze sobą taśmę klejącą. To uniwersalna rzecz do naprawy rozprutego plecaka, pęknietego krzesła kempingowego, czy okularów i zdecydowanie należy ją zapisać na liście rzeczy do spakowania.
  • Oznacz swój namiot: Biwakując na terenie festiwalu i biorąc pod uwagę liczbę wszystkich namiotów, można mieć problem ze znalezieniem własnego. Przywiąż kolorowe flagi lub balony do swojego namiotu. W ten sposób szybciej go rozpoznasz.
  • Ochrona przed kradzieżą: Chwila nieuwagi i znika Twoja torba. Lepiej spakować tylko najpotrzebniejsze rzeczy, a pieniądze, dowód osobisty oraz telefon komórkowy trzymać blisko ciała.
  • Prawidłowe zabezpieczenie: Nawet przy najlepszym przygotowaniu może przydarzyć się jakiś wypadek. Właściwa ochrona ubezpieczeniowa jest ważna, aby drobne zdarzenia nie skutkowały poważnymi wydatkami.
  • Dobra zabawa: Jedna rzecz jest szczególnie ważna: powinieneś dobrze się bawić. W końcu po to są festiwale!

Przeczytaj również:

Młoda kobieta biega w parku

| OVB Allfinanz Polska

Ubezpieczenie dla młodych ludzi: wszystko, co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie od niezdolności do pracy, ubezpieczenie artykułów gospodarstwa domowego lub ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej - lista ubezpieczeń jest długa. Zapamiętanie ich jest prawie niemożliwe. Istnieje polisa ubezpieczeniowa na każdą sytuację życiową, każdy przedmiot wartościowy i każdą okoliczność. Jakich ubezpieczeń potrzebujesz? Które z nich są ważniejsze? W tym artykule dowiesz się, którymi polisami ubezpieczeniowymi powinni szczególnie zainteresować się młodzi ludzie.

Dwóch młodych mężczyzn siedzi na aucie – podróżowanie kamperem

| OVB Allfinanz Polska

Wakacje w kamperze - jak sfinansować i ubezpieczyć podróżowanie kamperem

Budzisz się w jednym kraju, a zasypiasz w innym, wsłuchując się w morskie fale. Podróż kamperem to niezapomniana przygoda. Aby jednak to marzenie nie zamieniło się w koszmar, powinieneś dobrze się przygotować. Podpowiemy Ci, jak uniknąć przykrych niespodzianek - zarówno finansowych, jak i ubezpieczeniowych.