Chcesz powiększyć swój majątek? Nie powtarzaj tych błędów!

|

Sparschwein in das zum Vermögensaufbau eine Münze gesteckt wirdWeisses Sparschwein in das eine Münze gesteckt wird zum Vermögensaufbau

Jak pomnożyć swoje oszczędności? Jeszcze jakiś czas temu lokata na książeczce oszczędnościowej przynosiła solidne zyski, jednak w czasach niskich stóp procentowych, aby zarobić trzeba wykazać się większą kreatywnością. To zadanie często zdaje się przerastać młodych inwestorów. Jeśli niespecjalnie udaje się nam pomnożyć swój majątek, odpowiedzialne mogą być następujące błędy:

  1. Brak strategii: Bez strategii trudno jest powiększyć swój majątek. Na samym początku warto okreslić, co dokładnie chce się osiągnąć? Następnie podzielić drogę do celu na mniejsze etapy. Cyklicznie, na przykład co rok, należy sprawdzać, czy nadal trzymamy się określonego kursu. Przy wyborze właściwej strategii można skorzystać z pomocy pośrednika finansowego.
  2. Opóźnianie gromadzenia majątku: Im wcześniej zastosuje się strategię inwestycyjną, tym lepiej, ponieważ szybciej będzie można skorzystać z tak zwanego efektu odsetek składanych. W dłuższej perspektywie zabieg ten pozwala na solidne powiększenie majątku, nawet przy stosunkowo niewielkich kwotach.
  3. Niepodejmowanie ryzyka: Kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa. Dotyczy to także strategii inwestycyjnych. Wraz ze wzrostem ryzyka, zwiększa również potencjalny zwrot. Ale uwaga! Nie ma się co rozpędzać i inwestować wszystkich posiadanych pieniędzy w wysoce spekulacyjne produkty finansowe. Podobnie jak w wielu życiowych kwestiach, ważna jest tutaj rozwaga, ale też gotowość do podejmowania ryzyka.
  4. Brak zabezpieczenia: Zdrowa dawka ryzyka ma sens w strategii inwestycyjnej, ale nie w życiu. Każdy, kto planuje skutecznie pomnożyć swój majątek, powinien najpierw się zabezpieczyć. Zabezpieczenie przed ryzykiem oznacza, że najpierw tworzy się wystarczające rezerwy, aby nie stracić płynności finansowej. Każdy, kto przeznaczył wszystkie swoje pieniądze na długoterminowe inwestycje, nie jest przygotowany na nieprzewidziane sytuacje finansowe, jak choćby awaria samochodu. Ponadto ubezpieczenia, takie jak OC czy ubezpieczenia na wypadek niezdolności do pracy, są niezbędne, aby nie dopuścić do powstania poważnych problemów finansowych w przypadku choroby lub wystąpienia niezamierzonej szkody.
  5. Brak elastyczności: Zachowanie oszczędnościowe powinny być dostosowane do życiowego celu, jaki chce się osiągnąć oraz realizowane poprzez określoną strategię. Mimo to, ważne jest zachowanie pewnej elastyczności, ponieważ sposób życia czy pracy może z czasem ulec zmianie. Dlatego też realizowana strategia, a przede wszystkim zawarte umowy, powinny być elastyczne i brać pod uwagę ewentualne zmiany okoliczności.
  6. Zrzucanie odpowiedzialności na innych: Obecnie istnieje wiele sposobów, aby rozeznać się w temacie gromadzenia majątku i uzyskać niezbędne informacje. Można też zaufać profesjonalnej pomocy, jaką oferuje osobisty doradca finansowy. Przede wszystkim jednak zawsze powinno się zadbać o to, by samemu znać i rozumieć swoje produkty inwestycyjne.

Podsumowując: najważniejszą rzeczą przy gromadzeniu majątku jest elastyczna strategia, dopasowana do osiągnięcia wyznaczonych celów. Jeśli rozpocznie się inwestycje odpowiednio wcześnie, zasięgnie informacji o produktach i zapewni sobie zabezpieczenie ryzyka, nie może się nie udać. Pośrednicy finansowi OVB chętnie udzielą wsparcia na każdym z tych etapów, a przy tym pomogą w realizacji indywidualnych potrzeb i celów finansowych.

Przeczytaj również:

| OVB Allfinanz Polska

Czy pieniądze dają szczęście? Jak wydawać i oszczędzać, aby czuć się szczęśliwym.

Choć dla każdego z nas szczęście oznacza coś zupełnie innego, dla wielu osób istotnym warunkiem szczęścia są pieniądze.  Sensowne  zbilansowanie wydatków i oszczędności to prawdziwy klucz do szczęścia.