Łatwe oszczędzanie – bez wyrzeczeń

|

Jak w kilku prostych krokach można oszczędzać pieniądze.

Choć oszczędzanie bywa bolesne, jest niestety koniecznością. Kiedy podróżujemy, odwiedzamy restauracje czy też chodzimy po sklepach musimy przecież nie raz powiedzieć sobie stanowcze nie, aby zanadto nie odchudzić portfela. Dla tych, którzy nie lubią takich ograniczeń i chcą bezboleśnie zaoszczędzić trochę pieniędzy mamy kilka dobrych rad. Oto pięć wskazówek, które pozwolą na łatwe oszczędzanie bez wyrzeczeń.

1. Zmiana dostawcy prądu

Prąd będzie coraz droższy. W ciągu ostatnich 10 lat cena za kilowatogodzinę wzrosła w UE średnio o 23 procent. Prym wiedzie tu Grecja ze wzrostem o 76 procent, na drugim miejscu jest Hiszpania (47 procent), potem Francja (40 procent). W Polsce prąd zdrożał na przestrzeni tego czasu o 13 procent). Jednak o opłatach konsument może decydować sam. Na rynku dostępni są liczni dostawcy prądu, którzy niższymi cenami walczą o nowych klientów. Należy koniecznie porównać oferty i ewentualnie dokonać zmiany. Wyjątkowo dużo można oszczędzić, gdy prąd dostarczać będzie dostawca podstawowy - oznacza to usługodawcę, który zaopatruje większość gospodarstw domowych w danym rejonie. W takim przypadku można liczyć na oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych na rok. W Internecie jest wiele stron, na których porównać można ceny prądu. Przy tym należy jednak zachować rozwagę, ponieważ kuszące oferty z wysokimi zniżkami dla nowych klientów, często obowiązują wyłącznie przez pierwszy rok. Na wszelki wypadek, aby upewnić się co do swojej decyzji warto skorzystać z rady eksperta - przykładowo Doradcy OVB (Obiektywne Doradztwo Majątkowe).

2. Składki na ubezpieczenia raz do roku

Dla większości osób miesięczne opłaty na składki za ubezpieczenie budynku, gospodarstwa domowego czy samochodu wydają się lepszym rozwiązaniem - kwota nie obciążą tak bardzo portfela, jak płatność roczna. Należy jednak szybko zmienić sposób myślenia. Płatność roczna składek na ubezpieczenie pozwala na oszczędności: można skorzystać z rabatu przekraczającego nawet pięć procent!

3. Rozwiązanie umowy na telefon komórkowy

Obecnie klienci z reguły zawierają umowę u operatora sieci komórkowej wraz z kupnem smartfona. Jest to oczywiście bardzo wygodne. Jednak najczęściej takie umowy są wiążące na ponad 24 miesiące, a cena za smartfon jest nierzadko wygórowana. Ponadto większość usług nie jest zawartych w umowie, co można zauważyć na rachunku pod koniec miesiąca. Kto chce oszczędzać i mieć koszty pod kontrolą, powinien zakupić smartfon oraz kartę prepaid na własną rękę. Nasza wskazówka: po premierze najnowszych modeli smartfonów u danego producenta znacznie spadają ceny poprzednich modeli - w tym momencie najlepiej skorzystać z oferty!) Na kartę prepaid można wpłacić określoną kwotę, z której potrącane są wykonane połączenia, liczba wysłanych SMS-ów i przesył danych. Jeżeli kwota zostanie wykorzystana, można ponownie naładować kartę zgodnie ze swoimi potrzebami. Umowa nie jest zawierana na określony czas, dzięki czemu nie jest wiążąca. Dzięki karcie prepaid można znacznie ograniczyć miesięczne koszty stałe i w każdej chwili zobaczyć, jakie usługi są opłacane.

4. Ubezpieczenie OC – jedno wystarczy

Pary żyjące pod jednym dachem mogą podzielić się ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej - niezależnie, czy są w związku małżeńskim, czy nie. Wszyscy ubezpieczyciele oferują takie usługi bez dodatkowych kosztów.

5. Otwarte konto oszczędnościowe na czarną godzinę

Kto chce oszczędzać pieniądze, ale też w razie nagłej potrzeby mieć do nich dostęp, najczęściej przechowuje gotówkę na rachunku bieżącym. Lepiej jednak wybrać otwarte konto oszczędnościowe, na którym nasze pieniądze są przynajmniej trochę oprocentowane. Nie ma wtedy określonego czasu obowiązywania umowy, a kwotę można w każdej chwili wypłacić. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w przypadku codziennych opłat. W tym celu nadal konieczny jest dobry, stary rachunek bieżący.

Przeczytaj również:

| OVB Allfinanz Polska

„Pokolenie stresu“

Wielu młodych ludzi przyznaje, że odczuwa wyczerpanie psychiczne i emocjonalne. Przyczyny są różne.

| OVB Allfinanz Polska

Zalety doradztwa OVB – poznaj trzy ważne powody, aby z niego korzystać

Dla większości ludzi planowanie finansowe jest zadaniem trudnym i niewdzięcznym. Tym bardziej warto mieć indywidualnego doradcę, który pomoże w podejmowaniu właściwych decyzji.