Kto rano wstaje, ... ten ma lepsze zabezpieczenie emerytalne

|

Frau in Küche mit Zettelwirtschaft und ComputerFrau kümmert sich um ihre Altersvorsorge und hat ein Durcheinander auf dem Tisch

Millenialsi to ludzie wolni duchem, dla których praktycznie nie istnieją tematy, o których nie rozmawia się publicznie. Zabezpieczenie emerytalne to jednak zagadnienie rzadko poruszane, swego rodzaju tabu, choć millenialsi dobrze wiedzą, że takie zabezpieczenie to konieczność.

Młode pokolenie zdaje sobie sprawę z ograniczeń systemu emerytalnego i trudach związanych z oszczędzaniem w czasach niskich stóp procentowych. Wie też, że lepiej być aktywnym dziś, niż jutro. Mimo to, pokolenie Y nie dba wystarczająco o swoje zabezpieczenia i od lat coraz mniej millenialsów odkłada pieniądze na starość.1

Czas i odsetki – najlepsi przyjaciele oszczędzania

O millenialsach mówi się, że zamiast odkładać, wydają swoje pieniądze. A jeśli już oszczędzają, to nie z myślą o jesieni swojego życia, ale na wycieczkę lub na zakup samochodu. Na oszczędzanie będzie przecież później dużo czasu. Jednak szczególnie w przypadku zabezpieczenia emerytalnego, taki sposób myślenia przynosi odwrottny efekt. Jednym z najważniejszych czynników w kwestii oszczędzania jest bowiem czas. Równie ważny jest też tzw. efekt odsetek składanych. Wydaje się skomplikowane, ale szybko można to wyjaśnić: jeśli dochody z odsetek (zyski) zostaną ponownie zainwestowane, pierwotna kwota inwestycji wzrasta. Następnie naliczone zostaną odsetki od tej wyższej kwoty.2 Dzięki efektowi odsetek składanych można sprawić, aby pieniądze „pracowały” dla nas. Im szybciej zacznie się działać w kwestii zabezpieczenia emerytalnego, tym bardziej można skorzystać z tego efektu – nawet przy mniejszych oszczędnościach.

Można to prześledzić na prostym przykładzie: jeśli w wieku 25 lat zaczynie się odkładać 200 zł miesięcznie, w wieku 65 lat zaoszczędzi się łącznie 96 000 zł. Jeśli pieniądze zainwestowałoby się na rynku kapitałowym z zyskiem wynoszącym 5%, do dyspozycji będzie się miało około 306 000 zł. Całkiem niezły wynik! Gdyby jednak ktoś zaczął oszczędzać już w wieku 24 lat, uzbierałby 324 000 zł. Chociaż zainwestowane byłoby tylko dodatkowe 2400 zł, otrzymałoby się 18 000 zł więcej. Brzmi jak magia, ale to prosta matematyka.

Pomoc w sieci zabezpieczeń emerytalnych

Wszystko brzmi pięknie, ale jak zainwestować swoje pieniądze teraz, aby uzyskać pięć lub więcej procent zwrotu? Lepiej postawić na bezpieczeństwo czy na ryzyko? Prywatne ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie na życie, a może wybrać akcje i fundusze inwestycyjne? A co z PPK? Oczywiście, rozeznanie w przypadku własnego zabezpieczenia emerytalnego i podjęcie właściwych decyzji nie jest łatwe. W przypadku trudności z zarządzaniem pieniędzmi i ustalaniem właściwych priorytetów można zgłosić się do specjalisty. Pośrednik Finansowy pomoże w opracowaniu idealnej strategii dotyczącej zabezpieczenia, z uwzględnieniem indywidualnych życzeń i celów klienta.  Nie należy przy tym zapominać, że im wcześniej zacznie się korzystać z dostępnej fachowej pomocy, tym dłużej będzie można na nią liczyć.

1 researchgate.net
2finanztreff.de

Przeczytaj również:

Małżeństwo i finanse: na co warto zwrócić uwagę?

| OVB Allfinanz Polska

Małżeństwo i finanse: na co warto zwrócić uwagę przygotowując się do ślubu?

Po ślubie czyli na nowej drodze życia trzeba na nowo zorganizować swoje sprawy finansowe. Najlepiej, jeśli kwestie dotyczące kosztów wesela, podróży poślubnej, a także późniejszych rozliczeń - podatków, ubezpieczeń, prowadzenia kont, spłaty kredytów, itp. uzgodnicie jeszcze przed ślubem. W naszym artykule podpowiemy Wam, na co zwrócić uwagę, aby razem beztrosko iść przez życie.

| OVB Allfinanz Polska

Odszkodowanie za opóźniony lot w pigułce

W 2018r. polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 40 mln osób, o 12% więcej niż rok wcześniej. To oznacza dziesiątki tysięcy pasażerów, którzy rozpoczynają lub kończą podróż, nerwowo spoglądając na zegarek w oczekiwaniu na opóźniony lot. Stres i konsekwencje takiej sytuacji złagodzić może odszkodowanie od przewoźnika, pod warunkiem, że pasażer zna swoje prawa i wie, jak uzyskać takie odszkodowanie.